A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Săptămâna Europene a Mobilității

👉 Începând de astăzi, 16 septembrie, orașele europene desfășoară evenimente ce promovează importanța utilizării mijloacelor de transport alternative și dezvoltarea infrastructurii pentru mijloacele prietenoase cu mediul în cadrul Săptămânii Europene a Mobilității.

🚶🏻‍♀🧑🏻‍🦯👩‍🦽🚴🛴🚃 Mersul pe jos, cu bicicleta, trotineta sau cu transportul în comun sunt modalități active de transport ce încurajează un stil de viață sănătos, într-un oraș cu un aer mai curat și stimulează socializarea în comunitate.

🎥 Cu această ocazie prezentăm reportajul realizat de TVR Iași împreună cu Alex Luchici, președintele APTA, pe importanța implementării proiectului de accesibilizăre a pietonalelor în zona Rond Păcurari – BCU.

În reportaj nu au intrat toate informațiile discutate la filmări, însă le redăm aici pentru context:

🔹️ în Iași există 11.600 de prersoane cu diferite tipuri de dizabilități afectate zi de zi de lipsa accesibilizărilor în spațiul public;

🔹️ adaptarea pietonalelor vine și în sprijinul celor cu dizabilități temporare, a vârstnicilor, a părinților cu cărucioare, a femeilor însărcinate, a copiilor și contribuie la procesul de incluziune, oferind posibilitatea unui stil de viață activ;

🔹️ pentru accesibilizarea corectă a acestei zone, este necesară desființarea benzii roșii pentru biciclete de pe trotuar, ce ocupă abuziv spațiul, încălcând normativul 51 de accesibilitate, punând în pericol atât pietonii cât și utilizatorii de biciclete/trotinete. Vedeți în imagini cum banda roșie trece prin stația de autobuz exact în zona în care va trebui instalat pavajul tactil pentru nevăzători;

🔹️ sâptămâna următoare vom avea o întâlnire comună cu executantul lucrărilor de accesibilizare și cu responsabilul de proiect din PMI în care vom discuta despre achiziții și realizare după standarde a adaptărilor pietonale.

🤝 Administrația ieșeană trebuie să se alinieze tendințelor europene în privința dezvoltării mobilității sustenabile. Iașul are nevoie de pietonale prietenoase, piste sigure, delimitate și de transport public eficient, de alternative reale pentru a putea lăsa acasă mașinile personale. În baza parteneriatului IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI încheiat cu primăria vom continua demersurile pentru îmbunătățirea condițiilor stradale și în instituții pentru categoriile vulnerabile și vom susține în continuare resprectarea planurilor strategice de mobilitate.

Mulțumim, TVR Iasi!

Menționăm că trecerea de pietoni supraînălțată nu a fost înființată încă, însă facem tot posibilul să devină o realitate cât mai repede și să se extindă mâsura la cât mai multe unități școlare pentru siguranța pietonilor.

Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#SăptămânaEuropeanaaMobilității#EuropeanMobilityWeek#OrașePentruOameni#IașulAccesibilPentruToți#MobilitateSustenabilă

Tramvaiul revine în piața Wenceslas din Praga, după mai bine de 40 ani

🚋Tramvaiul revine în piața Wenceslas din Praga, după mai bine de 40 ani. Se va desființa o bandă auto, vor rămâne mai puține locuri de parcare, dar va fi creată o pistă pentru biciclete, vor fi plantați arbori și va fi extins spațiul pietonal (link in comentariu).

👨‍🦯🧑‍🦼🚶🚴🚎Orașele au înțeles că fluidizarea traficului înseamnă mutarea oamenilor din mașinile personale în mijloacele de transport alternative, mai eficiente în ocuparea spațiului public și prietenoase cu mediul.

》 Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă

https://www.dpp.cz/spolecnost/pro-media/tiskove-zpravy/detail/278_1867-dpp-hleda-zhotovitele-stavby-tramvajove-trate-na-vaclavskem-namesti

Actualizarea Registrului spațiilor verzi

🌳În bugetul local 2022, la propunerea noastră, a fost inclusă suma de 70 000 lei pentru actualizarea Registrului spațiilor verzi, în care ar trebui să se regăsească și situația la zi a stării copacilor din jurul blocurilor și de pe aliniamentele stradale din municipiu.

🧑‍🎓Astfel, ar trebui inventariați arborii după specie, caracteristici, cu evaluarea stării lor de sănătate și recomandări de tratament, acțiune (copaci bolnavi, uscați, rupți). Este un proces laborios, dar în care un rol important l-ar putea avea mediul academic ieșean. În perioada următoare, odată cu începerea anului universitar, ne dorim să avem întâlniri cu reprezentanți de la Universitatea de Ştiinţele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” Iaşi, pentru a discuta implicarea în inventarierea arborilor urbani din municipiu.

🍃Iașul se confruntă deja de mulți ani cu o importantă problemă de mediu urban, reprezentată de declinul arborilor stradali, astfel că este vital ca arborii să fie gestionați corect pe baza unor informații înglobate de un instrument de tip registru verde.

👉Exemple de registru verde online găsim în orașe precum New York sau Cambridge, iar în țară un proiect pilot a fost propus pentru bugetare participativă în Sectorul 1 București (linkuri în comentarii).

#ImplicareCivică#OrașePentruOameni

https://bugetareparticipativa.primariasector1.ro/proiect/62

Campanie de advocacy prin care să transformăm Iașul într-un oraș mai prietenos

Facem pași înainte către o campanie de advocacy prin care să transformăm Iașul într-un oraș mai prietenos cu pietonii și cu utilizatorii de mijloace de transport active, prietenoase cu mediul! 🚲🛴

👍 Suntem parte din proiectul „Pași Civici” și ne bucurăm să o avem alături de echipa de lucru pe Alexandrina de la CIVICA, asociație membră APTA, însă acum în calitate de mentor în acest demers.

👉 Proiectul “Pași Civici către o comunitate puternică” este un proiect implementat de CeRe: Centrul de Resurse pentru participare publică în parteneriat cu Asociația CIVICA cu scopul de a crește puterea și capacitatea organizațiilor și grupurilor civice care își propun să responsabilizeze administrația publică pe diferite teme: servicii sociale, spațiu public, mediu, sănătate, educație etc.

Participanți: Alex LUCHICI (euRespect), Ioana Amăriuței POPA (Asociația ProBikeAddiction), Iordana LEAHU (Asociația Clubul de Ciclism și Ecologie IașiBike), Alexandrina DINGA și Anca GHERASIM (CIVICA), Gabriel LAZĂR (Asociația Real Sports – Educație pentru Sport și Sănătate)

#ImplicareCivică#OrașePentruOameni#IașulAccesibilPentruToți#MobilitateSustenabilă

Proiectul privind realizarea de treceri supraînălțate în proximitatea unităților de învățământ din Iași a fost aprobat în Consiliul Local cu unanimitate de voturi

👏 Proiectul privind realizarea de treceri supraînălțate în proximitatea unităților de învățământ din Iași a fost aprobat în Consiliul Local cu unanimitate de voturi.

👉 Măsura înființării trecerilor supraînălțate va contribui la creșterea siguranței pietonilor și chiar și a șoferilor. Reiterăm faptul că este de dorit să fie depășită cu rapiditate faza de pilot a acestui proiect și să fie instalate treceri înălțate în preajma cât mai multor școli. De când am lansat public această propunere de măsură, au reacționat atât părinți cât și cadre de învățământ cu sesizări și propuneri pentru a fi instalate treceri înălțate în zone de risc. Administrația, prin Comisia de circulație, trebuie să țină cont de reacția publicului și să ia măsurile adecvate pentru siguranța elevilor și nu numai.

🤝 Colaborarea societății civile cu administrația este esențială pentru bunul mers al lucrurilor și, de aceea, vom propune în perioada următoare o întâlnire comună de lucru cu reprezentanții primăriei și ai firmei ce va executa lucrările de amenajare a trecerilor supraînălțate și a accesibilizării pietonalelor din zona Păcurari.

Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă

Trecerile de pietoni supraînălțate sunt foarte eficiente în a calma traficul

🚶‍♀️👩‍🦽👨🏻‍🦯 Trecerile de pietoni supraînălțate sunt foarte eficiente în a calma traficul și a crește sentimentul de siguranță a pietonilor, utilizatorilor transportului public și bicicliștilor.

👉 Ne-am aflat zilele trecute la Galați, unde astfel de suprainalțări s-au realizat de câtiva ani în multe puncte periculoase din municipiu. După cum se vede, ele nu sunt o problemă pentru șofer atâta timp cât respectă legea și reduce viteza în apropierea trecerii. După ce primele astfel de treceri au dat rezultate și a scăzut numărul de accidente, măsura a fost extinsă în mai multe zone.

👍 Astăzi va fi votat în Consiliul Local proiectul înfiițării de treceri de pietoni supraînălțate în proximitatea unităților de învățământ din Iași la inițiativa APTA. Aceste treceri pot salva vieți și sperăm să vedem cât mai multe în Iași.

» Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni

Supraînălțarea trecerilor de pietoni în proximitatea unităților de învățământ din Iași

👍 Inițiativa APTA pentru supraînălțarea trecerilor de pietoni în proximitatea unităților de învățământ din Iași a prins contur și urmează a fi votată în ședința de Consiliu Local de mâine, 31 august.

👉 Reamintim că astfel de treceri și-au dovedit deja eficiența în multe orașe din lume dar și din țară, iar beneficiile sunt multiple: prin calmarea traficului crește siguranța pietonilor și scade poluarea fonică și a aerului, nefiind ridicate particule în aer de la viteză, vin în sprijinul persoanelor cu dificultăți locomotorii, trecerile fiind ridicate la nivelul trotuarului, descurajează parcarea mașinilor pe treceri și elimină disconfortul acumulării apei pe timp de ploaie.

Deliberativul și executivul ieșean trebuie să susțină acest proiect și să depășească în timp scurt faza de proiect pilot. Trecerile de pietoni supraînălțate salvează vieți și sunt o necesitate în preajma școlilor 🚶‍♀️👩‍🦽👨🏻‍🦯

» Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni

Străzile Iașului nu sunt autostrăzi!

⚠️ Străzile Iașului nu sunt autostrăzi!

👉 Aproape zilnic, pe străzile orașului au loc accidente auto cauzate de viteza excesivă, multe chiar pe trecerile de pietoni sau în zonele rezidențiale. Sentimentul de nesiguranță în trafic descurajează mijloacele de transport active, nepoluante: mersul pe jos și cu bicicleta 🚶🏻‍♀🧑🏻‍🦯👩‍🦽🚴 Oamenii se simt mai în siguranță în mașina personală, consecințele fiind mai multe congestii, poluarea fonică și a aerului, o societate dezbinată.

Am trimis către executivul și deliberativul municipiului Iași o adresă cu 2 propuneri pentru calmarea traficului:

1️⃣ Supraînălțarea trecerilor de pietoni în zona tuturor unităților de învățământ, precum și în zonele rezidentiale. Acestea descurajează viteza excesivă, parcarea pe trecere, cresc sigurața pietonilor și vin în sprijinul persoanelor cu dizabilități fiind înălțate la nivelul trotuarului. Pentru început, ca proiect pilot am propus 10 unități de învățământ.

2️⃣ Utilizarea panourilor radar cu afișaj electronic existente pe bulevarde și pe străzile importante, pentru a transmite în timp real informații Poliției Rutiere Iași, in special noaptea pentru a putea preveni tragediile, dar și pentru a constitui o baza de analiză și luare a deciziilor pentru Comisia de Circulație.

👍 Astfel de măsuri și-au dovedit de ani buni eficiența în alte orașe, reducând considerabil numărul de accidente, astfel că, mizăm pe administrație să ia în considerare argumentele noastre și să implementeze cât mai curând aceste măsuri de siguranță extrem de necesare.

Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ImplicareCivică