A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Îi mulțumim lui Lucian Mindruță pentru promovarea Marșului Pietonilor și Bicicliștilor

Îi mulțumim lui Lucian Mindruta pentru promovarea Marșului Pietonilor și Bicicliștilor.

🤝Vă așteptăm duminică, de la 11, în fața Palatului Culturii, îmbrăcați bine, pentru a porni la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor.
✍️ Nu uitați să semnați și petiția 👉https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

Iordana , colega noastra de la Clubul de Ciclism si Ecologie IasiBike, ne povestește astăzi 2 întâmplări despre 🚴‍♀️ pe “pistele” din Iași

 

Iordana , colega noastra de la Clubul de Ciclism si Ecologie IasiBike, ne povestește astăzi 2 întâmplări despre 🚴‍♀️ pe “pistele” din Iași. Asteptăm, în continuare, și alte mărturii de la voi.

👉“Merg la serviciu cu bicicleta de mai bine de 10 ani, și iarna și vara, din pandemie mai rar căci lucrez de acasă. Când locuiam în oraș, făceam zilnic 10 km, dar de când ne-am mutat în Zona Metropolitana, am de mers 28 km (dus-întors), motiv pentru care am trecut pe bicicleta electrică.

De când înregistrez drumurile cu bicicleta, am adunat peste 18.000 km, cei mai mulți spre serviciu, iar restul în plimbările prin pădurile din jurul Iașului sau la concursuri. Ei bine, în tot acest timp, 𝗻𝘂 𝗮𝗺 𝗮𝘃𝘂𝘁 𝗻𝗶𝗰𝗶𝘂𝗻 𝗶𝗻𝗰𝗶𝗱𝗲𝗻𝘁 𝗰𝗮𝘁 𝗮𝗺 𝗽𝗲𝗱𝗮𝗹𝗮𝘁 𝗽𝗲 𝗰𝗮𝗿𝗼𝘀𝗮𝗯𝗶𝗹.

În schimb, pe benzile de pe trotuar am avut de nenumărate ori situații de “near miss” și un accident tare urât pe faimoasa pista de biciclete de pe bd. Mangeron. În fața mea pedala un biciclist și a depășit doi pietoni care mergeau pe Splai (e de înțeles căci înainte pe acolo era trotuar). Când să-i depășesc și eu – neavând vizibilitate din cauza celor de pe pista – m-am trezit cu un biciclist care venea din sens opus. Frâna bruscă m-a aruncat peste bicicletă și am căzut pe genunchi. Din instinct am placat ca la rugby pietonul din fata mea, prinzându-l cu ambele mâini de picior și amortizând puțin căzătura. Pietonul nu a pățit nimic, dar eu am fost nevoită să fac pauza de pedalat o perioadă, fiindcă genunchiul stâng a fost destul de afectat. Din păcate, considerând că e un incident minor, nu am raportat accidentul la poliție și nici la serviciu (ar fi fost accident de munca).

De când am aflat ca Poliția vrea sa ne (re)educe să mergem pe benzile roșii, m-am conformat și eu, în ciuda tuturor inconvenientelor (la traversare devii pieton, ‘pista’ nu e la nivelul carosabilului așa ca traseul e plin de denivelări și borduri înalte, care fac urcarea/coborârea de pe trotuar greoaie și inconfortabila, în unele zone banda trece prin fața stației de autobuz, sunt amplasate chioșcuri, stâlpi, bănci pe sau lângă “pista” etc.), deși pană atunci pedalam doar pe carosabil. Și cum mergeam eu într-o zi prin Păcurari pe o bandă din asta roșie, fără griji, gândindu-mă la ale mele, căci nu prea erau oameni pe trotuar, văd un tătic care stătea pe “pistă” lângă căruț. L-am ocolit trecând pe trotuar și deodată, de după căruț mi-a sărit în față un copil de vreo 2 ani. Având reflexe bune, am frânat prompt, evitând astfel un accident ce putea să aibă urmări grave.

M-am implicat în campania Iașul iubește pietonii și bicicliștii pentru că sper să prind ziua în care vom avea și în Iași piste normale de biciclete pe care să pot pedala în siguranța alături de nepoții mei.”

Iordana

🤝Te așteptăm duminică, de la 11.00, în fața Palatului Culturii, îmbrăcat bine, pentru a porni la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor.
✍️ Nu uita să semnezi și petiția 👉https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

3 dosare declanșate de amenzile abuzive primite de utilizatorii de biciclete în Iași. Ai trecut și tu prin experiența Evei?

🚴‍♀️ Astăzi prezentăm întâmplarea Evei pe „pista” din Copou și interacțiunea cu autoritatea 👮‍♂️.

Amintim că recent am formulat intervenții în 3 dosare declanșate de amenzile abuzive primite de utilizatorii de biciclete în Iași. Ai trecut și tu prin experiența Evei?

👉„Urcam pe bd. Carol I, spre Super Copou, când pe pistă, când pe carosabil, în funcție de traficul de pe trotuar și în funcție de rampe, chestiuni care mă incomodau și, fiind în grabă, încercam să le evit.
De la CAS în sus am mers cu bicicleta pe carosabil (prima bandă, aproape de trotuar) pentru a mă deplasa mai rapid. Când am ajuns în dreptul Parcului Copou, o mașină de poliție m-a atenționat sonor și când m-am uitat înspre masina, polițistul gesticula să urc pe trotuar. Prin semne am zis că nu am cum. A dat geamul jos și a zis și verbal să urc; i-am răspuns că urc când ajung la trecerea de la Super Copou, nu acum, aia nu e pistă oricum și am pedalat mai departe. Discuția scurtă a fost din mers. Atunci a pus sirena și luminile și când m-a ajuns din urmă mi-a semnalat să trag pe dreapta.
În parcarea de la Super Copou, vis-a-vis de BRD, am coborat amândoi și după discuții în care el foarte pompos și cu un dispreț vădit (simțea ca e în superioritate) a conchis că primesc amenda și că dacă nu-mi convine, pot sa o contest în instanță (chestiune pe care nu am făcut-o întrucât nu aveam chef de tăvăluguri fără succes prin tribunale). În discuție i-am motivat de ce unele le-am parcurs pe carosabil (motivele menționate mai sus), dar ele mă incriminau mai tare pentru că m-a întrebat de ce îmi trebuie rampe ca să pot coborî și merge continuu pe pistă dacă eu la treceri trebuie oricum să cobor de pe bicicleta (cred ca știți și voi ce „treceri” mici sunt cum urci Copoul, de min. o bandă, și nici măcar cu zebra pe ele, ar fi culmea să cobor din 50 în 50m). În fine, i-am zis că oricum nu sunt conforme cu legislația europeană pistele și că sunt de mântuială dar toate astea nu erau destul de puternice ca argumente pentru a nu mă taxa. Prin urmare, amenda fotografiată mai jos.”

Eva

🤗 Te așteptăm duminică, de la 11, în fața Palatului Culturii, îmbrăcat bine, pentru a porni la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor.
✍️ Nu uita să semnezi și petiția 👉https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

Campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii”

Campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii” derulată de APTA are ca obiectiv eliberarea trotuarelor de benzile roșii neconforme pentru biciclete ce ocupă abuziv spațiul de siguranță al pietonilor și are în vedere urgentarea realizării și a implementării „Master Planului pentru circulația bicicletelor în Municipiul Iași”, pentru a avea o infrastructură velo la standarde europene.

Pe trotuarele din Iași te poți accidenta oricând! Benzile roșii care le traversează, considerate „ piste” de administrație, pun în pericol atât pietonii, cât și utilizatorii de biciclete și trotinete. Nesiguranță, stres, aglomerație, ZI DE ZI este un calvar să circuli pe trotuarele din Iași.

Simpla existență în statistici a pistelor neconforme blochează construirea unei infrastructuri reale pentru circulația bicicletelor. Folosirea bicicletei nu este un moft, nu este o joacă, ci răspunde nevoii de deplasare a unui important segment de locuitori ai Iașului.

În Iași sunt 49 de kilometri de benzi pentru deplasarea pe bicicletă. Oficial. Ce bine, ți-ai putea spune!

Dar ce se întâmplă în realitate? Îți prezentăm trei scurte scenarii:

Mama, copilul și riscurile de pe trotuar

Maria și Tudor, băiețelul ei de doar un an, stau în cartierul Nicolina și ies deseori afară, la aer. Pe trotuar, în fața blocului, sunt câteva bănci și o bandă roșie din pavele destinată bicicletelor. Tudor a început să meargă singur și de multe ori e curios și înaintează pe trotuar, sub privirile atente ale mamei. Maria e îngrijorată că Tudor ar putea oricând să ajungă pe banda pe care circulă biciclete și trotinete. Trotuarul nu este un spațiu sigur pentru băiețelul ei.

Biciclistul grăbit, pietonii și banda de biciclete din stația de autobuz

Dan pedalează prin Păcurari în fiecare zi. Lucrează la o companie din centru și preferă să meargă la serviciu pe bicicletă. La orele de vârf economisește câteva zeci de minute bune. În plus, mersul pe bicicletă îi dă energie pentru toată ziua și se simte bine că face mișcare pentru că, în rest, petrece multe ore în fața unui calculator. Nu pedalează foarte repede, nici nu ar putea. La fiecare maxim 200 de metri trebuie să coboare de pe bicicletă ca să traverseze strada, să ocolească oameni, bănci, tonete. E atent cu pietonii și înțelege că sunt momente când ei merg pe banda bicicletelor, până nu demult acolo era trotuarul lor. Pe traseu se complică lucrurile că pista trece prin stațiile de autobuz, unde sunt mereu călători care urcă și coboară din mijloacele de transport.

Potrivit legii, Dan ar fi trebuit să circule pe piste continue, fără întreruperi, dar este obligat să folosească aceste benzi pline de obstacole.

Șoferii care petrec ore în mașini, deși n-ar fi vrut

Între timp, în oraș, mii de ieșeni din mașini sunt blocați în trafic și… blochează.

Noroc de radio, podcasturi sau convorbiri telefonice, doar așa trece timpul mai ușor în mașină. Sigur nu e „normalitatea” pe care ne-o dorim ca șoferi. 3 ore pe zi petrecute în trafic înseamnă 720 de ore pe an și nu am luat în calcul decât zilele lucrătoare. Te face să te întrebi care e cel mai rapid și plăcut mod de a te deplasa prin oraș. Dacă ar fi alternative reale la deplasările cu mașina (transport public eficient, trotuare libere, piste adecvate pentru biciclete) nu-i așa că ai alege și altceva decât să șofezi?

Pare firesc, dar nu e! Locul bicicletelor / trotinetelor nu e pe trotuar

Benzile pentru biciclete sunt de prea mult timp pe trotuare, încât a început să pară firesc – DAR NU E! Chiar și conducătorii auto s-au obișnuit să vadă bicicliștii pe trotuar, încât atunci când se întâlnesc cu ei pe stradă nu știu întodeauna cum să reacționeze.

Cât despre benzi… Este evident că nu respectă normativele de construcție: sunt înguste, prost amplasate, de multe ori chiar pe mijlocul trotuarelor, construite din pavele, întrerupte, cu stâlpi pe mijloc și alte obstacole, într-un cuvânt NESIGURE. Iar cei mai vulnerabili sunt părinții cu cărucioare, copiii, vârstnicii, persoanele cu dizabilități locomotorii, nevăzătorii. Aceste benzi pentru biciclete au fost realizate ca parte din proiecte ample de reamenajare stradală fără să se țină cont ca spațiul să fie organizat corect și echitabil pentru toți participanții la trafic – șoferi, bicicliști, pietoni.

Bicicletele sunt vehicule așa că, trebuie să se deplaseze pe piste corespunzătoare sau pe spațiu marcat corect pe carosabil. Iar actualele piste neconforme întrețin nesiguranța în deplasare și împiedică construirea unei infrastructuri reale pentru circulația bicicletelor.

Fii parte din schimbare! Participă la „Marșul pietonilor și al bicicliștilor” și semnează petiția!

Este clar că societatea civilă și cetățenii nu pot construi infrastructura potrivită unui oraș pentru oameni – aici e rolul administrației. Dar putem să luăm atitudine. Cât mai mulți. Să vorbim despre asta. Să arătăm că este o nevoie reală, importantă și urgentă.
👉 Semnează petiția lansată de noi pe Declic pentru trotuare libere și piste reale pentru biciclete! Invită și cât mai mulți prieteni să semneze! Cu siguranță suntem peste 10.000 de persoane care ne dorim să facem din Iași un oraș în care fie o bucurie să trăim!

👉 Sprijină demersul APTA pentru desființarea benzilor roșii de pe trotuare – inițiativă generată după o analiză detaliată a lipsei de legalitate a actualelor benzi de pe trotuare.

👉 #Împreună susținem „Master Planul pentru circulația bicicletelor în Municipiul Iași”, un document strategic care presupune proiectarea la standarde europene a rețelei pistelor pentru mijloacele active de deplasare, prietenoase cu mediul.

👉 #Împreună ne întâlnim la Marșul pietonilor și al bicicliștilor din 20 noiembrie 2022, 11.00 – 13.00, la Palatul Culturii Iași, unde te așteptăm cu familia și prietenii.

👉 Susține vizibilitatea campaniei „Iașul iubește pietonii și bicicliștii”, astfel încât să fie cât mai multe persoane ce află despre acest demers! Distribuie mesajele de susținere a campaniei de pe platformele APTA Iași!

Relatarea unei mame din seria întâmplărilor neplăcute de pe benzile roșii de pe trotuare

Continuăm seria întâmplărilor neplăcute de pe benzile roșii de pe trotuare. Astăzi, relatarea unei mame. Așteptăm și alte mărturii despre experiențele nefericite de pe benzile roșii.

👉 „Mă aflam cu copilul într-o seară în Păcurari, așteptând autobuzul spre centru. Stăteam pe bancă în stație, sub copertină. Fetița a văzut din depărtare un autobuz venind și a sărit un pas de pe bancă să fie prima la urcare. Exact în acel moment trecea un trotinetist care mergea pe pista roșie dintre stație și stradă. Deși avea viteză, a reușit să frâneze și ciocnirea nu a fost cu urmări grave. Fetița s-a dezechilibrat, dar nu s-a lovit tare. În schimb s-a speriat.

Nu e normal să ne fie frică să mergem cu copiii pe trotuar. Și așa ne e teamă la trecerile de pietoni, printre mașinile din fața școlii. Nu putem să-i ținem tot timpul lipiți de noi, de teamă că un trotinetist sau biciclist îi lovește. Acea pistă pentru biciclete nu este corect amplasată. Ca pieton ești nevoit să circuli pe ea ca să te urci în autobuz. Nu poți să o ocolești. Aceeași problemă o aveam când copilul era în cărucior. Pe toate rampele de la trotuarele cu aceste piste erau marcate benzi roșii, deci zonă comună. Dar un trotinetist merge cu o viteză foarte mare, față de mine cu căruciorul de copil. Respect bicicliștii și chiar eu aș merge cu bicicleta la serviciu dacă aș avea piste. Dar ceea ce este acum în Iași e un pericol constant pentru copii, bunici.”

(Persoana preferă să rămână anonimă)

🤗 Te așteptăm duminică, de la 11, în fața Palatului Culturii, îmbrăcat bine, pentru a porni la Marșul pietonilor si bicicliștilor.
✍️ Nu uita să semnezi și petiția 👉https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

Marșul Pietonilor și Bicicliștilor – duminică, 20 noiembrie, ora 11.00

🤝🏻Te invităm la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor pentru a cere autorităților să redea trotuarele pietonilor, să desființeze benzile roșii de pe trotuar și să realizeze piste de biciclete corecte, care să încurajeze acest mod de deplasare eficient și prietenos cu mediul.

👥 Ne întâlnim la Palatul Culturii duminică, 20 noiembrie, la ora 11.00. Socializăm, facem poze, ne mai spunem păsurile, iar la 11.30 plecăm pe traseul:

Palat – Podu Roș – str. Sfântul Lazar – str. A. Panu – Palatul Culturii.

🚶🧑‍🦼🏃🏻‍♂️ Dă mai departe vestea părinților cu copii mici, bunicilor, persoanelor cu dizabilități, tuturor pietonilor care își doresc trotuare sigure.

🚴🏻‍♂️🛴 Anunță bicicliștii și trotinetiștii pe care-i știi că acum este momentul să fie auziți, să afle întreaga comunitate că vor infrastructură adevărată pentru biciclete și trotinete.

Alătură-te campaniei “Iașul iubește pietonii și bicicliștii”!

✍️ Și nu uita să semnezi petiția 👉https://campaniamea.declic.ro/…/vrem-trotuare-libere-si…

Link eveniment pe Facebook: https://fb.me/e/2jYfOilqR

Locația: Palatul Culturii din Iași

Pățania biciclistei Loredana pe “pista” din Podu Roș

Până duminică, când ne vom întâlni la Marșul Pietonilor și Bicicliștilor, vă vom prezenta întâmplări petrecute pe benzile roșii de pe trotuare, povestite de bicicliști și pietoni.

🚴‍♀️ Astăzi, pățania biciclistei Loredana pe “pista” din Podu Roș:

„Undeva prin 2018, mergeam cu bicicleta pe pista din Podu Roș, dinspre Nicolina spre Podu Roș. Am văzut că erau ceva pietoni în zona tonetelor, și preventiv am claxonat cât să îi fac ‘atenți’ că sunt în zonă și eu și eventual să îmi facă loc.
Un nene cu un rucsac în spate era cumva între pistă și tonetă, orientat cu spatele spre pistă (practic ghiozdanul lui era pe pistă). În partea cealaltă de pistă era copac sau stâlp și nenea a făcut un pas în spate. Neavând timp să reacționez și nici spațiu să îl ocolesc suficient (piste foarte ‘inteligent’ amplasate), mi-a agățat ghidonul cu rucsacul și m-a aruncat aproape în stradă. Am fost cumva la marginea trotuarului…
M-am lovit rău, am avut noroc de cască și că nu eram singură, era și Bogdan cu mine, în spatele meu când m-am împrăștiat. El m-a cules de pe jos. Așa că nu am mai mers la Nocturna lui Paul, ci la Spitalul Sf. Spiridon să verific dacă mi-am rupt vreun deget ceva și să evaluez leziunile. Mi s-a făcut radiografie (aveam o luxație la degetul mare și multe julituri și vânătăi cum căzusem pe ciment și cadrul cumva între picioare). Am petrecut la Urgențe vreo 6 ore. Am avut vânătăi îngrozitoare, erau cât toată pulpa, vreo lună de zile am mers șchioapă.
Omul respectiv atunci a zis că nu m-a văzut, că nu și-a dat seama… Și de atunci evit prostiile astea de piste, sau merg cu frică, sincer! Sunt adevărate capcane, fix pentru că este spațiu fff mic și pentru biciclete, pietoni, tonete, bănci, stâlpi, copaci.”

Loredana

✍️ Nu uita să semnezi și petiția 👉 https://campaniamea.declic.ro/petitions/vrem-trotuare-libere-si-piste-reale-de-biciclete

Vrem trotuare libere și piste reale pentru biciclete! Semnează petiția!

📢 Vrei trotuare doar pentru pietoni și piste reale pentru bicicliști?

✍️ Semnează petiția pentru trotuare sigure, pentru desființarea benzilor roșii și realizarea de piste corecte pentru biciclete!

✔️ Te-ai săturat, pieton fiind, să nu te simți în siguranță printre bicicliștii și trotinetiștii obligați să circule pe benzile roșii de pe trotuare?

✔️ Nu mai accepți, biciclist fiind, lipsa pistelor conforme și amenzile aplicate de Poliția Rutieră din cauza benzilor roșii realizate printre pietoni?

🤝 Împreună putem schimba situația actuala!

APTA, prin cele 10 asociații membre, lansează campania „Iașul iubește pietonii si biciclistii”.

Susține campania și semnează petiția! 🚶👩‍🦯🧑‍🦼🏃🏻‍♂️🚴🏻‍♂️

#IașulIubeștePietoniișiBicicliștii

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică

Iașul iubește pietonii și bicicliștii

Vrem trotuare libere și piste reale pentru biciclete!
📢

IAȘUL IUBEȘTE PIETONII ȘI BICICLIȘTII

📢 Vrei trotuare doar pentru pietoni și piste reale pentru bicicliști?

✍️ Semnează petiția pentru trotuare sigure, pentru desființarea benzilor roșii și realizarea de piste corecte pentru biciclete!

✔️Te-ai săturat, pieton fiind, să nu te simți în siguranță printre bicicliștii și trotinetiștii obligați să circule pe benzile roșii de pe trotuare?

✔️ Nu mai accepți, biciclist fiind, lipsa pistelor conforme și amenzile aplicate de Poliția Rutieră din cauza benzilor roșii realizate printre pietoni?

🤝 Împreună putem schimba situația actuala!

APTA, prin cele 10 asociații membre, lansează campania „Iașul iubește pietonii și bicicliștii”.

Susține campania și semnează petiția! 🚶👩‍🦯🧑‍🦼🏃🏻‍♂️🚴🏻‍♂️

#IașulIubeștePietoniișiBicicliștii

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică

Update Proiectul Politicii de Parcare Sustenabilă pentru Municipiul Iași

În urmă cu un an, în cadrul evenimentului Cercul Donatorilor Bruxelles, A.P.T.A. Iași a câștigat finanțarea proiectului Politica de Parcare Sustenabilă pentru Municipiul Iași. Pregătirea a inclus o etapă de recenzare a mașinilor din 21 de zone din Iași, prin implicarea a 20 de voluntari organizați de A.P.T.A. Și una de sondare a opiniei publice, la care au participat 3.295 de respondenți.

Zilele acestea ne-a fost înmânat draftul Politicii de Parcare pentru Municipiul Iași, la care a lucrat echipa expertului în mobilitate Tudor Măcicăşan. După o primă etapă de analiză internă în cadrul asociațiilor membre APTA, va fi înaintat și prezentat Primăriei Municipiului Iași.

Inițiativa a beneficiat de sprijinul primăriei și mizăm în continuare pe colaborarea cu administrația ieșeană. Ne dorim ca în cel mai scurt timp Politica de Parcare pentru Municipiul Iași să fie supusă dezbaterii publice în cadrul unei campanii de informare a publicului privind beneficiile implementării. Urmează apoi votul în Consiliul Local. Un pas important pentru implementarea proiectului îl va constitui alocarea fondurilor în bugetul local 2023.

Suntem încrezători că politicul ieșean se va solidariza încă o dată în jurul acestui proiect atât de important în ecuația mobilității urbane durabile.

Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle | @Cezar Baciu