A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Evenimentul ”20 solutions for a greener Europe, for all of us”

🚶‍♀️🚴🚃🌳 Săptămâna trecută, Consiliul Județean Iași – Iași County Council a invitat APTA ca speaker la evenimentul „20 solutions for a greener Europe, for all of us”, desfășurat în cadrul celei de-a 20 ediții a Săptămânii Europene a Regiunilor și Orașelor, organizată de către Comitetul European al Regiunilor. Intenția era să prezentăm un punct de vedere din perspectiva mobilității urbane sustenabile. Deși s-a luat în calcul nevoia accesibilității pentru a ajunge în sala de la etaj a Muzeului „Vasile Pogor”, președintele A.P.T.A., Alex Luchici, care utilizează un scaun rulant pentru a se deplasa, odată ajuns, nu a putut participa la dezbatere din cauza faptului că liftul nu a fost suficient de încăpător.

🤷‍♂️ Deși intenția a fost bună, situația a fost neplăcută. Astfel de erori se întâmplă des în spațiul românesc și pot fi evitate numai dacă ar fi implicate și persoanele cu dizabilități în procesul de accesibilizare a clădirilor. Este nevoie de o schimbare la nivel local în privința modului în care se fac accesibilizările clădirilor și a spațiului public. Este și un subiect în privința căruia președintele Consiliului Județean, Costel Alexe, și-a exprimat dorința de a se implica, iar noi vom face tot posibilul să conștientizăm factorii de decizie locali astfel încât accesibilizările să fie făcute după nevoile reale ale persoanelor cu dizabilități, după normative, cu implicarea persoanelor cu dizabilități în Comisia de recepție a lucrărilor publice.

👨🏻‍🦯👩‍🦽 De altfel, clădirea muzeului e accesibilizată bine, cu urcare lină către intrare și uși fără praguri, însă, ca în multe alte clădiri accesibilizate, unele aspecte scapă și adaptările sunt ineficiente. Prin comparație, Casa Muzeelor, clădire reabilitată tot recent, are un lift încăpător. În realitate, în toate instituțiile publice de cultură sau administrative este nevoie de accesibilizari complete, nu doar rampe și lift, ci și adaptări pentru persoanele cu deficiențe de vedere și auz. În curând ar trebui să intre într-un proces de accesibilizare și Primăria Municipiului Iași, pentru care e în lucru un studiu de fezabilitate. Vom urmări evoluția lucrărilor astfel încât adaptările să fie realizate corect.

⚠️ Facem un apel către autorități să pună accent pe importanța realizării adaptărilor în mod corect și prin implicarea reprezentanților societății civile în domeniul dizabilității. Accesibilizarea spațiului public este primul pas spre incluziunea celor 11600 de persoane cu dizabilități din municipiul Iași și determină modul în care acestea pot avea o viață activă.

👉 Revenind la eveniment, președintelui A.P.T.A. i s-a oferit posibilitatea de a da un interviu filmat, însă considerăm important să lăsăm în încheiere mesajul integral A.P.T.A. care ar fi fost prezentat în fața audienței, adresat factorilor de decizie, cu măsurile potrivite pentru un Iași mai verde:

Apariția automobilelor în viața oamenilor a avut un impact semnificativ în modul în care s-au dezvoltat orașele de-a lungul anilor. Deși șoferii reprezintă o minoritate, majoritatea spațiului public a fost alocat drumurilor pentru utilizatorii de mașini, în ideea că toată lumea va avea un loc pe stradă, să circule în confortul mașinii. Însă acest scenariu s-a dovedit a fi utopic și, după ani de dezvoltare a infrastructurii rutiere, au început să iasă în evidență efectele negative ale utilizării excesive a mașinilor: poluare masivă a aerului, poluare fonică, ambuteiaje, stres și eterogenizarea societății prin izolare în mașini. Acest aparent confort al mașinii s-a dovedit a fi nociv pentru societate și a devenit o problemă de sănătate publică. Anual mor o mulțime de oameni din cauza complicațiilor respiratorii cauzate de poluare și tot mai mulți copii ajung să dezvolte forme severe de astm.

Ultimele politici de urbanism pun accentul de modificarea designului stradal în favoarea spațiilor verzi, pietonale, și a dezvoltării infrastructurii pentru mijloacele de transport active, prietenoase cu mediul. Aceste măsuri, împreună cu prioritizarea transportului public și transformarea acestuia într-un serviciu performant pot convinge șoferii să își lase mașinile acasă și să adopte un stil de viață mai sănătos. Studiile arată că atât pietonalele, cât și spațiile comune de transport nu sunt doar zone de tranzit ci reprezintă zone de socializare ce au o importanță deosebintă în coeziunea comunitățiilor. De asemenea, spațiile verzi și, în special, arborii maturi au un efect benefic asupra oamenilor și a mediului, preiau din gazele nocive din aer, au un efect de barieră fonică împotriva traficului, vara oferă umbră pietonilor și fac trotuarele mai atractive mersului pe jos sau cu mijloace alternative de transport. Arborii au un efect benefic atât în mobilibiltatea urbană, cât și în sănătatea publică. S-a demonstrat că îmbunătățesc sănătatea mintală, iar în cartierele cu arbori stradali oamenii au un simț al comunității mai ridicat.

Marile orașe din Europa au adoptat deja astfel de măsuri importante în beneficiul oamenilor și a mediului, iar autoritățile ieșene trebuie să aibă determinarea de a acționa în egală măsură.

În momentul de față Iașul are mult de îmbunătățit în privința dezvoltării mobilității sustenabile. Majoritatea pietonalelor sunt înguste, neaccesibilizate și pline de obstacole, nu există o infrastructură eficientă pentru mijloacele de transport alternativ, actualele benzi roșii nedelimitate de pe trotuare reprezentând un pericol pentru pietoni, dar și pentru pentru utilizatorii de biciclete sau trotinete. Dar cei mai afectați de conflictul creat de benzile de pe trotuare sunt cei din categoriile vulnerabile, persoanele cu dizabilități locomotorii, nevăzătorii, părinții cu cărucioare, vârstnicii sau copii. Pe de altă parte, transportul public este în dezvoltare, însă există carențe ce țin de accesibilitate, frecvență și predictibilitate. Arborii maturi din oraș sunt, din păcate, în declin și trebuie luate măsuri urgente pentru menținerea lor dar și pentru plantarea unor arbori noi, viguroși, cu rădăcină puternică, întrucât puieții plantați sunt prea firavi și se prind greu, sau se ofilesc.

Aceste aspecte trebuie soluționate cu prioritate pentru ca Iașul să se alinieze normelor pentru atingerea neutralității carbonice, dar, mai ales pentru a crește calitatea vieții ieșenilor și pentru a contribui la o experiență mai plăcută a vizitatorilor orașului.

A.P.T.A. – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ, alianță formată din 10 organizații neguvernamentale din Iași, s-a implicat în ultimii doi ani în colaborare cu autoritățile locale pe implementarea de măsuri care să transforme Iașul într-un oraș mai prietenos și mai sustenabil. Am pus accentul pe accesibilizarea pietonalelor după normative, pe prioritizarea transportului public prin benzi unice, pe importanța și actualizarea Registrului Verde și am propus realizarea unui Master Plan pentru circulația bicicletelor în municipiul Iași.

Această infrastructură verde va trebui dezvoltată și în zona metropolitană. Municipiul Iași și Zona Metropolitană au șansa de a deveni zone sustenabile, iar autoritățile trebuie să pună accent pe accesarea de fonduri pentru infrastructura velo și pentru eficientizarea transportului public. Trebuie respectate planurile strategice de dezvoltare urbană durabilă și astfel se va produce schimbarea de paradigmă prin transformarea orașelor în orașe pentru oameni, cu perspectiva unui viitor al Iașului cu aer curat, spații verzi, cu cât mai multe zone pietonale, cu opțiuni pentru transport alternativ și cu o populație mai sănătoasă și mai împlinită.

Acestea sunt soluții care transformă orașele în comunități prospere ce contribuie la o Europă mai verde, în care oamenii pot avea un stil de viață activ, într-un mediu sănătos.

» Costel Alexe | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesinilPentruToți#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă

Scenariul mutilării copacilor în timpul lucrărilor edilitare se tot repetă

🪓Acesta este, din păcate, respectul pe care îl primesc arborii în Iași. Scenariul mutilării copacilor în timpul lucrărilor edilitare se tot repetă. De data aceasta pe strada Buridava, în Dacia.

👉Pe 23 martie 2022, am trimis o sesizare către SC Servicii Publice Iasi SA fix pe aceeași problemă a rănirii copacilor din neglijența lucrătorilor care au făcut reamenajări în cartierele Frumoasa și Alexandru. Am recomandat profesionalizarea personalului și revizuirea procedurilor de protecție a arborilor existenți în cadrul zonelor de lucru edilitar. În răspunsul primit, societatea nu și-a asumat răspunderea pentru lovirea copacilor, posibilii responsabili fiind agenții economici care au efectuat alte lucrări edilitare (foto 9).

👎Un alt caz le-a fost semnalat colegilor de la CIVICA în aprilie 2021 pe Prof. I. Simionescu, care au trimis mai departe o sesizare către primărie. Atunci administrația a răspuns că acest mod de lucru este un caz izolat și s-a discutat cu firma care efectuează lucrările. Colegii le-au solicitat celor de la AsoP, Filiala Teritoriala Vest exemple de bună practică pentru protejarea arborilor în timpul unor lucrări de reamenajare. Le-au fost oferite 2 materiale pe care le-au trimis către primărie, cu rugămintea de a le distribui celor ce se ocupă de întreținerea spațiilor verzi din oraș (foto 7 și 8, linkuri în comentarii).

🙏Din pozele de astăzi din Dacia, observăm că pe șantierul în desfășurare pentru montarea gazonului, copacii nu au fost protejați în niciun fel. Vom trimite iarăși o adresa către SC Servicii Publice SA, dar facem un apel la cei din conducerea orașului să se implice în rezolvarea acestei probleme, care devine deja o obișnuință. Iașul are nevoie de arbori sănătoși, iar felul în care sunt ei tratați este inacceptabil.

🌳Starea de bine din oraș depinde de starea arborilor.

Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică#OrașePentruOameni

Tree Owner’s Manual

https://www.fs.usda.gov/Internet/FSE_DOCUMENTS/stelprdb5368392.pdf

Ghidul de bună practică pentru administrarea spațiilor verzi

https://www.asop.org.ro/lan-net/documente/LAN-NET_Ghid_2017_web.pdf

De ani buni vedem că ni se usucă arborii, mai afectați fiind cei din lungul bulevardelor

👨‍🎓Am trimis o cerere de audiență către Facultatea de Horticultură, Universitatea de Ştiinţele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” Iaşi, pe tema declinului arborilor stradali din municipiul Iași.

🪵De ani buni vedem că ni se usucă arborii, mai afectați fiind cei din lungul bulevardelor. Mulți au fost toaletați excesiv, fără să menţină forma coroanei. Plantările noi înseamnă puieți prea firavi, ce vor avea nevoie de ani pentru a oferi umbră, în timp ce alte orașe din țară plantează copaci în balot. Uneori, pe locul unde a fost tăiat un arbore matur, nici măcar nu se mai plantează, ci se pune direct gazon, ca pe platbanda din Copou.

🌳Studiile științifice au arătat că arborii stradali îmbunătățesc sănătatea mintală, cartierele cu copaci având un simț al comunității mai ridicat. Arborii purifică aerul, preluând gazele nocive, precum oxizii de azot. Vara oferă umbră pietonilor, au efect de barieră fonică împotriva traficului, fac trotuarele mai atractive mersului pe jos sau cu mijloace alternative de transport.

Anul trecut, alături de 8 profesori de la Facultatea de Geografie, din cadrul UAIC, am înaintat Primăriei Iași 2 propuneri pentru bugetul local 2022:

  • actualizarea Registrului Arborilor (parte din Registrul Verde), cu ajutorul căruia să fie urmăriți arborii din Iași, notate intervențiile, inclusiv lucrările edilitare din jurul lor.
  • contractarea unui serviciu profesionist (arboricultori atestați de ISA – Societatea Internațională de Arboricultură) de diagnostic și oferirea unui plan de măsuri.

👉În urma acestor propuneri, a fost inclusă în bugetul local pe 2022 suma de 70 000 lei, pentru actualizarea Registrului Verde. Nu ştim însă în ce stadiu este, câţi arbori urbani au fost inventariaţi, deoarece Primăria Municipiului Iași nu a răspuns la cererea de informaţii depusă în urmă cu mai bine de o lună.

✍️În primăvara acestui an, am trimis o invitație către SC Servicii Publice Iasi SA, societate subordonată Primăriei Iaşi, care se ocupă de întreținerea arborilor urbani, de a participa la primul curs de introducere în arboricultură destinat personalului care activează în domeniul gestionării spațiilor verzi urbane, organizat de AsoP Romania, în Bucuresti. Au participat angajați în administrațiile din Hunedoara, Petroșani, Râmnicu Vâlcea, Tulcea, de la Iași, nimeni.

🤝Primăria Iași a afirmat că are o colaborare constantă cu specialişti de la universitatea USV Iasi pe problema arborilor urbani, existând și un protocol. Așteptăm cu nerăbdare această discuție cu profesorii de la USV Iași, în speranța că împreună vom reuși să schimbăm modul în care administrația locală se raportează la arborii urbani.

🎬PS: rolul arborilor stradali în sănătatea publică l-a explicat foarte bine și Dragoș Pătraru în ultima ediție Starea Sănătății, pe care vă invităm s-o urmăriți în linkul din primul comentariu.

#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni#ImplicareCivică

La nivel european se discută mult despre inechitățile de gen în mobilitate, despre felul cum sunt construite orașele pentru nevoile bărbaților

🇪🇺La nivel european se discută mult despre inechitățile de gen în mobilitate, despre felul cum sunt construite orașele pentru nevoile bărbaților. La noi știm că „mașina și nevasta nu se împrumută”.

👀Vă invităm să citiți interviul Anei Drăguțescu, coordonatoare în mobilitate urbană la organizația ICLEI (Local Governments for Sustainability), o rețea globală din care fac parte peste 2500 de administrații locale și regionale din peste 125 de țări, despre soluțiile pentru un trafic mai lejer și o calitate a vieții mai bună (link la finalul articolului).

„Eu locuiesc la Freiburg și în marea majoritate a orașului avem restricție de viteză la 30 de kilometri la oră. Tramvaiul trece pe lângă mașini, care se mișcăm ușurel, ușurel. Deci are prioritate în primul rând pentru transport public. Și în momentul în care tu vezi că tramvaiul trece și tu stai, te gândești: nu ar fi mai bine să iau tramvaiul?

Apoi sunt taxele: mașinile costă foarte mult aici. Noi avem un Volkswagen Tiguan, plătim 300 de euro impozitul, 700 de euro asigurarea obligatorie a mașinii și 600 de euro pe an garajul. Mașinile nu sunt aruncate așa, pe oriunde. Sunt foarte mulți dintre vecinii mei care nu mașini, au zis că este prea scump.

Centrul este tot pietonizat. Parcările pe exteriorul centrului sunt foarte scumpe, 3 euro pe oră. Dar în schimb avem tramvai, ajungi în centru foarte repede, 10 minute la dus și 10 minute la întors.

Tramvaiul la Freiburg nu este niciodată obstrucționat de mașini, niciodată nu e cineva care să vrea să facă stânga și să fie blocat pe linia de tramvai.

Dacă ai rămas blocat pe linia de tramvai apare poliția, nici nu știi de unde. Deci asta înseamnă „law enforcement”. Dacă ți-am spus că nu ai voie să treci pe aici, nu ai voie să treci pe aici și poliția amendează.”

Ana Drăguțescu

#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25848248-este-barbatul-roman-pregatit-divorteze-partenera-lui-masina-experta-mobilitate-intr-retea-globala-orasele-sunt-proiectate-barbati-sustina-cat-mai-multe-autoturisme.htm

DEMERSUL A.P.T.A. DE DESFIINȚARE A BENZILOR ROȘII DE PE TROTUARE

1️⃣ PENTRU ÎNCEPUT, CONTEXTUL:

🚶‍♀️👨🏻‍🦯👩‍🦽🚴🛴🚃 De la începutul activității noastre, ne-am propus să punem umărul la îmbunătățirea mobilității în Iași, cu accent pe sustenabilitate. 🤝 Dorința noastră este și va rămâne să avem o colaborare bună cu Primăria Municipiului Iași și ne bucurăm că anumite proiecte propuse de A.P.T.A. au avut susținerea administrației și sunt în derulare în prezent.

👉 Unul dintre acestea este realizarea Master Planului pentru circulația bicicletelor în Municipiul Iași, un document strategic care este în prezent în lucru la proiectant și va presupune proiectarea rețelei velo și obținerea avizelor necesare realizării pistelor. Prin urmare, un document complex, pentru care ne-am consultat deja cu proiectanții cu care vom menține legătura până la finalizare.

❕ Ni s-a spus limpede că noua rețea de piste va fi integral delimitată de traficul pietonal și auto, iar pistele vor avea dimensiunile după standarde.

❗ Prin urmare, este de la sine înțeles că actualele benzi roșii trasate pe trotuare nu mai intră în ecuația noii rețele velo. Realitatea din teren ne arată că benzile de pe trotuare sunt realizate incoerent, fără continuitate, fără să aibă lățimea indicată de standarde, fără treceri pentru biciclete la trecerile de pietoni, cu zone fără rampe sau cu rampe necorespunzătoare și cu nenumărate obstacole aflate atât pe piste cât și pe spațiul rămas pietonilor.

❗ Prezența benzilor pe trotuar a generat conflicte la nivelul trotuarului, punând în pericol atât pietonii, cât și utilizatorii de biciclete/trotinete, dar mai ales categoriile vulnerabile, persoanele cu dizabilități (nevăzătorii, persoanele cu deficiențe locomotorii etc.), părinții cu cărucior, vârstnicii, copiii. Ba chiar au generat o prejudecată în rândul unor șoferi ce consideră că locul bicicliștilor este pe trotuar, lucru complet eronat, bicicleta fiind vehicul.

❗ În multe zone pietonale spațiul este ocupat integral de aceste benzi, încălcând Normativul 51/2012 privind accesibilizarea spațiului public. Însăși prezența benzilor roșii pe trotuare încalcă acest normativ care indică cu claritate faptul că pistele pentru biciclete trebuie separate de zona pietonală.

2️⃣ DEMERSUL A.P.T.A. DE DESFIINȚARE A BENZILOR ROȘII DE PE TROTUARE:

⚖️ Una din organizațiile A.P.T.A., cu sprijinul nostru, a formulat intervenții în dosarele declanșate de amenzile abuzive primite de bicicliști în Iași. În cadrul acestora, A.P.T.A. a făcut o analiză detaliată a nelegalității actualelor benzi de pe trotuare ce a constat în măsurători și fotografii relevante care indică în mod cert că aceste benzi nu-și au locul pe trotuare și trebuie desființate întrucât au un impact negativ major asupra calității vieții ieșenilor.

📏 Au fost analizate sectoare de drum ce au benzi pe trotuare și s-au constatat nereguli pe întreaga rețea pentru biciclete. Nereguli ce țin atât de modul defectuos în care au fost construite, cât și de felul în care afectează spațiul legal destinat pietonilor.

Aceste benzi pentru biciclete au fost realizate ca parte din proiecte ample de reamenajare stradală și pietonală, avizele fiind date pe fiecare proiect în parte în ansamblu, fără să se aibă în vedere caracteristicile necesare, obligatorii pe care trebuie să le aibă fiecare pistă pentru biciclete și fiecare trotuar, ce ar fi trebuit să respecte spațiul obligatoriu legal pentru pietoni.

📷 În sprijinul demersului nostru atașăm o serie de fotografii relevante, cu explicațiile aferente, care arată clar problemele și ineficiența benzilor de pe trotuare și nevoia de a fi realizată o nouă infrastructură velo viabilă pentru ieșeni.

👍 Prin demersul nostru vrem să redăm spațiul de siguranță pietonilor, trotuarele să devină prietenoase, fără pericole și să încurajeze mersul pe jos, în acord cu principiul dezvoltării orașelor ca walkable cities și, în același timp, să încurajăm administrația să amenajeze piste sigure pentru biciclete/trotinete fără să compromită spațiul verde dintre pietoni și carosabil. Dorim ca autoritățile să dezvolte în Iași o infrastructură la standarde europene, conformă normativelor în vigoare, pentru mijloacele active de deplasare, prietenoase cu mediul, așa cum va trebui să indice Master Planului pentru circulația bicicletelor.

#MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică#OrașePentruOameni#IașulAccesibilPentruToți

Conferința Urban Movement

🤝Colega noastră Ioana de la Probikeaddiction a fost invitată la finalul săptămânii trecute la Bruxelles, la Conferința Urban Movement organizată de Rosa Luxemburg Foundation care a adunat peste 30 de specialiști în mobilitate urbana din 13 țări, printre care Serbia, Germania, Belgia, Austria, Romania, Estonia, Ucraina, Elveția, Spania, Slovenia, Macedonia, Turcia, Bosnia și Herzegovina.

A fost prilejul ideal pentru împărtășirea de soluții în ceea ce privește mobilitatea urbană alternativă și în mod special încurajarea mersului pe bicicleta ca parte a mobilității urbane.

Lăsăm mai jos câteva idei care ni s-au părut interesante.

👉Peste 200.000 de berlinezi au semnat pentru ca în interiorul Espan Ring să nu se mai circule cu mașina

👉Dacă nu faci nimic, numărul de mașini doar va crește

👉Măsurile ce încurajează folosirea altor mijloace de transport, nu a mașinilor, trebuie luate în paralel cu comunicarea foarte clară a intențiilor – dacă administrația ia măsuri, fără sa explice risca revolte și rezistență din partea populatiei – așa cum se întâmpla zilele acestea la Bruxelles – chiar dacă pe termen lung măsurile sunt în beneficiul populației. Populația trebuie implicată, să fie o parte din soluție

👉Aplicații mobile care sa arate cum pot ajunge cel mai rapid dintr-un loc în altul

👉Reducerea numărului de mașini trebuie realizata în paralel cu scaderea pretului la transportul public, mărirea numărului mijloacelor de transport public

👉Administratia publica trebuie sa găsească soluții și sa seteze un exemplu – discursul public sa conțină elemente care duc spre reducerea numărului de mașini

👉Trebuie găsite soluții pentru a aduce copiii colectiv la școala – reducerea unei mari părți a traficului cu mașini

👉Contează calitatea vieții – măsuri mici și clare – e mai eficient decât sa aștepți fonduri pentru a lua măsuri de anvergura

👉Postere dedicate pentru fiecare Masa Critică (care sa atraga atentia asupra problemelor privind mobilitatea ce trebuie rezolvate urgent) – evenimente de mare anvergura, mii de participanti, trimestriale, bianuale – ideal ca politicieni + stakeholderi

👉Evenimente atractive în orașe bazate cu componenta importanța despre mersul pe bicicleta – cu național & internațional flavour

👉Campanii de comunicare pe timpul iernii – cu persoane care susțin mersul pe bicicleta – de ce ar fi avantajos pentru taximetristi, influenceri

🚴Am observat infrastructura probiciclistica în tot orașul, inclusiv în cartierele obișnuite. De asemenea, mari bulevarde au fost transformate în pietonale și zone în care poți circula doar cu bicicleta.

„Cea mai importantă concluzie pe care am reușit sa o trag după aceasta conferința este ca nu suntem singuri – în toată Europa, mai ales în partea Balcanilor, activiștii se confruntă cu aceleași probleme. O astfel de discuție între activiști, o împărtășire a exemplelor de bune practici nu poate decât să deschidă noi idei, proiecte și oportunități pentru a face mai accesibil mersul pe bicicletă în toate orașele europene, indiferent de mărime. Totul gravitează înspre ideea de a convinge oamenii din afara sferei eco/green despre beneficiile unei vieți mai bune, fără mașina”.

Ioana

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică

6000 de copii până în 14 ani au murit în mai puțin de 10 ani în accidentele rutiere din Uniunea Europeană

🚸 6000 de copii până în 14 ani au murit în mai puțin de 10 ani în accidentele rutiere din Uniunea Europeană, arată raportul Consiliului European pentru Siguranța in Transporturi, lansat la sfârșitul lunii septembrie (link în comentariu).

3️⃣0️⃣ Autoritatea europeană recomandă ca în localități, în zonele rezidențiale, pe străzile unde sunt mulți pietoni, bicicliști, limita de viteză să fie 30km/h, iar designul stradal să fie schimbat pentru a obliga conducatorii auto să nu depășească această viteză.

🚗 Directorul executiv al consiliului atenționează că în ultimii ani siguranța copiilor a însemnat în primul rând mașini moderne, sigure, cu care să fie transportați prin oraș ca în niște “cuști metalice”. Dar dacă ne dorim copii sănătoși, activi, atunci trebuie să gândim altfel. Iar calea optimă pentru a ne proteja copiii, asigurându-le în același timp dezvoltarea armonioasă este schimbarea designului stradal pentru a reduce viteza autovehiculelor, încurajându-i să folosească mijloacele de deplasare active. 🚶🚴🚌

👨‍🏫 Astfel de rapoarte au rolul de a susține decizii ale autorităților în beneficiul comunității. Așadar, Primăria Municipiului Iași nu trebuie să întârzie implementarea măsurilor recomandate de autoritățile europene pentru siguranța ieșenilor.

👉 ❛𝗠𝗮𝗻𝘆 𝗼𝗳 𝘁𝗵𝗲 𝘀𝗮𝗳𝗲𝘁𝘆 𝗴𝗮𝗶𝗻𝘀 𝗼𝗳 𝗿𝗲𝗰𝗲𝗻𝘁 𝘆𝗲𝗮𝗿𝘀 𝗵𝗮𝘃𝗲 𝗰𝗼𝗺𝗲 𝘁𝗵𝗿𝗼𝘂𝗴𝗵 𝘀𝗮𝗳𝗲𝗿 𝗰𝗮𝗿𝘀, 𝗯𝘂𝘁 𝗸𝗲𝗲𝗽𝗶𝗻𝗴 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗱𝗿𝗲𝗻 𝘀𝗮𝗳𝗲 𝗯𝘆 𝗲𝗻𝗰𝗹𝗼𝘀𝗶𝗻𝗴 𝘁𝗵𝗲𝗺 𝗶𝗻 𝗺𝗲𝘁𝗮𝗹 𝗰𝗮𝗴𝗲𝘀 𝗶𝘀 𝗮 𝗽𝘆𝗿𝗿𝗵𝗶𝗰 𝘃𝗶𝗰𝘁𝗼𝗿𝘆. 𝗜𝗳 𝘄𝗲 𝘄𝗮𝗻𝘁 𝗵𝗲𝗮𝗹𝘁𝗵𝘆, 𝗮𝗰𝘁𝗶𝘃𝗲 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗱𝗿𝗲𝗻 𝘁𝗼 𝗴𝗿𝗼𝘄 𝘂𝗽 𝗮𝘀 𝗵𝗲𝗮𝗹𝘁𝗵𝘆 𝗮𝗰𝘁𝗶𝘃𝗲 𝗮𝗱𝘂𝗹𝘁𝘀, 𝘄𝗲 𝗻𝗲𝗲𝗱 𝘁𝗼 𝘁𝗵𝗶𝗻𝗸 𝗱𝗶𝗳𝗳𝗲𝗿𝗲𝗻𝘁𝗹𝘆.

𝗠𝗮𝗸𝗶𝗻𝗴 𝗰𝗶𝘁𝗶𝗲𝘀 𝘀𝗮𝗳𝗲 𝗳𝗼𝗿 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗱𝗿𝗲𝗻 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘀 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝘀𝗶𝗺𝗽𝗹𝗲 𝘁𝗵𝗶𝗻𝗴𝘀 𝘀𝘂𝗰𝗵 𝗮𝘀 𝗹𝗼𝘄𝗲𝗿 𝘀𝗽𝗲𝗲𝗱𝘀 𝗮𝗻𝗱 𝘀𝗰𝗵𝗼𝗼𝗹 𝘀𝘁𝗿𝗲𝗲𝘁𝘀. 𝗕𝘂𝘁 𝗶𝗳 𝘄𝗲 𝗮𝗿𝗲 𝘀𝗲𝗿𝗶𝗼𝘂𝘀 𝗮𝗯𝗼𝘂𝘁 𝗿𝗲𝗱𝘂𝗰𝗶𝗻𝗴 𝘁𝗵𝗲 𝗵𝘂𝗻𝗱𝗿𝗲𝗱𝘀 𝗼𝗳 𝗱𝗲𝗮𝘁𝗵𝘀 𝗼𝗳 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗱𝗿𝗲𝗻 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗿𝗮𝗴𝗶𝗰𝗮𝗹𝗹𝘆 𝗼𝗰𝗰𝘂𝗿 𝗲𝘃𝗲𝗿𝘆 𝘆𝗲𝗮𝗿, 𝘄𝗲 𝗮𝗹𝘀𝗼 𝗻𝗲𝗲𝗱 𝘁𝗼 𝗿𝗲𝗱𝗲𝘀𝗶𝗴𝗻 𝗼𝘂𝗿 𝘂𝗿𝗯𝗮𝗻 𝘀𝗽𝗮𝗰𝗲𝘀 𝘁𝗼 𝗸𝗲𝗲𝗽 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗱𝗿𝗲𝗻 𝘀𝗲𝗽𝗮𝗿𝗮𝘁𝗲 𝗳𝗿𝗼𝗺 𝗳𝗮𝘀𝘁-𝗺𝗼𝘃𝗶𝗻𝗴 𝘃𝗲𝗵𝗶𝗰𝗹𝗲𝘀 𝗮𝗻𝗱 𝗴𝗶𝘃𝗲 𝘁𝗵𝗲𝗺 𝘀𝗽𝗮𝗰𝗲 𝘁𝗼 𝗽𝗹𝗮𝘆 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗼𝘃𝗲 𝗮𝗿𝗼𝘂𝗻𝗱.❜

》 Mihai Chirica | Daniel Juravle
#OrașePentruOameni #MobilitateSustenabilă #ImplicareCivică

Update privind Proiectul de accesibilizare a pietonalelor din Păcurari

🚶🏻‍♀🧑🏻‍🦯👩‍🦽🤰 Proiectul de accesibilizare a pietonalelor din Păcurari reprezintă o prioritate pentru noi, alături de inițiativele APTA aflate în derulare pe îmbunătățirea mobilității în Iași.

👷‍♂️ Astăzi am avut o întâlnire de lucru cu Mircea VASILIU, directorul de șantier al Citadin Iaşi și cu Ionuț POPA, responsabilul acestui proiect din cadrul Primăriei Iașului.

👨‍🏫 Am prezentat imagini cu situația problematică din teren, exemple de bună practică și am discutat aplicat despre realizarea rampelor conforme și a traseelor tactile pentru nevăzători conform „Normativului 51 privind adaptarea clădirilor civile și a spațiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu dizabilități”.

👉 Am pus accentul pe achiziția unor materiale de calitate, a pavajelor tactile și a semnalizatoarelor acustice, și pe execuția corectă a adaptărilor. Cea mai mare provocare rămâne desființarea benzii pentru biciclete, care ocupă abuziv trotuarul, luând din spațiul legal pietonal, ce pune în pericol atât pietonii cât și utilizatorii de 🚲/🛴.

👍 Urmează să avem și o ieșire în teren, iar apoi vor începe lucrările de realizare a accesibilizărilor.

Participanți APTA: Anca GHERASIM (CIVICA), Oana MOCANU (Asociația Nevăzătorilor Iași), Alex LUCHICI (Asociația euRespect)

》 Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică