A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Soluții pentru a îmbunătăți infrastructura pentru modalitățile active de transport în Iași

E iarnă, vin sărbătorile și totuși e momentul pentru a continua comunicarea directă cu autoritățile locale.
✍️ Astfel, am transmis o solicitare de audiență către Primăria Municipiului Iași, în cadrul căreia vor fi discutate următoarele soluții pentru a îmbunătăți infrastructura pentru modalitățile active de transport în Iași:
• urgentarea desființării benzilor roșii neconforme de pe trotuare;
• urgentarea realizării pistei Agronomie-Tudor, ce are toate avizele necesare, pentru obținerea cărora ne-am implicat activ;
• consultarea realizării Master Planului pentru circulația bicicletelor în municipiul Iași, care se află în prezent în faza de proiectare

📢 Marșul pietonilor și al bicicliștilor de duminica, 20 noiembrie, a avut ca scop semnalarea către autorități a problemelor cauzate de prezența benzilor roșii pentru biciclete pe trotuare. Actualele benzi nu respectă normative în vigoare, sunt întrerupte, pline de obstacole și reprezintă zi de zi un pericol pentru pietoni și utilizatorii de biciclete și trotinete. Pe aceste benzi au loc frecvent accidente, iar întârzierea desființării acestora înseamnă menținerea acestei situații periculoase pe trotuarele din Iași.

🤝 Considerăm că soluțiile problemelor sesizate prin campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii” sunt la îndemâna administrației publice, iar implementarea rapidă a măsurilor potrivite pentru dezvoltarea transportului alternativ va contribui semnificativ la creșterea calității vieții ieșenilor.

🙏 Mulțumim presei ieșene pentru susținerea mesajului nostru.

PS: #împreună facem diferența – Semnați petiția Vrem trotuare libere și piste reale pentru biciclete! https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii | Mihai ChiricaDaniel Juravle

IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI

🧑🏻‍🦯🚶🏻‍♀👩‍🦽 Astăzi, 3 decembrie, este Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. O zi în care trebuie conștientizat potențialul celor cu dizabilități și nevoia dezvoltării unei societăți incluzive.

👉 În municipiul Iași există 11600 de persoane cu diferite tipuri de dizabilități, afectate zilnic de lipsa accesibilității la nivelul infrastructurii pietonale, în instituții și în servicii, dar care au dreptul deplin de a participa la viața socială, în spiritul echității sociale.

🤝 Este o zi care trebuie să transmită speranță pentru o lume mai empatică, prietenoasă cu cei cu dizabilități, astfel că amintim de parteneriatul dintre APTA și Primăria Municipiului Iași numit IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI, prin care am propus accesibilizarea sistematizată a orașului, începând cu zona Păcurari. Până în prezent s-a alocat buget pentru realizarea accesibilizărilor pietonale, am ieșit pe teren cu executantul și am făcut măsurători pentru necesarul materialelor (pentru rampe, semnalizatoare acustice, pavaj tactil), iar de ceva timp se caută soluții pentru stabilirea unui producător de pavaj tactil pentru nevăzători.

Primăria Iașului trebuie să conștientizeze urgența nevoii de accesibilizare a trotuarelor așa încât să grăbească procedurile ca să evolueze lucrurile. APTA va oferi în continuare tot sprijinul necesar ca adaptările stradale să devină cât mai curând o realitate în beneficiul ieșenilor.

❕❕ Accesibbilizarea spațiului public este primul pas spre incluziunea persoanelor cu dizabilități și dictează modul în care acestea pot avea o viață activă. De altfel, pietonalele accesibilizate vor veni în sprijiinul tuturor ieșenilor.

Subliniem cu această ocazie și faptul că la nivel administrativ este nevoie de reprezentativitate în domeniul dizabilității, de la Comisia de recepție a lucrărilor publice până la Comisia de circulație sau a altor comisii unde se iau decizii care vizează și persoanele cu dizabilități, după cum indică și dictonul european „Nothing for us without us” – „Nimic pentru noi fără noi”.

Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni

Semnează petiția ”Vrem trotuare libere și piste reale pentru biciclete”

🌨 Vremea rece a arătat cât de determinați au fost ieșenii să iasă în stradă la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor.

🚶🏻‍♀🧑🏻‍🦯👩‍🦽🚴 Părinți cu copii în cărucioare, pe bicicletă sau pe jos, persoane în scaun rulant, nevăzători cu baston alb, bicicliști, livratori pe bicicletă și alți pietoni au ieșit să semnaleze autorităților problemele cauzate de benzile roșii neconforme de pe trotuare.

👉Primăria Municipiului Iași trebuie să conștientizeze pericolul real cauzat de benzile roșii, de accidentele ce au avut loc și care vor mai avea loc dacă nu desființează cât mai repede aceste benzi. Soluții există, exemple de bună practică pot fi aplicate, trebuie realizată cât mai repede pista Agronomie-Tudor și Master Planul pentru circulația bicicletelor cu piste delimitate, care trebuie înființate pe carosabil, nu pe trotuare.

👍 Mulțumim Creaktiv Collective pentru participarea la marș și pentru acest clip care surprinde atât de bine atmosfera marșului și mesajul pe care vrem să îl transmitem!

✍ Dacă dorești trotuare libere și sigure și piste corecte pentru biciclete, semnează petiția: https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii | Mihai ChiricaDaniel Juravle

Consultare publică Planul de Acțiune Orașe Verzi

🤝 APTA se implică activ la elaborarea tuturor politicilor publice care au componentă de mobilitate urbană durabilă și care conduc la creșterea calității vieții în orașul nostru. Implicarea noastră, a cetățenilor, în calitate de beneficiari ai politicilor publice, în elaborarea și implementarea acestora este foarte importantă.

✍️ În acest moment, Planul de Acțiune Orașe Verzi, realizat în cadrul Programului Orașe Verzi al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), se află în faza de consultare a părților interesate, astfel că vă invităm să consultați și să răspundeți la chestionarele disponibile pe grupul Iași Oraș Verde / Iași Green City:

Transport (Mobilitate) 👉https://forms.gle/cyDfQnTgcP4rQn9B6

Oraș inteligent 👉https://forms.gle/tschh3zK4cv4s98m8

Spații verzi și biodiversitate 👉https://forms.gle/2a7kegfWsxuaBjeN9

Guvernanță, adaptare și reziliență 👉https://forms.gle/Ed3dTfNKrGiLMWZT7

Energie, clădiri, industrie 👉https://forms.gle/FWpsVXaN19UZRotD7

Apa si ape uzate 👉https://forms.gle/H4wvTi4JrjcapJ5n9

Marșul Pietonilor și Bicicliștilor

Ieri, la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor, ne-am adunat pietoni – tineri, copii, vârstnici, utilizatori de scaun rulant și baston alb, precum și utilizatori de biciclete și trotinete, pentru a cere desființarea benzilor roșii neconforme și realizarea unor piste reale pentru biciclete.

🧑‍🦯🧑‍🦽🚶‍♂️🚴‍♀️🚋🚌🚗 APTA susține aplicarea principiilor de mobilitate urbană, pentru transport alternativ, nu doar pentru ca un număr cât mai mare de oamenii să meargă pe bicicletă. Ne dorim echitate între modalitățile de transport. 𝗟𝗮 𝗯𝗮𝘇𝗮 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗶𝘁𝗮𝘁𝗶𝗶 𝘂𝗿𝗯𝗮𝗻𝗲 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗼𝗺𝘂𝗹, 𝗽𝗶𝗲𝘁𝗼𝗻𝘂𝗹. Să defavorizezi pietonul pentru a mima niște piste, descurajează atât pietonii cât și doritorii de utilizare a bicicletei. Dacă descurajezi pietonii, descurajezi utilizarea transportului de masă. Transportul în comun prioritizat, confortabil și predictibil este un element cheie pentru o mobilitate urbană sustenabilă.

👉 Există temerea unor colegi bicicliști că, odată desființate benzile roșii, copiii și începătorii vor fi descurajați să mai meargă cu bicicleta. Copiii și bicicliștii începători circulă acum pe toate trotuarele. Și pe cele cu benzile rosii, și pe cele fără. Deci sunt și acum în ilegalitate, cu posibilitatea de a fi amendați. Ceea ce, din fericire, nu se întâmplă. Deci după desființarea benzilor roșii, copiii și începătorii vor continua să circule ca și până acum, cu grijă, respectând pietonii.

👎 În schimb, actualele “piste” impactează negativ mult mai mulți ieșeni. Pietonii vulnerabili – mamele cu copii mici, vârstnicii, persoanele cu dizabilități – sunt în pericol pe trotuare. Am primit zeci de mesaje de la pietoni și utilizatori de biciclete care s-au accidentat sau au trecut prin situații riscante pe benzile roșii. În același timp, pentru utilizatorii de biciclete care vor să circule fluent, cu o viteză decentă, fără grija că le sare un copil în față, benzile roșii sunt un chin. Iar legislația nu le dă voie să circule pe carosabil, paralel cu benzile roșii, primind amenzi și fiind descurajați să mai circule cu bicicleta.

#Împreună cerem administrației siguranță pentru pietoni, trotuare libere, largi, atractive pentru mersul pe jos și piste corecte pentru biciclete.

🙏 Mulțumim super voluntarilor Federația Organizațiilor Neguvernamentale de Tineret din Iași, care ne-au ajutat enorm în desfășurarea mașului.

Mulțumirile noastre speciale se îndreaptă către Alexandrina Dinga, CIVICA și echipa @CeRe pentru tot sprijinul pe care ni l-au oferit în cadrul proiectului 𝗣𝗮𝘀𝗶 𝗰𝗶𝘃𝗶𝗰𝗶 𝗰𝗮𝘁𝗿𝗲 𝗼 𝗰𝗼𝗺𝘂𝗻𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲 𝗽𝘂𝘁𝗲𝗿𝗻𝗶𝗰𝗮, prin programul Active Citizens Fund – Romania, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.

Mulțumiri tuturor participanților și celor care ne-au sprijinit la acest eveniment!

Radio IaşiRadioHit IasiZiarul de Iasiapix.roZiarul EvenimentulIașul nostruG4 MediaRadio România CulturalStirileProTVFreeriderPunctRo

20 noiembrie 2022 și 1 grad cu plus

🤝 1 singur țel pentru cele +200 de persoane care au participat duminică la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor – acela de a avea o infrastructură echitabilă pentru toate categoriile de persoane.

🧑‍🦯🧑‍🦼🚶‍♂️🚴Cei mai expuși pe trotuarele nesigure cu benzi roșii pentru deplasarea pe bicicletă sunt acum copiii, vârstnicii și persoanele cu dizabilități. Tocmai de aceea, ne-am bucurat că la marșul de duminică au participat ieșeni în scaun rulant, nevăzători, părinți cu copii în căruț, ori pe biciclete, curieri pe bicicletă, reprezentați ai comunităților de alergători și bicicliști din Iași și mulți pietoni. Mulțumim tuturor participanților, voluntarilor și instituțiilor de ordine pentru sprijinul exemplar.

✍️ Poate te întrebi ce urmează în Campania Iașul iubește pietonii și bicicliștii din care a făcut parte și acest marș. Semnarea petiției Vrem trotuare libere și piste reale pentru biciclete, continuă. Haideți să depășim în această săptămână 2000 de semnături. Ar fi un pas important din cele 10.000 de semnături ce ar reprezenta o voce comună numeroasă și un argument puternic pentru autoritățile locale. https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

#impreună susținem „Master Planul pentru circulația bicicletelor în Municipiul Iași”, un document strategic care presupune proiectarea la standarde europene a rețelei pistelor pentru mijloacele active de deplasare, prietenoase cu mediul. Vom ține aproape de proiectanți și autorități și vom reveni cu toate detaliile, pe măsură ce le vom putea face publice. Continuăm să ținem aproape de autoruitățile locale pentru urgentarea realizării pistei de biciclete Copou-Tudor Vladimirescu.

🙏 Îți mulțumim că ne ești alături – e vorba despre calitatea vieții din orașul în care trăim și de aceea te încurajăm să distribui link-ul petiției, să susții vizibilitatea campaniei „Iașul iubește pietonii și bicicliștii”, astfel încât să fie cât mai multe persoane ce află despre acest demers!

 Moda zilei de 20 noiembrie: încălțăminte impermeabilă, pantaloni călduroși, geacă groasă, glugă, peste căciulă, la nevoie.

Umbrelă funny opțional. Termos cu ceai cald în rucsacul cu goodies protejat de ploaie. Știm, sună de parcă mergem pe munte, dar hai să nu ne speriem de vremea de afară și să participăm la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor. Contează pentru copiii noștri. Întâlnirea este în intervalul 11-11.30, în fața Palatului Culturii. La 11.30 plecăm pe traseul Palatul Culturii – str. A. Panu – str. Sfântul Lazăr – str. Palat – Palatul Culturii.

🐣 Aceasta e o imagine de acum 8 ani, de când protagonistul mergea la grădi. Azi îl veți întâlni voluntar la Marș. 💪

Abia așteptăm să ne vedem cu voi mâine la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor!

🤗 Abia așteptăm să ne vedem cu voi mâine la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor!

👍 Materialele campaniei Iașul iubește pietonii și bicicliștii sunt gata pregătite. Ne întâlnim la 11, în fața Palatului Culturii – socializăm, facem fotografii. La 11.30 plecăm pe traseul Palatul Culturii – str. A. Panu – str. Sfântul Lazăr – str. Palat – Palatul Culturii. Marșul va fi însoțit de reprezentanții Poliției Rutiere și ai Jandarmeriei.

🫂 Vino și tu cu prietenii tăi!

Acum e momentul să spunem STOP nesiguranței de pe trotuare cauzate de benzile roșii pentru biciclete. Suntem cu toții bineveniți – și-au anunțat deja participarea persoane cu dizabilități, părinți cu copii în cărucioare sau pe biciclete, tineri, vârstnici. Am primit multe mesaje și suntem recunoscători pentru implicarea tuturor!

🤝 Doar #împreună avem puterea să aducem o schimbare!

La 9.40 pe Radio Iaşi să vă povestesc Live despre campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii” și despre Marșul Pietonilor și Bicicliștilor de duminică pentru trotuare libere și piste corecte pentru biciclete

🎙️ Intrați la 9.40 pe Radio Iaşi să vă povestesc Live despre campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii” și despre Marșul Pietonilor și Bicicliștilor de duminică pentru trotuare libere și piste corecte pentru biciclete 🚶👩‍🦯🧑‍🦼🚴🏻‍♂️

www.radioiasi.ro/asculta-live

http://www.aptaiasi.ro/…/campania-iasul-iubeste…/

Am trecut de pragul de 1000 de semnături pe petiție, dar ținta noastră de 10 000 ✌️ Fie că ești din Iași, din țară sau din lumea mare semnează și sprijină demersul cu un share:

https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

euRespect | APTA – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ Iași

#IașulIubeștePietoniișiBicicliștii

#IașulAccesibilPentruToți

Interviul poate fi ascultat pe site-ul Radio Iași sau în playerul de mai jos:

http://www.radioiasi.ro/emisiuni/diminetile-noastre/iasul-iubeste-pietonii-si-biciclistii-invitat-in-buna-dimineata-la-radio-iasi-alex-luchici-presedinte-apta

Alexandru ne povestește o întâmplare dureroasă pe una din benzile roșii de pe trotuare

 pe una din benzile roșii de pe trotuare

📢 Numai mâine nu-i poimâine și ne vedem la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor. Astăzi, Alexandru ne povestește o întâmplare dureroasă 🚴 pe una din benzile roșii de pe trotuare:

👉 „Prin 2014, abia se vopsise trotuarul cu benzi roșii. Mă întorceam spre casă într-o miercuri seara pe la 9, când vis-a-vis de BRD ( un sediu mic) în CUG … nu știu exact intersecția, mi-a sărit un copilaș în față, când circulam pe așa spusa pistă proaspăt vopsită și ca să nu îl lovesc, am virat dreapta și am intrat în șanțul dintre pista și asfalt…( cred că schimbau bordurile)
Mi-am rupt ambele mâini (pumnii mai exact). Când m-am trezit și am ieșit din șanț …nu mai era nimeni pe lângă mine… toți fugiseră… Dar am fost ajutat de doi bătrânei care se plimbau pe răcoare.
Am chemat salvarea care m-a cules de prin Nicolina, când am ajuns la un coleg să las bicicleta. Că cică nu aveau cum să o ia pe salvare….așa că am pedalat, numai eu știu cum, până în Nicolina.
Din păcate nu am poze cu accidentul, doar radiografia și o fotografie din ziua în care urma să scap de ghips după 3 luni..”

Alexandru

✍️ Nu uita să semnezi petiția 👉https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…