A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Despre mobilitatea urbană durabilă înțeleasă greșit

👏 Apreciem deschiderea administrației ieșene pentru soluții sustenabile în ceea ce privește limitarea traficul rutier în proximitatea școlilor, care, știm cu toții, este infernal mai ales la orele dimineții. Astfel, la propunerea APTA, Primăria Municipiului Iași analizează implementarea unui proiect de tipul School Streets în zona Cantemir, unde se află trei instituții, liceu, școala și grădinița, prin care va fi restricționat traficul auto pentru 1-2 ore dimineața, când încep elevii cursurile și similar, la terminarea lor pe strada/străzile din apropierea școlilor.

🏃‍♀️🚴‍♀️🚋 Dacă vrem ca viitorii adulți să fie sănătoși, să se dezvolte într-un mediu cu aer curat, să deprindă obiceiuri sustenabile de deplasare, trebuie să le oferim copiilor spații mai largi, sigure pentru a merge pe jos, cu bicicleta și cu transportul public spre școală. Inițiativa este în acord cu celelalte acțiuni întreprinse de administrație de îmbunătățire a transportului public local, dezvoltarea transportului metropolitan, implementarea unei politici de parcare restrictive.

🚸 Străzile Școlare (School Streets) reprezintă un concept foarte răspândit în orașele vestice aglomerate, administrațiile din Paris, Londra sau Milano limitând accesul mașinilor pe străzile din jurul școlilor la orele de vârf, tocmai pentru a descuraja fenomenul de drop-off/pick-up.

👉 Deși în București unii primari de sector au implementat proiecte Kiss&Ride realizate în proximitatea unor școli, această măsură a stârnit un val de reacții negative în rândul riveranilor, dar și al părinților care sunt conștienți că este o inițiativă eronată. Spre deosebire de Kiss&Ride, School Streets încurajează utilizarea transportului alternativ, este o măsură prietenoasă cu mediul și creează condiții de siguranță elevilor. Atașăm câteva materiale informative referitoare la situatia actuală din Iași și exemple de implementare a School Streets în orașele vestice.

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni
#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Întâlnire propusă de Primăria Municipiului Iași pentru discuții pe marginea proiectelor și bugetului 2023

👥 Reprezentanții APTA au participat astăzi la o întâlnire propusă de Primăria Municipiului Iași pentru a discuta pe marginea observațiilor pe care le-am transmis referitoare la forma propusă de buget și a proiectelor pe care le-am înaintat pentru a fi incluse în planul bugetar pentru 2023.

🧑🏻‍🏫 Primarul Iașului, dl. Mihai Chirica și viceprimarul, dl. Daniel Juravle, ne-au oferit clarificări privind aspectele subliniate de APTA și am discutat argumentat pe necesitatea includerii proiectelor pe care le-am propus referitoare la accesibilizarea pietonalelor și a peroanelor, execuția pistei pentru biciclete Agronomie-Tudor, înființarea de benzi unice pentru transportul public, treceri supraînălțate și School Streets, implementarea politicii de parcare a Iașului și realizarea de perdele verzi de vegetație din preajma parcurilor în locul panourilor din plastic.

👍 Discuția a fost constructivă și urmează să vedem în ziua votului bugetului forma în care vor fi prezentate propunerile APTA de proiecte. În cadrul întâlnirii am menționat importanța dezbaterii publice, pe care am și solicitat-o de altfel, în vederea realizării bugetului, insă nu a mai avut loc pe întreaga perioadă obligatorie de 15 zile de după publicarea bugetului. Este extrem de importantă comunicarea și colaborarea între administrație și comunitate pentru dezvoltarea sănătoasă a orașului.

👉 Vom urmări în continuare evoluția lucrurilor și vom face tot posibilul ca proiectele de mobilitate să nu treneze și să aducem în atenția administrației inițiative care să contribuie la creșterea calității vieții în Iași.

Participanți APTA: Anca GHERASIM (CIVICA), Lucian COCEA LIONESCU (aPunct), Alex LUCHICI (Asociația euRespect), Iordana LEAHU (Clubul de Ciclism și Ecologie IașiBike), Gabriel LAZĂR (Asociația Real Sports)

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni
#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Solicitare organizare dezbatere publică proiecte investiții propuse în Bugetul 2023

✍️ Am trimis o solicitare catre Primăria Municipiului Iași pentru organizarea unei dezbateri publice asupra proiectelor de investiții propuse în Bugetul 2023.

Dintre investițiile noi, ne-a atras atenția proiectul 𝗔𝘀𝗶𝗴𝘂𝗿𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗶𝗻𝗳𝗿𝗮𝘀𝘁𝗿𝘂𝗰𝘁𝘂𝗿𝗶𝗶 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁𝘂𝗹 𝘃𝗲𝗿𝗱𝗲 – 𝗣𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁𝗮𝗿𝗲 𝗶𝗻𝗲𝗹 𝗽𝗶𝗲𝘁𝗼𝗻𝗮𝗹 𝘀𝘂𝗽𝗿𝗮𝘁𝗲𝗿𝗮𝗻 𝗶𝗻𝘁𝗲𝗿𝘀𝗲𝗰𝘁𝗶𝗮 𝗴𝗶𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲 𝗣𝗼𝗱𝘂 𝗥𝗼𝘀 în valoare de 200,00 mii lei. Dorim să aflăm care sunt fundamentele din spatele acestei propuneri:

🟥 Cum se integrează o astfel de idee în PMUD și în strategia europeană de încurajare a transportului verde?

🟥 În ce alte orașe europene se mai construiește în zona centrala ceva asemănător (orașele asiatice nu ar trebui sa fie un element de referință)?

🟥 Pe cine ajută urcarea pietonilor pe un pasaj?

🟥 N-ar fi mai oportună bugetarea unui concurs de soluții pentru intersecția Podu Roș și cele adiacente, în acord cu principiile mobilității sustenabile, așa cum am propus în urma dezbaterii asupra pasajelor din Podu Ros, din 2021?

👉 Totodată, am observat lipsa a 2 proiecte bugetate si anul trecut, nefinalizate: Proiectul „Accesibilizarea pietonalelor pe tronsonul Rond Păcurari – BCU – proiect IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI” cu suma convenită cu executivul, 700 000 lei si Execuția proiectului Pistei pentru biciclete Tudor-Agronomie

Am înaintat următoarele propuneri noi de investiții pentru anul 2023:

🟦 Realizarea de benzi unice pentru transportul public pe toate bulevardele principale

🟦 Refacerea refugiilor stațiilor de tramvai conform normativelor în vigoare

🟦 Supraînălțarea trecerilor de pietoni din apropierea școlilor și din cartiere, și implementarea de School Streets la școlile unde este posibil

🟦 Implementare politicii de parcare realizată de către echipa specialistului Tudor Măcicăşan, conform specificațiilor prezentate și înaintate executivului (gheare blocare masini, parcometre etc.)

🟦 Perdele verzi pentru parcuri în locul panourilor fonoizolante.

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți

Bilanțul accidentelor rutiere din primele 11 luni ale anului 2022. Principalele cauze, au stabilit polițiștii că sunt: pietonii indisciplinați, viteza prea mare și bicicliștii

👮‍♂️ Inspectoratul General al Poliției Române a prezentat bilanțul accidentelor rutiere din primele 11 luni ale anului 2022. Principalele cauze identificate au fost, în ordine: indisciplina pietonilor (18,4%), nerespectarea regimului legal de viteză (17,3%) și abaterile bicicliștilor (11,4%). Din totalul deceselor, 21,9% a reprezentat indisciplina pietonilor, 19,2% nerespectarea regimului legal de viteză, 8% indisciplina bicicliștilor.

🚶‍♂️🚴 O statistică care, la prima vedere, spune că pietonii și bicicliștii sunt cea mai mare problemă în trafic, deși se moare cu dreptatea în mână și cu alcoolul la volan pe trecerile de pietoni. Dacă ne uităm însă cu atenție la modul cum este gândită deplasarea în orașele, satele noastre, înțelegem care este sursa “indisciplinei” pietonilor și bicicliștilor.

👨‍💼 În timp ce la noi sunt învinovățiți pietonii și bicicliștii, orașele europene se schimbă pentru a-i proteja și a-i încuraja să se deplaseze. Se reduc viteze la 30 km/h pe majoritatea arterelor, se intensifică monitorizarea vitezelor prin mijloace moderne, se intervine în designul stradal micșorând lățimea benzilor auto, supraînălțând interesecții, se desființează benzi auto pentru a se face piste pentru biciclete.

0️⃣ Accidentele nu mai sunt un dat, ci pot fi prevenite, conform strategiei Vision Zero a UE – eliminarea accidentelor grave până în 2050. Vision Zero pleacă de la ipoteza că toți participanții la trafic greșesc, viteza și designul stradal determinând gravitatea impactului.

👎 În Iași și nu numai, s-au desființat treceri de pietoni importante, s-au realizat refugii de tramvai cu treceri de pietoni doar pe o parte. Pietonii au fost obligați astfel să ocolească sute de metri. Totodată, nu au fost implementate măsuri de calmare a traficului. Orașele noastre au fost gândite pentru a favoriza traficul auto, viteza, ceea ce a făcut foarte dificil și periculos deplasarea pietonală și cu bicicleta.

🏡 Să ne gândim și la satele fără trotuare, străbătute de drumuri naționale cu trafic intens, pe care se zboară cu viteze de autostradă. Sunt locuitorii lor vinovați, mulți de o anumită vârstă, că nu mai pot să ocolească jumătate de sat pentru a traversa pe la singura trecere amenajată ca să ajungă la vecinul de peste drum?

👉 Sperăm ca în 2023 Poliția Română să înceapă să analizeze, să discute cu administratorii drumurilor despre adevăratele cauze ale acestor accidente. Să conștientizeze că are o mare responsabilitate, având reprezentanți în toate comisiile tehnice de circulație din localități.

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți

O ce veste minunată!

🚌 O veste bună!

Înțelegem că va fi o implementare graduală, că sunt încă nelămuriri, locuitori ai ZMI nemulțumiți, dar important este că se începe.

🤝 Dacă va exista deschidere din partea managementului, a primarilor, dezbateri pe bune cu oamenii, se va construi o alternativă reală la naveta cu mașina personală, deci un trafic mai fluid, un aer mai curat, spații publice ce vor putea fi redistribuite mai eficient.

Despre ”Kiss and Ride”

👀 Săptămâna trecută, primarul Sectorului 2 a anunțat implementarea sistemului ”Kiss and Ride”, „un culoar pe unde părinții intră cu mașina, opresc în fața școlii, unde paznicul deschide portiera din spate și preia copilul. Cel mic își ia la revedere de la părinte, apoi este dus (de către paznic) în siguranță în curtea școlii.”. Aceeași idee apare și într-un proiect de bugetare participativă din Tg. Mureș.

👉 La prima vedere, pare un compromis pentru o circulație mai fluidă, trotuare libere și copii în siguranta. Însă reglementarea transportului copilului cu mașina până în fața școlii, prin alocarea unei benzi dedicate din spațiul public este o invitație pentru și mai multe drumuri efectuate astfel, generând și mai mult trafic, în final. Înlesnirea celei mai ineficiente și poluante forme de transport va educa noua generație că așa este firesc: acum cu mașina spre școală, mâine cu mașina spre serviciu, teatru, mall etc. Parcările ilegale în jurul școlilor, ocuparea trotuarelor, nesiguranța copiilor sunt doar efectele unei viziuni depășite asupra orașului. Datoria administrațiilor publice este să trateze cauzele, nu efectele.

🚸 De câțiva ani, orașele europene supraaglomerate de mașini, cu congestii, poluare fonică și a aerului, creează 𝐒𝐜𝐡𝐨𝐨𝐥 𝐒𝐭𝐫𝐞𝐞𝐭𝐬, străzi fără mașini în jurul școlilor în intervalul de drop off/pick up. Se încurajează astfel modurile sustenabile de deplasare a părinților și a celor mici, prin crearea unui spațiu generos, cu aer curat, sigur pentru utilizarea transportului public, mersul pe jos, cu bicicleta spre școală. School Streets oferă beneficii pentru sănătatea fizică și psihică a copiilor, relaționând cu alți copii în drumul spre școală.

🏃🚲🛴🚌 Sistemul School Streets este răspândit în peste 1200 de orașe. Marea Britanie l-a implementat în 2015, în Scoția, iar Londra are acum peste 500 de School Streets. Parisul are peste 160, iar primăria capitalei Franței a anunțat încă 100 până în 2026. Orașe ca Tirana, Varșovia s-au alăturat și ele acestei mișcări. Ne dorim ca și administrațiile noastre să adopte măsuri moderne, curajoase, care fac bine orașului pe termen mediu și lung, să educe cetățenii în direcția sustenabilității, a conștientizării că ceea ce facem noi astăzi îi va afecta pe copiii noștri mâine.

✍️ Propunem ca Primăria Municipiului Iași să implementeze un proiect pilot de School Street în Iași la Colegiul Naţional de Artă, astfel încât să seteze un exemplu de bună practică în România. APTA va transmite și o adresă executivului și deliberativului în vederea susținerii acestui proiect. Vă invităm să ne scrieți în comentarii la ce alte școli v-ați dori School Streets.

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți

Povestea noastră, povestea APTA

🤝 Povestea APTA este despre implicare civică, altruism și colaborare între 10 asociații ieșene pentru un oraș mai prietenos din perspectiva mobilității cu locuitorii și cu vizitatorii orașului Iași. Vă invităm să ne cunoașteți mai bine, să citiți acest articol despre obiectivele și activitatea noastră în care marcăm și reușitele pe care le-am înlesnit din 2020, anul înființării APTA, căutând să colaborăm cât mai constructiv cu autoritățile locale.

👉 Articolul constă într-un interviu cu Alex Luchici, președintele APTA, realizat în contextul participării noastre ca grup civic în cadrul proiectului „Pași Civici către o comunitate puternică” prin care beneficiem de mentorat în advocacy pentru derularea campaniei „Iașul iubește pietonii și bicicliștii”.

💚 Mulțumim #CIVICA pentru susținere și vouă, tuturor celor care ne urmăriți și ne sprijiniți!

Puteți accesa interviul în linkul de mai jos:

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți

”La Iași, nu există piste de biciclete” – Iordana Leahu, președinte al Clubului de Ciclism si Ecologie IașiBike. Emisiunea ”Weekend cu prieteni”, realizator – Horia Daraban (18.12.2022)

Cu toții ne dorim un oraș mai curat, aerisit, cu cât mai multe parcuri, spații verzi și să nu mai pierdem zilnic ore întregi în trafic spre serviciu sau ducându-ne copiii la școala. Pentru asta, autoritățile ar trebui să încurajeze mijloacele de transport alternative, mersul pe jos, cu bicicleta/trotineta sau transportul în comun de calitate. Dar trotuarele ar trebui să fie sigure, să se realizeze o infrastructura corectă, adică piste de biciclete viabile, separate de traficul auto, dar și pietonal, pe care copiii sa se poată deplasa în siguranță la școală și spre casă, iar cei care doresc să renunțe la mașina personală să poată pedala într-un timp cât mai scurt spre serviciu, nu să devină pietoni la fiecare traversare și când trec prin stațiile de autobuz aflate dincolo de așa zisele piste de biciclete de pe trotuar.

Vă invităm să semnați petiția ‘Vrem trotuare libere și piste reale pentru biciclete’ (https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…),

și să ascultați interviul realizat de Horia Daraban de la Radio Iași.

http://www.radioiasi.ro/emisiuni/din-punctul-meu-de-vedere-consider-ca-la-iasi-nu-exista-piste-de-biciclete-iordana-leahu-presedinte-al-clubului-de-ciclism-si-ecologie-iasibike-emisiunea-weekend-cu-p/

Am prezentat administrației locale Politica de parcare realizată de echipa specialistului Tudor Măcicăşan

🧑🏻‍🏫 Am prezentat administrației locale Politica de parcare realizată de echipa specialistului Tudor Măcicăşan, proiect derulat de APTA cu susținerea Cercul Donatorilor Bruxelles și cu sprijinul Primăria Municipiului Iași.

👉 În prezența domnului primar Mihai Chirica și a reprezentanților departamentelor parcări și a Poliției locale, au fost detaliate măsurile propuse pentru organizarea spațiilor de parcare pe două zone centrale și în regim rezidențial.

🅿️🚶🏻‍♀🚴🚃🚙🌳Politica de parcare sustenabilă creează valoare, ajută la o organizare eficientă a spațiului public și oferă posibilitatea administrației să investească substanțial în infrastructura alternativă, aducând bunăstare ieșenilor.

📈 Urmează faza de analiză a administrației locale a Politicii, după care va fi adusă în atenția deliberativului și în dezbatere publică.

Mai sînt pași importanți de făcut, vom reveni cu detalii pe măsura evoluției lucrurilor.

👍 Îi mulțumim lui Tudor Măcicășan & echipei sale, administrației pentru receptivitate și implicare, tuturor voluntarilor implicați în faza de analiză în teren, celor care au răspuns chestionarului necesar realizării politicii și celor care ne-au susținut în acest demers!

#OrașePentruOameni