A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Întâlnire A.P.T.A. – Primăria Municipiului Iași

👉 Echipa APTA a avut o întâlnire de lucru săptămâna aceasta cu viceprimarul Iașului, Daniel Juravle, în cadrul căreia au fost discutate o serie de inițiative foarte importante pentru dezvoltarea orașului din perspectiva mobilității și a modului de a colabora cu administrația.

👨‍🏫 Un subiect prioritar a fost transparentizarea activității Comisiei de circulație și includerea unor reprezenți din societatea civilă, aceste două măsuri fiind nu doar esențiale, ci și urgente. Accidentele tragice care au loc cu recurență în Iași relevă faptul că sunt necesare măsuri concrete care să protejeze pietonii, nu doar măsuri de fluidizare a traficului. APTA va nominaliza persoanele potrivite pentru a participa la ședințele acestei comisii.

Alte două subiecte pentru care este imperioasă implicarea administrației și a consilierilor locali constau în deblocarea și finanțarea proiectului de accesibilizare 👨‍🦯🧑‍🦼 a pietonalelor zonei Rond Păcurari – BCU și găsirea soluțiilor financiare la rectificarea bugetară din iulie pentru a începe cât mai repede construcția pistei pentru 🚲 Agronomie -Tudor, care are în prezent toate avizele necesare.

Discuțiile au avut în vedere și:
▪️ măsuri pentru diminuarea vitezei de circulație în Municipiul Iași: 30km/h în oraș și înființarea de treceri de pietoni supraînălțate în proximitatea școlilor;
▪️ lărgirea peroanelor conform normativelor, măsură impusă de AJPIS în urma unei anchete ce a constatat neconformări;
▪️ eficientizarea transportului public prin creșterea frecvenței, extinderea benzilor unice și înființarea de parcări tip Park & Ride;
▪️ accesibilizarea stațiilor de tramvai de pe Copou.

👉 Mizăm pe o soluționare rapidă a inițiativelor prezentate, întrucât zi de zi mii de persoane cu dizabilități sunt marginalizate în lipsa accesibilizărilor publice, zilnic ieșenii sunt supuși riscurilor de accidentare în traficul actual, iar așteptarea pistelor pentru biciclete în perspectiva unui stil de viață activ și sănătos a atins de mult timp limita nerăbdării ieșenilor.

🤝 Contăm și pe susținerea primarului Mihai Chirica și a consilierilor locali pentru implementarea acestor inițiative care pot crește semnificativ calitatea vieții ieșenilor.

Participanți APTA: Alex LUCHICI (euRespect), Iordana LEAHU (Asociația Clubul de Ciclism și Ecologie IașiBike), Oana MOCANU (Asociația Nevăzătorilor Iași), Lucian COCEA-LIONESCU (aPunct), Gabriel LAZĂR (Asociația Real Sports – Educație pentru Sport și Sănătate), Marian SCAFARU (Asociatia STUP – Social Trading Urban Place)

#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă#IașulAccesibilPentruToți#ImplicareCivică

Toți știau, nimeni n-a făcut nimic!

Viteza excesivă este o problemă veche în Iași, pe care am sesizat-o și noi în numeroase adrese, discuții cu autoritățile locale, rămase fără ecou:
👮‍♂️ În noiembrie 2021, la audiența cu Şeful serviciului rutier Iasi, comisarul Șoric Mihai, am adus în discuție viteza mare de pe străzile orașului și lipsa siguranței în trafic, în special pentru pietoni și bicicliști. Am prezentat cazul Șoselei Nicolina, cea mai periculoasă strada pentru pietoni, și am solicitat utilizarea radarelor Primăriei Iași și prezenta echipajelor în zona. Dumnealui ne-a precizat că pe Păcurari se merge mai tare decât pe Nicolina. 😶
👨‍💻 În decembrie 2021, după accidentul de pe Independenței, în care un pieton a fost omorat pe trecere, am avut o discuție telefonică cu directorul Direcției de Transformare Digitală și Implementare Smart City, urmată de o adresă scrisă, în care am prezentat propunerea de a utiliza actualele radare din municipiu, pentru a preveni viitoarele accidente. Am propus salvarea și raportarea în timp real a depășirilor de viteză peste o anumită limită la Poliția Rutieră Iași, în special noaptea. Totodată, după modelul Zalăului, am prezentat posibilitatea conectării radarelor aflate pe străzile cu semafoare la sistemul de semaforizare pentru a opri (a semnaliza culoarea roșie), coloanei care se deplasează cu viteza (mult) peste cea legală. Nu am primit niciun răspuns.
👨‍💼 În cei 3 ani de cand existăm ca alianță, am cerut mereu măsuri de calmare a traficului, de creștere a sentimentului de siguranță în trafic. Nu am primit niciun răspuns la adresele către Comisia de Circulație. Membrii săi erau ocupați cu desființarea trecerilor de pietoni și fluidizarea traficului.

Tragedia de azi noapte, de pe Păcurari, era previzibilă. Pe lângă acțiunile preventive ale Poliției Rutiere și ale Comisiei de Circulație, este necesara legalizarea radarelor fixe. Sperăm ca primarul Mihai Chirica, în al 13-lea ceas, va cere parlamentarilor de Iași și colegilor din AMR – Asociaţia Municipiilor din România intrarea în legalitate a acestor radare.
foto: ASOCIATIA pentru PROTECTIE RUTIERA „WORLDSTREET”

》 Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle
#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Se poate și la noi!

👏 Se poate! Putem avea și la Iași trotuare libere și mulți oameni care se reunesc într-un loc și petrec frumos împreună, alegând mijloace de deplasare prietenoase cu mediul!

🤝 În urma apelului APTA către organizatorii festivalului Șotron. Festivalul copilăriei și Poliția Locală Iași, cei peste 5000 de participanți de anul acesta, majoritatea familii cu copii, au ales mijloacele de deplasare alternative mașinii personale. Apreciem deschiderea organizatorilor festivalului și a Poliției Locale Iași, care a fost prezentă printr-un echipaj pe Aleea Sadoveanu.

👉 Credem că și haosul din jurul Parcului Expoziției, din fiecare weekend, cu sute de 🚗 parcate pe trotuare și sub semnul “Oprirea interzisă”, își poate găsi soluționarea prin colaborarea autorităților:
1️⃣ marcarea și tarifarea tuturor locurilor de parcare existente din zonă (am numărat cel puțin 70 de locuri în jurul parcului)
2️⃣ informarea din timp asupra programului transportului public
3️⃣ prezența coercitivă a Poliției Locale și Rutiere Iași.

》 Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Desființarea benzilor roșii, nesigure, de pe trotuare este o urgență!

⚠️ Fără compromisuri în privința siguranței oamenilor! Desființarea benzilor roșii, nesigure, de pe trotuare este o urgență! Am realizat acest video pentru a evidenția conflictul permanent dintre pietoni și utilizatorii de biciclete/trotinete, cu accent pe situațiile posibile de accidentare.

🚶‍♀️👩‍🦽🚴🛴 Atât pietonii, cât și cei ce circulă pe banda roșie sunt expuși pericolelor iminente. Cu atât mai mult sunt predispuse accidentărilor categoriile vulnerabile: părinții cu cărucioare, persoanele cu dizabilități, copiii, vârstnicii etc. În momentul de față aceste benzi roșii nedreptățesc pietonii, ocupând abuziv spațiul de pe trotuar, dar și utilizatorii de mijloace de transport prietenoase cu mediul, expunându-i la riscuri.

🛣️🚴‍♀️ Desființarea acestor benzi trebuie să se realizeze în paralel cu înființarea unor piste sigure, conforme, delimitate de traficul pietonal, așa cum există în orașele cu viziune ce prioritizează sustenabil mobilitatea urbană. APTA a inițiat deja discuții cu administrația pe tema desființării acestor benzi periculoase, adunăm documentația necesară și mizăm și pe susținerea comunității pentru a grăbi acest demers.

👉 Așadar, vă rugăm distribuiți acest video!

Primele două scene, cu doamna cu cărucior, au fost realizate de noi, după situații reale de risc întâlnite pe trotuar. Recrearea scenelor s-a făcut într-un mod controlat, fără a fi pus cineva în pericol. Continuarea clipului ilustrează situații de risc surprinse de pe trotinetă.

Desființarea benzilor roșii nesigure de pe trotuare este o urgență!

⚠️ Fără compromisuri în privința siguranței oamenilor! Desființarea benzilor roșii nesigure de pe trotuare este o urgență! Am realizat acest video pentru a evidenția conflictul permanent dintre pietoni și utilizatorii de biciclete/trotinete, cu accent pe situațiile posibile de accidentare.

🚶‍♀️👩‍🦽🚴🛴 Atât pietonii, cât și cei ce circulă pe banda roșie sunt expuși pericolelor iminente. Cu atât mai mult sunt predispuse accidentărilor categoriile vulnerabile: părinții cu cărucioare, persoanele cu dizabilități, copiii, vârstnicii etc. În momentul de față aceste benzi roșii nedreptățesc pietonii, ocupând abuziv spațiul de pe trotuar, dar și utilizatorii de mijloace de transport prietenoase cu mediul, expunându-i la riscuri.

🛣️🚴‍♀️ Desființarea acestor benzi trebuie să se realizeze în paralel cu înființarea unor piste sigure, conforme, delimitate de traficul pietonal, așa cum există în orașele cu viziune ce prioritizează sustenabil mobilitatea urbană. APTA a inițiat deja discuții cu administrația pe tema desființării acestor benzi periculoase, adunăm documentația necesară și mizăm și pe susținerea comunității pentru a grăbi acest demers.

👉 Așadar, vă rugăm distribuiți acest video!

Primele două scene, cu doamna cu cărucior, au fost realizate de noi, după situații reale de risc întâlnite pe trotuar. Recrearea scenelor s-a făcut într-un mod controlat, fără a fi pus cineva în pericol. Continuarea clipului ilustrează situații de risc surprinse de pe trotinetă.

» Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle
#ImplicareCivică #MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni

Posted by APTA – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ Iași on Monday, June 13, 2022

» Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica | Daniel Juravle

#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

 Dacă se poate în București, trebuie să se poată și în Iași

👉 Dacă se poate în București, trebuie să se poată și în Iași. Trecerile de pietoni supraînălțate și-au dovedit eficiența în mai multe orașe din țară și din Europa. Atât prin APTA, cât și prin Autoritatea Teritorială de Ordine Publică – ATOP IAŞI am transmis către Primăria Municipiului Iași solicitări de instalare a unor astfel de treceri de pietoni în preajma tuturor unităților de învățământ din Iași și nu numai 🚸🎒🏫

🚶‍♀️👨🏻‍🦽 Trecerile supraînălțate previn accidente, salvează vieți și vin în sprijinul persoanelor cu mobilitate redusă, fiind la nivelul trotuarului. Așteptăm cu mare interes înființarea primelor treceri supraînălțate din Iași! Vom face în continuare tot posibilul să le vedem în stradă cât mai curând.

» Mihai Chirica | Daniel Juravle

Foto: Străzi pentru Oameni | București, trecere supraînălțată realizată recent pe strada Constantin Dobrogeanu Gherea

Dragi părinți!

Accesul și parcarea mașinilor în curtea Muzeului „Mihail Sadoveanu” și pe trotuarele din apropiere sunt strict interzise. Încurajăm folosirea mijloacelor alternative sau de transport în comun, mai ales că vineri, 10 iunie, transportul este gratuit pentru toată lumea, fiind Vinerea Verde în Municipiul Iași.

În plus, prin bunăvoința USAMV Iași, mașinile celor participă la festival pot staționa în parcarea Direcției Sanitare Veterinare (Aleea Mihail Sadoveanu nr. 8, la 100 m distanță de intrarea la festival). Acolo este loc pentru toate mașinile. Voluntarii noștri și Poliția Locală Iași vă vor semnala accesul în parcare.

Chiar în fața muzeului este stația de autobuz pentru linia 36. Totodată, de la Agronomie, capăt de linie pentru numeroase autobuze și tramvaie (42, 52, 1, 8, 9, 13), sunt aproximativ 700 de metri până la muzeu, o plimbare foarte plăcută.

Trotuarele sunt pentru pietoni. Vă rugăm să acționați responsabil pentru respectarea drepturilor de deplasare a bătrânilor, persoanelor cu dizabilități și a cărucioarelor pentru copii.

Mulțumim, APTA – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ Iași și Direcția Agricolă Județeană pentru mobilizare, semnalare și oferirea de soluții!

https://www.facebook.com/sotron.festival/photos/a.725469540974878/1844965999025221/

Postare aparținând Șotron. Festivalul copilăriei

Festivalul Șotron – Festivalul copilăriei 2022 în condiții de siguranță

👧În perioada 10-12 iunie, în Dumbrava Minunată de la Muzeul „Mihail Sadoveanu”, se va desfășura cea de-a IX-a ediție a Festivalului Șotron. Festivalul copilăriei 2022, cel mai mare festival cultural – educativ pentru publicul tânăr din zona Moldovei.

👎Ne aducem aminte că la ultima ediție dinaintea pandemiei, în 2019, trotuarele au fost ocupate de mașini, traficul auto a fost intens și poluant, căile de acces pietonal și cu transportul public fiind practic blocate (foto).

🚍🚋În zonă nu sunt locuri de parcare, dar chiar în fața muzeului este stația de autobuz pentru linia 36. Totodată, de la Agronomie, capăt de linie pentru numeroase autobuze și tramvaie (42, 52, 1, 8, 9, 13), sunt aproximativ 700 de metri până la muzeu. Deci nu este niciun motiv pentru care ar trebui tolerată parcarea neregulamentară în zona festivalului.

👉Deoarece 𝗿𝗲𝘀𝗽𝗲𝗰𝘁𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗹𝗲𝗴𝗶𝗶, 𝗽𝗿𝗼𝘁𝗲𝗰𝘁𝗶𝗮 𝗺𝗲𝗱𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶, respectarea 𝗱𝗿𝗲𝗽𝘁𝘂𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗱𝗲 𝗱𝗲𝗽𝗹𝗮𝘀𝗮𝗿𝗲 𝗮 𝗯𝗮𝘁𝗿𝗮𝗻𝗶𝗹𝗼𝗿, 𝗽𝗲𝗿𝘀𝗼𝗮𝗻𝗲𝗹𝗼𝗿 𝗰𝘂 𝗱𝗶𝘇𝗮𝗯𝗶𝗹𝗶𝘁𝗮𝘁𝗶 sunt valori deosebit de importante ce trebuie cultivate de la cele mai mici vârste, am trimis o adresă către toți factorii implicați în buna desfășurare a acestui eveniment, solicitandu-le sa colaboreze, astfel încât 𝘁𝗿𝗼𝘁𝘂𝗮𝗿𝗲𝗹𝗲 𝗱𝗶𝗻 𝗷𝘂𝗿𝘂𝗹 𝗺𝘂𝘇𝗲𝘂𝗹𝘂𝗶 𝘀𝗮 𝗳𝗶𝗲 𝗹𝗶𝗯𝗲𝗿𝗲 iar cei mici sa ajungă folosind mijloacele de deplasare alternative:

☑️Muzeul Național al Literaturii Române Iași să informeze cetățenii asupra imposibilității parcării în zonă și prezenței Poliției Rutiere și Locale

☑️ Poliția Rutieră și Locală să avertizeze/amendeze conducătorii auto

☑️Compania de Transport Public Iasi să suplimenteze autobuzele de pe linia 36 măcar ca într-o zi lucrătoare.

🙏Suntem convinși că ieșenii vor înțelege și vor alege variantele de deplasare mai prietenoase cu mediul și cu cei mici, cu atât mai mult cu cât prima zi a festivalului cade în „𝗩𝗶𝗻𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗩𝗲𝗿𝗱𝗲”, iar transportul public e gratuit.

#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Echipa A.P.T.A. în ședința săptămânală de lucru

Echipa APTA în ședința săptămânală de lucru 👷‍♀️👷
Îmbunătățirea calității transportului public, accesibilizarea spațiului public și a instituțiilor, realizarea unei campanii de promovare a utilizării transportului alternativ, organizarea unei întâlniri de lucru cu reprezentanții administrației ieșene sunt câteva dintre temele discutate și planificate pentru perioada următoare 👍

👉www.aptaiasi.ro
#ImplicareCivică#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Primăria Municipiului Iași – programul ”Vinerea Verde”

Consilierii locali au aprobat în ședința ordinară din 30 mai 2022 aplicarea programului „Vinerea Verde”, o inițiativă voluntară de promovare și încurajare a utilizării transportului în comun și a mobilității urbane alternative de către locuitorii din Municipiul Iași. Scopul demersului îl reprezintă reducerea poluării și a emisiilor de carbon, prin asigurarea călătoriilor gratuite în ultima zi lucrătoare a săptămânii.

Prin programul „Vinerea Verde” gratuitatea la transportul public este acordată în fiecare zi de vineri oricărei persoane care dorește să circule pe traseele efectuate de către Compania de Transport Public Iași pe raza administrativ teritorială a municipiului Iași, pe tot parcursul anului 2022.

Principiile programului sunt următoarele:
– Diminuarea utilizării autoturismului privat
– Reducerea poluării și emisiilor de carbon
– Utilizarea prioritară a transportului public în comun
– Creșterea numărului de călători
– Reducerea costurilor pe călător transportat
– Eliminarea blocajelor în trafic și reducerea numărului de accidente.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=387963136692115&set=a.251626056992491