A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Întâlnire de lucru pe draftul versiunii finale a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă

👥 Săptămâna trecută am participat la o întâlnire de lucru pe draftul versiunii finale a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă pentru Polul de Creștere Iași pentru perioada post 2020. Au fost prezentate proiectele propuse de executiv și societatea civilă care au obținut cel mai mare punctaj în analiza multicriterială a indicatorilor eficiență economică, impact asupra mediului, accesibilitate, siguranță, calitatea vieții.

👉 Dintre proiectele propuse de noi cu un an în urmă, la prima dezbatere despre actualizarea PMUD, au fost incluse Implementarea zonelor Slow Streets în zonele rezidențiale și în apropierea școlilor, Inventarierea și propunerea de măsuri de refacere a tuturor străzilor, în vederea respectării Normativului 51/2012 privind accesul persoanelor cu dizabilități și Auditarea trecerilor de pietoni din punct de vedere al siguranței și propunerea de măsuri pentru reorganizarea acestora. Toate au primit un punctaj foarte mic, însă noi am argumentat necesitatea măririi.

😠 Ne-a surprins neplăcut justificarea punctajului scăzut în cazul proiectelor de accesibilizare. Impactul cantitativ, numărul de cetățeni a căror viață este îmbunătățită 👨‍🦯👩‍🦽, ar fi mic. Atragem atenția că accesibilizarea este obligatorie, iar Iașul nu are nici în acest moment nicio stradă accesibilizată complet conform Normativului 51. Și dacă ar exista o singură persoană cu dizabilități în Iași, administrația este obligată să asigure condiții sigure de deplasare.

👉 Deși un astfel de proiect nu are ce căuta într-un PMUD, proiectul pasajelor din Podu Roș nu a întrunit un punctaj ridicat. Aceeași analiză se aplică și în cazul pasarelei pietonale propusă de executiv în zona Sadoveanu, o zonă rezidențială în plină dezvoltare și a cărei soluție de trafic nu trebuie să fie încurajarea deplasărilor cu mașina personală.

✍️ În urma discutiei, am trimis executivului propunerile și observațiile noastre pe siguranța și confortul pietonal, infrastructura velo de calitate, implementarea politicii de parcare, de care trebuie să se țină cont. Documentul trimis îl puteți citi în linkul din primul comentariu 📥.

» Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii #IașulAccesibilPentruToți #OrașePentruOameni #ImplicareCivică #MobilitateSustenabilă

Pași civici pentru o comunitate unită

👌 Târgul de inițiative civice ne-a oferit prilejul să interacționăm cu comunitatea ieșeană și să întărim relațiile cu alte organizații la nivel național implicate social prin proiectul ”Pași civici pentru o comunitate unită” derulat de CeRe și #CIVICA.

Toată admirația pentru eforturile și energia cu care se implică organizațiile care au participat la târg 👏 Fie pentru realizarea unui parc, a îmbunătățirii infrastructurii într-un cartier, a ducerii actului medical în zone izolate, pentru dezvoltarea unei societăți incluzive și a multor altor cauze, pe noi ne-a încărcat pozitiv această zi și experiență alături de colegii noștri implicați voluntar, ca și noi, pentru a crește calitatea vieții în comunitate.

🫵 Este necesar să dezvoltăm spiritul civic în societatea noastră ca să determinăm autoritățile să facă schimbările pozitive pe care le dorim, iar proiectul #PașiCivici contribuie din plin în acest sens.

🫶 Mulțumirile noastre se îndreaptă către Alexandrina Dinga și echipele CIVICA & CeRe!

👍 Vom fi și mai determinați să susținem campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii” pentru eliberarea trotuarelor de pistele neconforme, pietonale accesibilizate și o infrastructură civilizată pentru 🚲/🛴. Primăria Municipiului Iași trebuie să înțeleagă că schimbările pe care le solicităm sunt esențiale și vor crește semnificativ calitatea vieții ieșenilor.

Târgul de inițiative civice | Iași, 6 mai

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii #IașulAccesibilPentruToți #OrașePentruOameni #ImplicareCivică #MobilitateSustenabilă

Vă așteptăm cu drag mâine să povestim împreună la Târgul de inițiative civice | Iași, 6 mai despre cât de importantă este implicarea civică, cum putem crea o comunitate unită și cum putem transforma împreună orașul pe care îl iubim – #Iași

Vă lăsăm un mic preview al stand-ului nostru care mâine va fi ‘ornat’ cu imagini și informații despre inițiativele noastre civice 🙂👍

👋 Vă așteptăm cu drag mâine să povestim împreună la Târgul de inițiative civice | Iași, 6 mai despre cât de importantă este implicarea civică, cum putem crea o comunitate unită și cum putem transforma împreună orașul pe care îl iubim – #Iași.

De la ora 10 ne întâlniți la Casa de Cultură a Studenților în Sala Dublin alături de alți colegi din sectorul ONG implicați pentru binele comunității 👌

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Vă așteptăm la Târgul de inițiative civice, Iași, 6 mai 2023 – Casa de Cultură a Studenților, Sala Dublin

📢 Nu uitați, mâine dimineață, începând cu ora 10, vă așteptăm alături de noi la Târgul de inițiative civice | Iași, 6 mai, desfășurat la Casa de Cultură a Studenților (în Sala Dublin), să povestim despre experiența interacțiunilor cu autoritățile publice, despre 𝗰𝘂𝗺 𝘀𝗲 𝗱𝗲𝘇𝘃𝗼𝗹𝘁𝗮̆ 𝗼 𝗶𝗻𝗶𝘁̦𝗶𝗮𝘁𝗶𝘃𝗮̆ 𝗰𝗶𝘃𝗶𝗰𝗮̆ 𝗶̂𝗺𝗽𝗿𝗲𝘂𝗻𝗮̆ 𝗰𝘂 𝗰𝗼𝗺𝘂𝗻𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮, cât și despre momentele de succes sau barierele pe care le-am întânit.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Primarul Pragăi consideră autostrada urbană care străbate orașul până în centru o greșeală a epocii comuniste

👉 Primarul Pragăi consideră autostrada urbană care străbate orașul până în centru o greșeală a epocii comuniste (link către postare în comment). Pentru a mai diminua disconfortul a creat trotuare și noi treceri de pietoni.

👎 În loc să învețe din greșelile altora, mulți dintre administratorii orașelor noastre își doresc pasaje auto, drumuri de mare viteză și pasarele pentru pietoni.

Update privind realizarea Masterplanului pentru infrastructura velo

👎 Iașul se află în prezent într-o situație critică în privința infrastructurii pentru biciclete: benzile roșii de pe trotuare sunt neconforme, după cum a constatat și Inspectoratul de Poliție Județean, realizarea Master Planului velo stagnează pentru că administrația oferă greu feedback, iar pista Tudor-Agronomie, promisă de ani buni, ce are avizul poliției este blocată de Comisia de circulație.

👉 Acestea sunt câteva aspecte constatate împreună cu proiectanții Geoartis SRL care realizează Masterplanul pentru infrastructura velo cu care echipa APTA s-a întâlnit zilele trecute.

🤝 Deși există tot sprijinul din partea societății civile de a susține eforturile administrației în dezvoltarea infrastructurii pentru mijloacele active de transport, lipsește aplicarea măsurilor de către Primăria Municipiului Iași.

👉 Iașul are nevoie de un început în realizarea pistelor reale pentru 🚲🛴, iar traseul Agronomie-Tudor reprezintă momentul zero, care va aduce cu siguranță beneficii multiple comunității ieșene. Încurajăm primăria să realizeze acest traseu fără a se teme de a-i deranja pe șoferi. Toate orașele dezvoltate au reușit prin a lua spațiu din carosabil pentru piste și au dezvoltat transportul în comun. Rețeta este simplă. Restul este voință.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Vă așteptăm la Târgul de inițiative civice Iași, 6 mai – Casa de Cultură a Studenților, Sala Foaier

📢 Vă așteptăm sâmbătă, 6 mai, începând cu ora 9, la Târgul de inițiative civice | Iași, 6 mai desfășurat la Casa de Cultură a Studenților (în Sala Foaier), să povestim despre campania de advocacy „Iașul iubește pietonii și bicicliștii”, provocările întâlnite, reușitele înregistrate.

❗Amintim că prin campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii” ne-am propus trei obiective:
🔸eliberarea trotuarelor de benzile roșii improprii pentru biciclete
🔸realizarea și implementarea Master Planului pentru infrastructura velo în Iași
🔸realizarea pistei pentru biciclete Agronomie-Tudor

🤝 Vă așteptăm alături de noi și de mentorii de la CeRe și @CIVICA să sărbătorim participarea civică!

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Clarificări privind articole publicate recent în presa ieșeană și măsurile reale necesare pentru înființarea de piste pentru biciclete/trotinete

🌐 Recent au fost publicate în presa ieșeană articole care titrează un conflict între utilizatorii de biciclete și administrația ieșeană, iar în conținutul lor sunt prezentate demersurile APTA prin care arătăm problemele legate de existența acestor benzi neconforme din Iași. Poziția noastră a fost și este de a sprijini administrația ieșeană în dezvoltarea transportului alternativ în Iași, însă tardivitatea măsurilor de a înființa piste reale pentru biciclete și deciziile eronate de a menține actualele benzi roșii improprii au generat în societatea ieșeană o tensiune reală și justificată, având în vedere că există o nevoie urgentă de piste moderne pentru 🚲 și 🛴 în Iași.

Campania noastră „Iașiul iubește pietonii și bicicliștii” are trei obiective pe care le-am prezentat deja administrației:

1️⃣ eliberarea trotuarelor de benzile roșii improprii pentru biciclete

2️⃣ realizarea și implementarea Master Planului pentru infrastructura velo în Iași

3️⃣ realizarea pistei pentru biciclete Agronomie-Tudor

📃 În susținerea cauzei am trimis o analiză de 80 de pagini către Inspectoratul de Poliție Județean Iași cu neregulile de pe benzile roșii, după care Poliția a efectuat propriul studiu de teren, ce a relevat în detaliu problemele sesizate, studiu ce ne-a fost comunicat de curând. Mai mult, Inspectoratul de Poliție Județean Iași a solicitat desființarea „de îndată” a tronsoanelor impracticabile și remedierea zonelor neconforme în 30 de zile, în caz contrar PMI va fi sancționată contravențional. De altfel, IPJ a constatat că toate traseele de piste analizate nu corespund standardelor în vigoare, fiind pusă în pericol siguranța pietonilor și a utilizatorilor de biciclete.

⚠ Analiza poliției confirmă și susține efortul nostru de a solicita administrației desființarea de urgență a benzilor roșii improprii și periculoase de pe trotuare. Aducem aminte că ne-au fost comunicate de către ieșeni o mulțime de accidente grave ce au avut loc pe aceste benzi pe trotuare, riscul de a se produce noi accidente fiind permanent cât timp acestea există.

❕ Facem apel și pe această cale către Primăria Municipiului Iași să se conformeze solicitării Inspectoratului de Poliție Județean Iași și să desființeze aceste benzi roșii de pe trotuare și în același timp să înceapă execuția pistei pentru biciclete și trotinete Agronomie-Tudor care are în prezent toate avizele necesare.

🚶‍♀👨‍🦽👨‍🦯🚴‍♀🚃🌳 Iașul modern trebuie să aibă pietonale sigure, prietenoase, piste adecvate pentru biciclete și trotinete și un transport public coordonat și eficient.

» Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Transportul de masă prioritizat în trafic reprezintă una dintre soluțiile problemei congestiilor

👏 Ne bucură noua bandă unică pentru mijloacele de transport în comun de pe bd. Nicolae Iorga și bd. Primăverii, de la intersecția bd. Nicolae Iorga cu șos. Națională până la intersecția bd. Primăverii cu Calea Chișinăului. Este un proiect asupra căruia am fost și noi consultați și care reprezintă un pas important pentru mobilitatea urbană ieșeană.

🧑‍🦽🧑‍🦯🚴🚋 Transportul de masă prioritizat în trafic reprezintă una dintre soluțiile problemei congestiilor. Sperăm să urmeze cât de curând și alte benzi unice pe Păcurari, Independentei etc, concomitent cu alte măsuri de dezvoltare a mobilității: înființarea pistelor pentru biciclete, Park&Ride-uri, eliminarea traficului greu, implementarea politicii de parcare.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Inspectoratului de Poliție Județean Iași ne-a comunicat că au realizat verificări constatând deficiențe privind semnalizarea, precum și obstacole ce fac impracticabile pistele și care pun în pericol siguranța rutieră a bicicliștilor și pietonilor

✍️ La sfârșitul lui ianuarie am trimis pe adresa Inspectoratului de Poliție Județean Iași o analiză detaliată a pistelor pentru biciclete din municipiul Iași, un document de aproximativ 80 de pagini în care am surprins abaterile de la normative și standarde, solicitând anularea autorizației de construire a pistelor neconforme și înlăturarea indicatoarelor, așa cum s-a întâmplat la București.

👮 Inspectoratului de Poliție Județean Iași ne-a comunicat că au realizat verificări constatând deficiențe privind semnalizarea, precum și obstacole ce fac impracticabile pistele și care pun în pericol siguranța rutieră a bicicliștilor și pietonilor.

👉 Concret, “pe anumite sectoare de pistă au fost identificate obstacole ce nu respectă distanța minimă față de pistă, sunt amplasate pe traseul pistei sau obturează circulația pietonală, pietonii fiind obligați să se deplaseze pe pistă, precum și zone unde nu este asigurată lățimea minimă a amenajărilor rutiere destinate traficului bicicliștilor/pietonilor”.

🔈 Inspectoratul de Poliție Județean Iași a înștiințat Primăria Municipiului Iași, solicitând remedierea deficiențelor de semnalizare, dar și “desființarea temporară a acelor amenajări rutiere, destinate traficului bicicliștilor, pentru care nu se asigură condiții optime de exploatare și de viabilitate”.

🧑‍🦼👨‍🦯🚴‍♀️🚋 Iașul are mare nevoie de piste de calitate, mersul cu bicicleta alături de deplasările pietonale și cu transportul public reprezentând soluția pentru o mai bună calitate a vieții, mai puține congestii și poluare fonică și a aerului.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă