A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

După Copenhagenize, urmează Parisification

👉 Urbanistul și expertul in mobilitate Mikael Colville-Andersen prezintă cele mai importante schimbări care fac din Paris orașul momentului în dezvoltarea urbană sustenabilă (link : https://www.youtube.com/watch?v=6v1K494QWHo ).

✔️ Străzile Școlare (School Streets), lărgirea trotuarelor, modernizarea străzilor prin reducerea spațiului alocat mașinilor în favoarea noilor plantări și creării pistelor bike, calmarea traficului sunt măsuri asupra cărora insistăm și noi de ani de zile în interacțiunea cu administrația ieșeană și care ar putea tranforma Iașul într-un oraș al stării de bine și un model pentru orașele românești.

Enjoy 🎬

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Despre întâlnirea de constituire a Consiliului de Mobilitate Durabilă al Municipiului Iași

👥 Săptămâna trecută a avut loc la Primăria Municipiului Iași întâlnirea de constituire a Consiliului de Mobilitate Durabilă al Municipiului Iași în care APTA este membră. Cu această ocazie am prezentat o serie de priorități, am susținut un regulament de funcționare al Consiliului, iar ca urgență am prezentat plenului situația de pe Strada Varianta Rediu care este în fază de reabilitare.

❗ Problemele sunt flagrante și sperăm să se intervină acum, în faza de lucru, când pot fi făcute ajustări ale proiectului: stâlpi pe mijlocul trotuarului, bordurile noi sunt înclinate și invită mașinile să parcheze pe trotuar, trotuarele sunt înguste și nu respectă Normativul 51 de accesibilizare. Este necesar un redesign stradal după principiile sustenabilității, instalați bolarzi de delimitare a trotuarului pentru siguranța pietonilor și respectate standardele de accesibilizare.

🚶‍♀️👨‍🦽👩‍🦯 În zonă persoanele cu dizabilități, vârstnicii, părinții cu cărucioare, copiii sunt obligați să circule pe carosabil, printre mașini, expunându-se la riscuri. Trebuie luate măsuri imediate pentru ca pietonii să poată circula în siguranță.

Este încurajator să vedem că în cadrul Consiliului există reprezentanți ai societății civile, din mediul academic și din departamentele cheie ale administrației. Cu voință și determinare, dificultățile de mobilitate pot fi remediate. Vom face tot posibilul să se lucreze eficient în grupul de lucru, pe probleme punctuale și dorim ca această colaborare cu administrația ieșeană să contribuie la creșterea calității vieții în Iași.

» Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

A.P.T.A. a propus înființarea unei comisii de mobilitate sustenabilă la nivelul primăriei

👉 După modele de bune practici din alte țări europene, A.P.T.A. a propus înființarea unei comisii de mobilitate sustenabilă la nivelul primăriei pentru ca măsurile de dezvoltare a infrastructurii să fie în linie cu tendințele moderne și să respecte principiile mobilității durabile.

👍 Propunerea a fost luată în considerare, astfel că am fost convocați ulterior să fim membri în noul Consiliu de Mobilitate Durabilă al Municipiului Iași, iar reprezentant va fi Alex LUCHICI, președintele APTA.

🤝 Dorim ca acest Consiliu să sprijine concret și într-un mod eficient felul în care progresează Iașul, astfel, la prima întâlnire APTA va susține următoarele propuneri:

1. Înființarea unui regulament al Consiliului, care să fie publicat și pe site-ul primăriei;

2. Membrii Consiliului să fie familiarizați cu principiile de bază ale mobilității sustenabile, cu Legea privind mobilitatea urbană durabilă și cu documentele strategice ale Iașului: Planul de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD), Strategia Urbană de Dezvoltare Durabilă (SIDU);

3. Colaborarea directă cu Comisia de circulație pentru luarea măsurilor potrivite;

4. Sesizările trimise de cetățeni pe subiecte de mobilitate către administrație să fie direcționate și către acest consiliu pentru a fi analizate;

5. Reînființarea trecerilor de pietoni desființate (începând cu cea din Agronomie) și prelungirea lor la refugiile de tramvai;

6. Participarea la actualizarea PMUD, la întocmirea unui calendar de implementare a proiectelor și urmărirea lunară a implementării sale;

7. Implementarea Politicii de parcare a Iașului realizată de APTA cu specialiști în domeniu și în colaborare cu Primăria Municipiului Iași;

8. Realizarea unei adrese în numele Consiliului către parlamentarii de Iași pentru a cere legiferarea radarelor fixe în municipiu și amendarea automată a altor abateri (treceri pe roșu, întoarceri neregulamentare, parcări pe trotuare etc.);

9. Implementarea propunerii trimise de 2 ori până acum de conectare a actualelor radare la Poliția Rutieră pentru a preveni accidentele cauzate de viteza excesivă;

10. Sincronizarea semafoarelor cu transportul public pentru ca cetățenii să nu mai piardă tramvaiul pentru că semaforul nu e pe verde și să își pună viața în pericol, traversând pe roșu;

11. Eliminarea indicatoarelor de pistă pentru biciclete de pe porțiunile improprii și realizarea pistei Agronomie-Tudor ;

12. Eliminarea bordurilor înclinate care permit parcarea mașinilor pe trotuar;

13. Lățirea peroanelor și accesibilizarea acestora și a stațiilor de autobuz conform Normativului 51 privind adaptarea clădirilor civile și a spațiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Suntem alături de prietenii din Chișinău

🤝 Suntem alături de prietenii din Chișinău și susținem marșul pentru măsuri mai eficiente de creștere a siguranței în trafic a participanților vulnerabili, pietoni și bicicliști.

👎 Realitatea Iașului este la fel de problematică. Străzile orașului sunt deseori benzi ale unei autostrăzi, în care pietonii și bicicliștii sunt participanți tolerați la traficul urban, când de fapt ar trebui să aibă prioritate. Ne este teamă ca pietoni să traversăm strada pe trecerile amenajate, avem de ocolit sute de metri din cauza trecerilor desființate de administrație. Ca bicicliști suntem înghesuiți și amestecați cu pietonii pe trotuarele cu benzile roșii și hărțuiți de șoferi pe stradă.

👩‍🦯👨‍🦽🚴‍♀️ Avem nevoie de o reîmpărțire corectă a spațiului public destinat deplasărilor urbane și măsuri concrete de calmare a traficului, pentru a încuraja deplasările active – mersul pe jos și cu bicicleta/trotineta.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Echipa A.P.T.A. a avut o discuție online cu Ruxandra Aelenei, lector în mobilitate urbană la Universitatea de Științe aplicate din Amsterdam, pe subiectul infrastructurii velo din municipiul Iași

🧑‍💻 Echipa A.P.T.A. a avut o discuție online cu Ruxandra Aelenei, lector în mobilitate urbană la Universitatea de Științe aplicate din Amsterdam, pe subiectul infrastructurii velo din municipiul Iași.

👩‍🦽🧑‍🦯🚴 Vizitând deja Iașul, Ruxandra ne-a înțeles nemulțumirile vizavi de actualele “piste” și ne-a recomandat să acționăm punctual pentru desființarea benzilor roșii impracticabile, care încalcă STAS-ul privind realizarea pistelor, normativul pentru accesibilizarea spațiului public pentru persoanele cu dizabilități și creează grave conflicte între pietoni si biciclisti (așa cum este cazul stațiilor de autobuz, de exemplu). Pe primul loc trebuie sa fie siguranța și confortul pietonilor, în special al celor din categoriile vulnerabile.

🚲 Un subiect a fost și realizarea Master planului pentru circulația bicicletelor. Acesta va fi un document subordonat Planului de Mobilitate Urbană Durabilă și care va trebui să ghideze administrația locală în următorii ani în realizarea unei infrastructuri viabile pentru utilizarea bicicletei ca mijloc de transport. Ruxandra ne-a confirmat un principiu de bază în realizarea pistelor moderne pentru biciclete, acela de a lua din spațiul mașinilor, nu din cel al pietonilor sau din spațiul verde. În același timp, ea a recomandat o “perioadă de tranziție” stabilită clar ca orizont de timp, care poate să includă și îmbunătățirea provizorie a unor piste de pe trotuare, până la mutarea lor pe carosabil.

👉 Din discuțiile cu realizatorii Master planului pentru circulatia bicicletelor, știm că este prevăzută o „valorificare/preluare” a actualelor benzi roșii de pe trotuare. Avem mari rețineri vizavi de o asemenea abordare “de compromis”, deoarece este târziu ca în 2023, după 10 ani de benzi roșii pe trotuarele deja înguste, într-un oraș sufocat de mașini, al doilea cel mai poluat oraș din țară, să mai vorbim de încă n ani de tranziție către o mobilitate sustenabilă. Avem nevoie de un Master plan care să includă deja know-how-ul european modern, actual al realizării pistelor. Proiectanții trebuie să vină cu o viziune pentru un oraș incluziv, iar administrația va trebui să aibă curajul să aplice acea viziune.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă

Bilanțul inițiativelor A.P.T.A. Iași

Ce zi frumoasă am avut astăzi la sediul CIVICA 🫶🙂 Echipa APTA s-a întâlnit cu mic cu mare pentru a petrece puțin quality time împreună și pentru a face un bilanț al inițiativelor noastre din ultima perioadă. Prioritatea a fost setarea unui plan de acțiuni viitoare în cadrul proiectului Pași Civici prin care am demarat campania de advocacy pentru dezvoltarea infrastructurii 🚴‍♀/🛴 în Iași.

👩‍🏫 Am discutat de problema benzilor roșii de pe trotuare, Master Planul velo, pista Agronomie-Tudor, accesibilizarea zonei Păcurari, supraînălțarea trecerilor la școli și despre Politica de parcare sustenabilă a Iașului pe care am realizat-o cu sprijinul Cercului Donatorilor Bruxelles.

👍 Căutăm în continuare modalități de a colabora constructiv cu Primăria Municipiului Iași pentru a fi concretizate cât mai repede aceste proiecte pentru un Iași mai prietenos din perspectiva mobilității.

#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni#IașulAccesibilPentruToți

Roți pe Gheață 2023

👉Colegii noștri de la Clubul de Ciclism si Ecologie IasiBike va invita ca spectatori sau concurenți la primul concurs de MTB din acest an, #rotipegheata, care va avea loc maine, 18 februarie, în pădurea de lângă lacul Ciric. Stratul se va da la ora 11.00, vis-a-vis de piscina (drumul spre aeroport).

🚴🚴 Atmosfera plina de veselie, spiritul de competitivitate, eclipsat doar de cel de fair-play, vor aduce zambete si bucurie tuturor celor care vor alege să petreacă o zi de neuitat alături de ciclisti din Iași și din județele învecinate.

https://fb.me/e/3gMGBi7nN

Pistele de biciclete versus benzile roșii de pe trotuare

🚴‍♀🚴 Colegul nostru, Lucian, a reprezentat APTA la o emisiune cu tema principală: infrastructura pentru deplasarea cu bicicleta în Iași. El a discutat despre câteva principii de mobilitate urbană pentru că e important să punem în contextul larg, al mobilității urbane durabile, importanța încurajării utilizării bicicletei ca mijloc de transport.

❗Experiența altor orașe a demonstrat că măsurile de încurajare a deplasărilor cu bicicleta duc la o mobilitate urbană sustenabilă, o creștere a calității vieții în oraș, iar încercările de fluidizare a traficului prin încurajarea traficului motorizat nu au dus decât la probleme de trafic și mai mari.

👉 O bicicletă pe stradă înseamnă o mașină în minus pe stradă.

Mulțumum TVR Iasi pentru invitație!

#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Am transmis două propuneri importante către Comisia de circulație

🤝 Deși în ultimii ani am trimis mai multe adrese către Comisia de Circulație a municipiului Iași la care nu am primit răspuns, continuam sa credem in necesitatea dialogului pentru transformarea Iașului într-un oras sigur și prietenos cu locuitorii săi. Am reluat 2 propuneri punctuale: 

1️⃣ Reînființarea trecerii de pietoni din zona Agronomie, cea mai apropiată de rond din cele 2 desființate în urmă cu 2 ani, de pe aleea Mihail Sadoveanu, pe sensul de mers dinspre rond Agronomie spre Breazu.

În anul 2021, comsia a desființat 2 din cele 3 treceri de pietoni din zona Agronomie, cu scopul fluidizării traficului auto din ce în ce mai intens în acea zonă. Călătorii CTP care coboară în rond au de ocolit 107m ori 2, adică în total 214m. Poate părea puțin pentru un șofer protejat de mașina sa pe ploaie, caniculă, dar pentru un pieton senior, o persoană cu dizabilități, o mamă cu copii, o persoană cu un bagaj este mult, a însemnat o degradare a mersului pe jos și i-a forțat să traverseze ilegal, punându-și în pericol viața.

Totodată, desființarea trecerilor de pietoni în această arie a încurajat deplasările cu mașina personală din și către cartierele noi din capăt Sadoveanu și au transformat Copoul, una dintre ultimele zone liniștite ale orașului, într-una de viteză, cu scăderea siguranței în trafic și cu valori în creștere a poluării aerului și fonice.

Soluția sustenabilă a fluidizării circulației din și spre noile dezvoltări imobiliare din capăt Sadoveanu nu este desființarea trecerilor de pietoni, ascunderea pietonilor în pasaje/pasarele pietonale, ci dezvoltarea transportului public de masă și realizarea de piste conforme pentru biciclete.

2️⃣ Prelungirea trecerilor de pietoni la toate refugiile de tramvai de pe Șoseaua Nicolina, o zonă cu multe accidente în care sunt implicați pietonii.

Exista 4 refugii de tramvai pe Șoseaua Nicolina care au trecere de pietoni doar pe sensul de mers al tramvaiului. Călătorii care coboară din tramvai au de ocolit astfel sute de metri pentru a ajunge pe partea cealalta a drumului. La fel, de multe ori, cetățenii văd cum trece prin fața lor tramvaiul pe care vor să-l prindă, dar nu pot ajunge pe refugiu deoarece pe acea parte a șoselei nu există trecere. Asigurarea trecerilor de pietoni către refugii este o condiție esențială pentru încurajarea transportului alternativ și reducerea congestiilor. În lipsa acestor treceri, au fost numeroase accidente cu pietoni care au traversat neregulamentar strada, pe locul unde ar trebui sa fie trecere, unii plătind cu viața acest design stradal greșit.

Pe termen mediu, propunem analizarea refacerii refugiilor, astfel incat cele 2 stații pe ambele sensuri să fie în același loc, trecerile de pietoni devenind comune, într-un proces mai amplu de redesign al Șoselei Nicolina.

👉 Unele măsuri luate în ultimii ani de Comisia de circulație au demonstrat clar că este necesară o schimbare de perspectivă în cadrul acestui grup de lucru din Primăria Iași. Comisia trebuie să ia măsuri în acord cu principiile mobilității durabile și să respecte planurile strategice de mobilitate care prioritizează traficul pietonal și mijloacele active de transport prin descurajarea utilizării mașinii personale.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii #IașulAccesibilPentruToți #OrașePentruOameni #ImplicareCivică #MobilitateSustenabilă

Două întâlniri cu administrația locală pe tema infrastructurii ce va fi realizată pentru deplasările cu bicicleta în municipiu

Săptămâna trecută am participat la 2 întâlniri cu administrația locală pe tema infrastructurii pentru deplasările cu bicicleta în municipiu 👇

Prima întrevedere a fost cu viceprimarul Daniel Juravle și reprezentanții Geoartis SRL – proiectanții Master Planului pentru infrastructura velo și ai pistei Tudor – Agronomie:

◼️ Deși inițial am fost asigurați că va participa și Poliția Rutieră, pentru a discuta despre întârzierea nepermis de mare a avizării/realizării pistei Tudor – Agronomie, nu a venit niciun reprezentant;

◼️ Administrația admite că benzile roșii existente pe trotuare nu sunt piste adecvate, dar deocamdată nu doresc să scoată indicatoarele de piste care obligă bicicliștii să le folosească și care mențin starea de nesiguranță de pe trotuare atât pentru bicicliști, cât mai ales pentru pietoni, cu precădere pentru cei vulnerabili – persoane cu dizabilități, copii, vârstnici etc.;

◼️ Am fost dezamăgiți și să vedem în Master planul pentru circulatia bicicletelor propuneri de “reabilitare” a unor piste de pe trotuare, anume CUG – Podu Roș, unde noi am realizat măsurători și spațiul legal pietonal este abuziv ocupat pe majoritatea segmentelor de aceste benzi roșii, în aceeași logică retrogradă de a nu lua din spațiul mașinilor, ci din cel al pietonilor și din spațiul verde;

◼️ Am propus viceprimarului înființarea unui „Departament de mobilitate sustenabilă” la nivelul primăriei pe modelul altor țări care au trecut prin provocări similare.

Tema celei de-a doua întâlniri a fost semaforizarea intersecției str. Cuza Vodă – Tg. Cucu, ce va trebui să includă și traseul pistei Tudor – Agronomie, la care au participat reprezentanții firmei care proiectează semaforizarea, ai primăriei și ai Geoartis:

◼️ În continuare, nu a participat niciun reprezentant al Poliției Rutiere, deși ni s-a comunicat contrariul;

◼️ Geoartis a prezentat soluția pistei agreată de Poliția Rutieră în acea zonă, dar care a nemulțumit ceilalți participanți la discuție. Pornind de la intersecția din Tg Cucu, s-a ajuns, din păcate, la contestarea traseului pistei Tudor – Agronomie chiar de către consilierul primarului pe problemele de trafic, în contextul în care se discută despre această pistă de peste 2 ani.

👉 În concluzie, observăm din nou pregătirea precară în domeniul mobilității sustenabile a celor implicați la nivel administrativ, fapt care frânează proiectele importante ale Iașului. Facem un apel către administrație să înființeze Departamentul de mobilitate sustenabilă, să implice și să responsabilizeze oameni pregătiți în mobilitate durabilă și în Comisia de circulație, alături de membri ai societății civile.

🤝APTA dorește a fi un partener al administrației ieșene în perspectiva dezvoltării infrastructurii alternative, dar încurajăm mai multă determinare din partea executivului în acest domeniu care are impact major în viața ieșenilor.

#IașulIubeștePietoniiȘiBicicliștii#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni

#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă