A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Accesibilizare mijloace de transport în comun

🚃👩‍🦽🚶🏻 Așa cum vedeți în acest video pătimesc zilnic ieșenii care doresc să circule cu transportul public. Mijloace de transport și stații neaccesibilizate, peroane înguste de ai senzația că-ți trece tramvaiul peste picioare, aglomerație, stres, risc maxim de accidentare, descurajare.

❕ Sunt probleme în fața cărora Primăria Municipiului Iași și Compania de Transport Public Iasi trebuie să arate empatie și să le remedieze cât mai repede cu responsabilitate. Este bine că flota are autobuze și tramvaie noi și se extind benzile unice de transport, dar realitatea arată în mod evident nevoia sporirii măsurilor de îmbunătățire a transportului public.

👉 În urma unei anchete AJPIS s-a constatat nerespectarea standardelor de lățime a peroanelor, s-a transmis un termen de remediere (14 aprilie) care nu s-a respectat de către CTP motivând că PMI trebuie să ia decizia de remediere.

⚠️ Facem apel și pe această cale către decidenți să lățească peroanele pentru siguranța și confortul utilizatorilor de transport public și să ia toate măsurile necesare astfel încât să devină o plăcere călătoriile și un mod atractiv de transport.

🚎🚃🚴‍♀️🛴 Transportul public de masă trebuie să devină performant pentru că, alături de alte modalități alternative de transport, REPREZINTĂ SOLUȚIA pentru un oraș mai puțin poluat, cu mai puțin zgomot, mai organizat și mai armonios.

🚃👩‍🦽🚶🏻 Așa cum vedeți în acest video pătimesc zilnic ieșenii care doresc să circule cu transportul public. Mijloace de transport și stații neaccesibilizate, peroane înguste de ai senzația că-ți trece tramvaiul peste picioare, aglomerație, stres, risc maxim de accidentare, descurajare.

❕ Sunt probleme în fața cărora Primăria Municipiului Iași și Compania de Transport Public Iasi trebuie să arate empatie și să le remedieze cât mai repede cu responsabilitate. Este bine că flota are autobuze și tramvaie noi și se extind benzile unice de transport, dar realitatea arată în mod evident nevoia sporirii măsurilor de îmbunătățire a transportului public.

👉 În urma unei anchete AJPIS s-a constatat nerespectarea standardelor de lățime a peroanelor, s-a transmis un termen de remediere (14 aprilie) care nu s-a respectat de către CTP motivând că PMI trebuie să ia decizia de remediere.

⚠️ Facem apel și pe această cale către decidenți să lățească peroanele pentru siguranța și confortul utilizatorilor de transport public și să ia toate măsurile necesare astfel încât să devină o plăcere călătoriile și un mod atractiv de transport.

🚎🚃🚴‍♀️🛴 Transportul public de masă trebuie să devină performant pentru că, alături de alte modalități alternative de transport, REPREZINTĂ SOLUȚIA pentru un oraș mai puțin poluat, cu mai puțin zgomot, mai organizat și mai armonios.

» Mihai Chirica | Daniel Juravle

Video stația Piața Chirilă: Creaktiv Collective

#MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni

Posted by APTA – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ Iași on Monday, May 30, 2022

» Mihai Chirica | Daniel Juravle

Video stația Piața Chirilă: Creaktiv Collective

#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Cum a rămas cu programul ”Vinerea Verde”?

📣În urmă cu mai bine de un an, pe 12 martie 2021, Ministerul Mediului anunța lansarea programului “𝗩𝗶𝗻𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗩𝗲𝗿𝗱𝗲 – Stop! Azi mașina stă pe loc!”.

🚶🚲🚋Această inițiativă are menirea de a încuraja locuitorii orașelor să utilizeze și alte modalități de transport alternative 🚗 personale. Totodată, transportul în comun ar fi asigurat în mod gratuit pentru locuitorii orașelor în zilele de vineri. Măsurile ar avea ca rezultat nenumărate beneficii: reducerea poluării chimice și fonice, descongestionarea traficului în oraș prin reducerea numărului de autovehicule din trafic, reducerea numărului de accidente rutiere, deci creșterea gradului de sigurantă, reducerea costului pe călător transportat.

👀Tot atunci autoritățile locale anunțau aderarea la acest program și că vor începe imediat luarea de măsuri precum închiderea parcărilor primăriei și ale instituțiilor subordonate ei, în zilele de vineri, încât angajații din aceste instituții să fie impulsionați să utilizeze tranportul în comun.
A trecut un an și aceste măsuri nu au fost aplicate.

👉Totuși, pare că Primăria Municipiului Iași nu a uitat de acest program și vrea să implementeze 𝗩𝗶𝗻𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗩𝗲𝗿𝗱𝗲.

🎫În același timp, luni 30 mai 2022, autoritățile vor supune la vot propunerea 𝗰𝗿𝗲𝘀𝘁𝗲𝗿𝗶𝗶 𝗽𝗿𝗲𝘁𝘂𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗰𝗮𝗹𝗮𝘁𝗼𝗿𝗶𝗶𝗹𝗲 𝗰𝘂 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁𝘂𝗹 𝗶𝗻 𝗰𝗼𝗺𝘂𝗻.
Acest lucru ne pune la grea încercare logica.
⁉️Dacă se pune problema creșterii prețurilor pentru călătoriile cu transportul public, pe motiv că s-au scumpit carburanții, cum vor fi destui bani pentru a asigura transportul gratuit în fiecare vineri?

𝗧𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁𝘂𝗹 𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗰 𝗱𝗲 𝗰𝗮𝗹𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲 (predictibil, confortabil, rapid și ieftin) este cheia pentru o mobilitate urbană sustenabilă și pentru 𝗶𝗻𝗰𝗮𝘀𝗮𝗿𝗶 𝗺𝗮𝗶 𝗺𝗮𝗿𝗶 𝗱𝗶𝗻 𝘃𝗮𝗻𝘇𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗯𝗶𝗹𝗲𝘁𝗲𝗹𝗼𝗿 𝘀𝗶 𝗮𝗯𝗼𝗻𝗮𝗺𝗲𝗻𝘁𝗲𝗹𝗼𝗿. Peste tot în lume acesta este subvenționat de stat, mai ales în această perioadă dificilă, tocmai pentru că beneficiile aduse orașului de transportul public sunt mult peste cheltuielile din subvenții. Mai mult, din datele pe care se bazează noul Plan de Mobilitate Urbană pentru orașul Iași reiese că aprox. 67% din utilizatorii de transport public sunt mulțumiți de actualele tarife, în timp ce pentru 76% frecvența este neadecvată nevoilor de deplasare.

🙏Suntem încrezători că votul nu va duce la o scumpire a călătoriilor, iar Vinerea Verde va fi un catalizator în plus pentru a avea un oraș pentru oameni.

sursa foto: PMUD actualizat – Analiza situației actuale

#mobilitatesustenabila #orasepentruoameni

Observații și propuneri A.P.T.A. pe marginea actualizării Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (P.M.U.D. Iași) 2021-2027

✍️În cadrul grupului de lucru Organizații non-guvernamentale pentru actualizarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) 2021-2027, am trimis către PMI observațiile și propunerile de proiecte (documentul integral este în primul comentariu).

⏳Bazându-ne pe obiectivele PMUD – Accesibilitate, Siguranță, Mediu sănătos, Eficiență economică și Calitatea mediului urban – luând în considerare situația dificilă în care se află Iașul – congestii, poluarea aerului și fonică, dublarea numărului de autovehicule în ultimii 2 ani, dificultățile economice viitoare, 𝗮𝗺 𝗽𝗿𝗼𝗽𝘂𝘀 𝟭𝟬 𝗻𝗼𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁𝗲 𝘀𝗶 𝗲𝗹𝗶𝗺𝗶𝗻𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗮 𝟮 𝗽𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁𝗲 𝗮𝗱𝗮𝘂𝗴𝗮𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝗰𝗮𝘁𝗿𝗲 𝗲𝘅𝗲𝗰𝘂𝘁𝗶𝘃.

APTA Iași propune următoarele proiecte:
👨‍🦽 Inventarierea și refacerea tuturor străzilor pentru a respecta 𝗡𝗼𝗿𝗺𝗮𝘁𝗶𝘃𝘂𝗹 𝟱𝟭/𝟮𝟬𝟭𝟮 privind accesul persoanelor cu dizabilități – în acest moment, față de alte mari orașe din țară, Iașul nu are nicio stradă care să respecte întru totul Normativul 51/2012
👨‍🦯 Auditarea 𝘁𝗿𝗲𝗰𝗲𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗱𝗲 𝗽𝗶𝗲𝘁𝗼𝗻𝗶 𝗽𝗲𝗿𝗶𝗰𝘂𝗹𝗼𝗮𝘀𝗲 și refacerea lor pentru a crește siguranța pietonilor – un proiect asemănător s-a desfășurat în Varșovia și a fost nominalizat la EU Urban Road Safety Award
🚘 𝗧𝗲𝗺𝗽𝗼 𝟯𝟬 – introducerea limitării de viteză la maxim 30 km/h pe toate străzile cu o bandă pe sens (din mai 2021, Spania are aceasta reglementare în toate orașele)
🚴‍♀️ Desființarea actualelor 𝗽𝗶𝘀𝘁𝗲 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗯𝗶𝗰𝗶𝗰𝗹𝗲𝘁𝗲, periculoase atât pentru pietoni, cât și pentru bicicliști, precum și realizarea unei infrastructuri velo cu adevărat viabile și sigure
🚌 Reorganizarea circulației pe 𝗕𝘂𝗹𝗲𝘃𝗮𝗿𝗱𝘂𝗹 𝗖𝗮𝗿𝗼𝗹 𝗜 – 𝗔𝗹𝗲𝗲𝗮 𝗦𝗮𝗱𝗼𝘃𝗲𝗮𝗻𝘂 pentru a deveni un culoar de mobilitate alternativă și pentru a implementa prima zonă cu emisii scăzute, 𝗟𝗼𝘄 𝗘𝗺𝗶𝘀𝘀𝗶𝗼𝗻 𝗭𝗼𝗻𝗲 – Copoul, cea mai frumoasă zonă a Iașului, se află într-un declin fiind afectat de congestiile, poluarea aerului și fonică cauzate de traficul de tranzit auto foarte intens
🚋 Reorganizarea circulației pe Splaiuri pentru crearea unor culoare de mobilitate alternativă, cu 𝗿𝗲𝗶𝗻𝘁𝗿𝗼𝗱𝘂𝗰𝗲𝗿𝗲𝗮 𝘁𝗿𝗮𝗺𝘃𝗮𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗽𝗲 𝗦𝗽𝗹𝗮𝗶 𝗠𝗮𝗹 𝗗𝗿𝗲𝗽𝘁 (actualul Bulevard Regele Mihai I al României) – acum, cele 2 maluri ale Bahluiului sunt de facto două sensuri ale unui drum auto de viteză, o sursă de poluare a aerului și fonică, un fel de centura ușoară a Iașului. Bahluiul trebuie transformat din râul care desparte Iașul în cel care unește
🚃 Mărirea, interconectarea rețelei de 𝗯𝗲𝗻𝘇𝗶 𝗱𝗲𝗱𝗶𝗰𝗮𝘁𝗲 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗶𝗻 𝗰𝗼𝗺𝘂𝗻 și crearea parcarilor tip P&R
🌳 Implementarea de programe pentru scăderea gradului de poluare în oraș prin urmărirea măsurilor prevăzute în 𝗣𝗹𝗮𝗻𝘂𝗹 𝗜𝗻𝘁𝗲𝗴𝗿𝗮𝘁 𝗱𝗲 𝗖𝗮𝗹𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲 𝗮 𝗔𝗲𝗿𝘂𝗹𝘂𝗶
👮 Implementarea unei 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘁𝗶𝗰𝗶 𝗱𝗲 𝗽𝗮𝗿𝗰𝗮𝗿𝗲 sustenabilă
🏡 Implementarea zonelor 𝗦𝗹𝗼𝘄 𝗦𝘁𝗿𝗲𝗲𝘁𝘀 în așezările rezidențiale și în apropierea școlilor

❌APTA Iași a solicitat eliminarea următoarelor proiecte, propuse deja de executiv:
▪️ P4 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝗲𝗹𝗲 𝘀𝘂𝗽𝗿𝗮𝘁𝗲𝗿𝗮𝗻𝗲 𝗱𝗶𝗻 𝗣𝗼𝗱𝘂 𝗥𝗼𝘀, o investiție anacronică, în contradicție cu obiectivele PMUD: Accesibilitate, Siguranță, Mediu sănătos, Eficiență economică și Calitatea mediului urban.
▪️ P122 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗿𝗲𝗹𝗲 𝗺𝗲𝘁𝗮𝗹𝗶𝗰𝗲 𝗽𝗶𝗲𝘁𝗼𝗻𝗮𝗹𝗲 în zona liceelor Pedagogic, Teologic de pe Aleea Sadoveanu, un alt proiect de neînțeles într-o zona rezidențială în plină dezvoltare, care trebuie reconfigurată urgent pentru a încuraja deplasările alternative.
Documentul transmis Primăriei Municipiului Iași: https://drive.google.com/file/d/12c-WlwlEFmWad0EHf_cnHuGX41BseEiH/view?fbclid=IwAR2QxsdkwEw3eOs4MYbxQyQF584c2tWjdZ0caCW9f7yo3Wb7mvLvIxeg35w
#mobilitatesustenabila #orasepentruoameni

Prezentarea primei versiuni a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) 2021-2027 actualizat, în cadrul grupului de lucru: Organizații non-guvernamentale

👉Ieri, la Primăria Municipiului Iași, am participat la prezentarea primei versiuni a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) 2021-2027 actualizat, în cadrul grupului de lucru: Organizații non-guvernamentale.

🗨️Observațiile noastre la partea de analiză a situației actuale au vizat în special siguranța rutieră, ce necesită o schimbare radicală de paradigmă, apropiată de strategia Vision Zero. Siguranța rutieră – reală și percepută – influențează alegerea modurilor de călătorie. Siguranța în trafic e principala barieră în calea utilizării 🚲. Trebuie să analizăm dincolo de limbajul de lemn referitor la “indisciplina” pietonilor și a bicicliștilor. Acum, pietonii sunt “protejați” cu diminuări de trotuare și desființări de treceri. Bicicliștii sunt trimiși pe trotuare, pentru a nu încurca traficul 🚗.

Modul în care arată drumul influențează comportamentul participanților la trafic, iar administrația locală are răspunderea de a alege designul potrivit încurajării mijloacelor de deplasare sustenabile.

De asemenea, accentuăm necesitatea respectării normativelor de accesibilitate 🧑‍🦯🧑‍🦽 în toate proiectele din PMUD, în perspectiva dezvoltării unui oraș incluziv. În prezent situația e critică în Iași în această privință, lipsa infrastructurii de acces fiind principalul factor cauzator al excluziunii sociale.

👀Cu surprindere, am aflat că, în portofoliul de proiecte, executivul a introdus proiectul “Fluidizarea traficului din intersecția Podu Roș cu Splai Bahlui Mal Drept și Bd. Prof D. Mangeron prin două pasaje supraterane unidirecționale cu o singură bandă”. Este o aberație ca într-un document strategic despre mobilitate sustenabilă, din orice oraș, în 2022, să apară o astfel de investiție, demnă de anii 1960 ai occidentului. Experții în mobilitate sustenabilă pe care i-am consultat, cu experiență în orașe din țară și din afară, au demonstrat caracterul anacronic. Va fi o rușine pentru Iași păstrarea acestui proiect în PMUD.

🇪🇺Principiile de mobilitate urbană sustenabilă și practicile europene arată clar că direcția nu este aceea de a face mai multă infrastructură urbană pentru mașini, ci pentru transportul public, mersul pe jos și cu bicicleta. Datele colectate relevă o nemulțumire majoră în rândul călătorilor CTP vizavi de frecvența scăzută a mijloacelor de transport în comun. În următoarele zile, vom trimite și în scris observațiile si propunerile noastre, în speranța că PMUD va fi un document care va ajuta dezvoltarea sustenabilă a Iașului.

#mobilitatesustenabila #orasepentruoameni

Actualizare PMUD și SIDU Iași

🧑‍🏫În prezent, în Municipiul Iași, se actualizează 2 documente foarte importante: Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană a Municipiului Iași și a Zonei Metropolitane 2021 – 2030 (SIDU) și Planul de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD).

👩‍💻În februarie, am participat la o primă dezbatere asupra SIDU, iar ulterior am trimis primăriei și firmei contractate feedback pe document și o serie de propuneri de proiecte. Am solicitat și o discuție online pentru a explica mai bine conținutul adresei noastre, dar deocamdată nu a avut loc.

✍️Printre observațiile/propunerile trimise au fost cele referitoare la desființarea actualelor piste pentru biciclete de pe trotuare și refacerea lor, accesibilizarea pietonalelor, încurajarea într-un mod real a mijloacelor de deplasare alternative mașinii personale, actualizarea Registrului Verde în format digital, amenajarea arhitecturală a râului Bahlui și renuntarea definitivă la pasajul suprateran din Podu Roș, atât de anacronic.

🧐La partea de analiză a situației actuale, unul dintre aspectele care ne-a surprins a fost caracterizarea Pasajului Octav Băncilă drept “cel mai important proiect de infrastructură locală realizat în ultimii 20 de ani”. Am transmis că, din păcate, această lucrare nu corespunde unei abordări sustenabile a mobilității urbane, deoarece nu are piste pentru biciclete iar trotuarele sunt subdimensionate, 125 cm, necorespunzând Normativului 51/2012, care cere “buzunare de așteptare și întoarcere de 1.80 x 2.00 m la fiecare 25.00 m”, la această lățime. De asemenea, panourile de plexiglas utilizate au un efect de seră, mersul pe jos pe pod fiind greu de suportat din cauza mirosului de gaze de eșapament. Același plexiglas transparent este un pericol și pentru păsări, acestea lovindu-se în zbor.

👉Aceste două documente trebuie actualizate în acord cu tendințele europene și cu nevoile reale ale ieșenilor, și să stea la baza dezvoltării Iașului, care are nevoie de structură și viziune pe termen lung.

#OrașePentruOameni

#MobilitateSustenabilă

Iașul accesibil pentru toți

🎙️ Președintele APTA, Alex Luchici, a fost invitat în cadrul podcastului „În timp real” unde a vorbit alături de Selena Carază, gazda podcastului, despre orașe incluzive și nevoia de dezvoltare a accesibilității în Iași.

„Varșovia, Berlin, Milano, Lyon, Barcelona, Luxemburg sunt exemple de orașe incluzive, premiate de Comisia Europeană cu Access City Awards pentru modul în care administrațiile locale au lucrat cu reprezentanți ai categoriilor vulnerabile pentru accesibilizarea cu viziune a spațiilor publice și a serviciilor.

Iașul are mari probleme de accesibilitate, rampe de acces neconforme, pietonale fără trasee tactile pentru nevăzători, intersecții fără semnalizatoare acustice, trotuare înguste și blocate de mașini, toate acestea afectând zilnic calitatea vieții ieșenilor, contribuind la excluziunea socială. În Iași există 11600 de persoane cu dizabilități, iar categoriile vulnerabile afectate de lipsa accesibilizărilor includ și vârstnicii, părinții cu cărucior, femeile însărcinate, persoanele cu dizabilități temporare, copii etc. 🚶‍♀️🧑‍🦯👩‍🦽👩‍🍼👴🏻

Prin APTA facem tot posibilul să existe reprezentativitate în domeniul dizabilității și al mobilității la nivel administrativ, iar prin parteneriatul încheiat cu Primăria Municipiului Iași numit IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI am stabilit un demers de accesibilizare sistematizată a orașului. Proiectul pilot de accesibilizare a zonei Păcurari are din păcate o întârziere deja de 1 an și purtăm discuții cu decidenții să pornească lucrările având în vedere urgența situației. Accesibilizarea spațiului public este o obligativitate și trebuie să fie o prioritate pentru administrația ieșeană, care trebuie să privească acest demers ca pe o oportunitate pentru dezvoltarea unui Iași incluziv, în care ieșenii să poată avea o viață activă, împlinită, iar turismul accesibil să devină o realitate.” Alex Luchici

🎧 Podcastul poate fi ascultat aici:
👉 Apple Podcasts: https://apple.co/3Lcdq6C
👉 Spotify: https://spoti.fi/3wlTQzl
👉 Google: https://bit.ly/3NaMLZd

Mulțumim echipei Tranzy pentru susținerea mesajului nostru și promovarea dezvoltării mobilității sustenabile! 👏

#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#ÎnTimpReal

Despre siguranța rutieră și măsurile coercitive

✍️Am primit mesajul și poza de mai jos de la un ieșean biciclist, ce relatează o acțiune a Poliției Rutiere Iași. 🚲🛴Conform legii, bicicliștii și trotinetiștii nu au voie să meargă pe trotuare, cu excepția benzilor semnalizate corespunzător. Motivele sunt clare, siguranța pietonilor este pe primul loc, în special a celor din categoriile vulnerabile: copii, seniori, persoane cu dizabilități. În lipsa pistelor pentru biciclete, acești participanți la trafic trebuie să circule pe carosabil, respectând legislația rutieră.

👎Din păcate, în Iași, sa pedalezi sau să folosești trotineta pe carosabil este foarte riscant. Se conduce tare, agresiv, mai ales atunci cand este spațiu, la ore târzii sau în condiții meteo nefavorabile. De asemenea, actualele benzi pentru biciclete de pe trotuare sunt o bătaie de joc, atât la adresa bicicliștilor, cât și a pietonilor, iar APTA a început demersurile pentru desființarea lor. Aceste benzi roșii neconforme nu au făcut decât să imprime în mintea conducătorilor auto că bicicletele își au locul doar pe trotuar și au indus creșterea agresivității față de bicicliștii care se deplasează pe stradă în general, unde nu există acele benzi roșii.

👉Totodată, în ultimul timp, odată cu apariția 🛴 electrice, am observat ca mulți trotinetisti/bicicliști aleg sa meargă prin zonele pietonale aglomerate, ceea ce pune în pericol siguranța pietonilor. Cu toate aceastea, situația era diferită aseară, după furtună, când foarte puțini pietoni mai erau pe trotuar.

👮Poliția Rutieră are un rol important în prevenirea accidentelor și trebuie sa fie prezentă în locurile și la orele în care sunt cele mai mari pericole. Gradualitatea aplicării măsurilor coercitive este însă inexistentă în măsurile de creștere a siguranței în trafic prin rândurile bicicliștilor, ca și orice măsuri de protecție a acestora pe care le-ar fi putut lua în aplicarea legii, organele abilitate: spre exemplu pronosticăm că sunt ZERO amenzi date pe speța nerespectării distanței minime la depășirea bicicliștilor în trafic de către autoturisme, deși legislația este în vigoare.Unde este atunci echitatea între bicicliști, pietoni și autoturisme? Cum sunt protejați pietonii? Dar bicicliștii?

✍️Vom solicita printr-o adresă Poliției Rutiere Iași detalii legate de acțiunea de seara trecută.

#orasepentruoameni

Primele 100 DE ORAȘE NEUTRE CLIMATIC PÂNĂ ÎN 2030

🇪🇺În 2020, Comisia Europeană a inițiat apelul pentru primele 100 DE ORAȘE NEUTRE CLIMATIC PÂNĂ ÎN 2030.

👏11 municipii din România au ajuns să fie eligibile, iar 3 au fost alese să intre în acest proiect pentru administrații cu aspirații verzi și planuri de dezvoltare sustenabilă. Felicitări București, Cluj Napoca și Suceava! Cele 3 orașe selectate în program vor beneficia de consultanță în crearea unui program de investiții „verzi” și sustenabile, vor avea acces la fonduri specifice, intrând într-o rețea de orașe „smart și sustenabile”.

👎Cu toate că Iașul este unul dintre cele mai poluate orașe din țară și unul dintre cele mai reprezentative din zona Moldovei, cu șanse foarte mari să fi fost ales, NU S-A ÎNSCRIS la acest apel.

🤔Oare gazonul nou cu placuța „Nu călcați iarba!”, floricelele și panourile de plastic colate cu păsări să fie planul administrației ieșene pentru dezvoltarea verde și sustenabilă până în 2030?!

👉Ne-am dori ca astfel de inițiative să nu mai fie ignorate pe viitor, pentru ca toți să trăim într-un oraș mai armonios și mai sănătos.

foto: UrbanizeHub

#OrașePentruOameni #MobilitateSustenabilă

Un exemplu din Stuttgart

🛴În Stuttgart, providerii de trotinete electrice au apărut în vara lui 2019. Suficient timp pentru a observa că majoritatea utilizatorilor sunt tineri, distanțele sunt scurte, iar scopul este în principal cel de leisure. Aproximativ 80% din cele 147 accidente cu victime și pagube înregistrate în 2021 au fost cauzate de utilizatorii trotinetelor: circulația ilegală pe trotuare și carosabil (ei chiar au piste), consumul de alcool, viteza. De asemenea, parcarea haotică este o problemă pentru accesul persoanelor cu dizabilități 🧑‍🦽.

Pentru a rezolva aceste probleme care afectează calitatea vieții locuitorilor, administrația s-a adresat companiilor 🛴. Până la urmă, nu poți să vii doar să faci profit și să nu îți pese de siguranța oamenilor. Unul dintre proiectele pilot este de recompensare cu minute gratuite pentru trotinetiștii care duc 🛴 în stațiile special amenjate.

#OrașePentruOameni #MobilitateSustenabilă

https://www.stuttgart.de/service/aktuelle-meldungen/mai-2022/e-scooter-stadt-stuttgart-zieht-aktuelle-bilanz-und-plaediert-fuer-regelkonforme-und-umsichtige-nutzung.php

Curs de introducere în arboricultură

👩‍🏫Am trimis astăzi către Primăria Municipiului Iași o adresă prin care am propus delegarea unor angajați ai SC Servicii Publice Iasi SA care să participe la cursul de introducere în arboricultură, dezvoltat în cadrul proiectului Platforma Europeană pentru Înverzire Urbană de către Asociația Peisagiștilor din România (link în comment).

🌳Cursul are ca scop dobândirea abilităților de bază pentru utilizarea și aplicarea conceptelor cheie: inventariere, evaluare, gestionare și monitorizare a arborilor din mediul urban, fiind destinat personalului care activează în domeniul gestionării spațiilor verzi urbane, precum și pasionaților.

🧑‍🎓Cursul va fi susținut de Diana Culescu peisagista, membru al Asociației Peisagiștilor din România – AsoP Romania, membru al Societății Internaționale de Arboricultură, și de Alexandru Purcaru, arboricultor cu experiență vastă în gestionarea vegetației arborescente, acumulată în Norvegia și Anglia.

🌲Credem că este o oportunitate de îmbunătățire a modului în care sunt gestionați arborii urbani în Iași, mai ales din perspectiva declinului arborilor ce a dus la uscarea și tăierea a multor arbori maturi de pe aliniamentele din cartiere. Învățarea continuă prin participarea angajaților SC Servicii Publice la cursuri cu specialiști internaționali va ajuta Iașul să se dezvolte mai sănătos, mai verde.

#ImplicareCivică #OrașePentruOameni