A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

Mulțumim Iașul nostru pentru susținerea inițiativei!

🚴‍♀️📃 Master Planul pentru circulația bicicletelor în Iași va fi un document de referință pentru proiectarea pistelor în oraș.

✨ Mulțumim Iașul nostru pentru susținerea inițiativei!

📣 Proiectul are nevoie de sprijinul comunității prin completarea acestui chestionar: https://bit.ly/3Klp5QO

https://www.iasulnostru.ro/…/master-plan-pentru…

Întâlnire de lucru pentru realizarea Master Planului pentru circulația bicicletelor în Iași

🚴‍♂️ Facem tot posibilul ca infrastructura pentru biciclete să devină o realitate în Iași. În acest sens, am avut o întâlnire de lucru cu reprezentanții Geoartis SRL care vor realiza Master Planul pentru circulația bicicletelor în Iași, proiect inițiat de APTA, ce a primit sprijin din partea Primăria Municipiului Iași pentru finanțare.

👉 Realizarea Master Planului este un pas foarte important în parcursul transformării Iașului într-un oraș modern, cu viziune, focusat pe nevoia ieșenilor de a putea avea o viață activă, într-un mediu mai sănătos. Iar pentru a se ajunge aici, administrația ieșeană va trebui trebui să aibă determinarea să ia măsurile necesare ce vor figura în acest Master Plan pentru realizarea pistelor.

🚲 Eliminarea traficului greu din oraș, limitarea vitezei cu care circulă șoferii, eficientizarea transportului public, îmbunătățirea stării pietonalelor, sunt chestiuni ce trebuie gestionate de administrație pentru reușita implementării Master Planului care va crește fără-ndoială calitatea vieții ieșenilor.

#ImplicareCivică #MobilitateSustenabilă

„Pași civici către o comunitate puternică”

La întâlnirea de ieri, organizată în cadrul proiectului „Pași civici către o comunitate puternică”, am întâlnit oameni frumoși și foarte motivați pentru cauzele lor. Am discutat despre campanii de advocacy, metode în abordarea reprezentanților din administrație și ne-a plăcut implicarea tuturor 😉

🤝 Am povestit și noi despre pașii pe care i-am parcurs până în prezent pe proiectul „Politicii de parcare sustenabilă pentru municipiul Iași” cu viziunea APTA asupra modului în care putem colabora cu Primăria Municipiului Iași în perspectiva implementării eficiente a acestei politici.

📣 Totodată, am creionat pe scurt și câteva direcții pentru campania de informare a ieșenilor cu privire la beneficiile pentru comunitate ce vor rezulta odată cu aplicarea politicii.

✨ Mulțumim, CeRe & CIVICA pentru oportunitate și Felicitări reprezentanților implicați din societatea civilă! Avem o comunitate tot mai puternică 👏

#ImplicareCivică

Master Plan pentru infrastructura de biciclete pentru municipiul Iași

🚴🚴‍♀ Haideți să punem cu toții umărul la dezvoltarea infrastructurii pentru biciclete și transport alternativ în Iași prin completarea acestui chestionar: https://bit.ly/3Klp5QO Părerea voastră contează!

👉 Proiectul de realizare a unui Master Plan pentru infrastructura de biciclete pentru municipiul Iași, inițiat de APTA și derulat de Primăria Municipiului Iași, este acum în faza de realizare de către firma SC Geoartis SRL.

👍 Cu toții vrem un oraș modern, cu piste sigure pe străzile orașului, dar pentru a avea această rețea este esențială realizarea Master Planului, care va cuprinde toate zonele din Iași și va reprezenta un manual pentru proiectarea segmentelor de piste.

⚠️ Chestionarul are un rol foarte important pentru a argumenta realizarea acestui Master Plan și vă rugăm să răspundeți la întrebări gândindu-vă în perspectivă, la un Iași prietenos, ce va putea oferi ieșenilor oportunitatea de a avea o viață activă, într-un mediu sănătos.

Vă mulțumim!

#ImplicareCivică #MobilitateSustenabilă

Includerea unui reprezentant A.P.T.A. în Comisia pentru circulație

De la începutul anului au intrat în vigoare noile modificări aduse codului rutier britanic, în scopul îmbunătățirii siguranței 🚶‍♂️🧑‍🦯👨‍🦽 și 🚴‍♀️. Principala schimbare este ierarhizarea participanților la trafic în funcție de gradul de risc.
Pietonii, cei mai vulnerabili în trafic, sunt în varful ierarhiei, apoi bicicliștii, conducătorii auto având cea mai mare responsabilitate în reducerea pericolului la care îi supun pe ceilalți participanți la trafic. Se subliniază că pietonii întâlniți în trafic pot avea diverse afecțiuni, care nu sunt neapărat vizibile la prima vedere. Pe această nouă ierarhie, pietonii au prioritate la traversarea pe la colțul străzii, bicicliștii pot merge pe mijlocul drumului sau cate 2, unul lângă celălalt, mai ales dacă circulă în grupuri cu copii sau începători.

👨‍🦯👨‍🦼Privind la afișul realizat de administrația britanică observăm prezența în trafic a unui utilizator de scaun rulant și accesibilizarea căilor pietonale. Detalii care contează în educarea tuturor participanților la trafic asupra prezenței celor mai vulnerabili dintre noi.

✋De multe luni cerem primăriei includerea unui reprezentant APTA în Comisia de circulație, care să ofere o altă perspectivă, incluzând pietonii, utilizatorii biciclete, trotinete și de transport public. Facem apel către Primăria Municipiului Iași să adere la o astfel de viziune, care pune o ordine firească în mobilitatea urbană, și să includă reprezentanți ai societății civile în Comisia de circulație.

#MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni

Funcționează în Iași coerciția?

👉 Am obținut de la Poliția Locală Iași o serie de date care ne arată că agenții au activitate în teren în aplicarea amenzilor, însă realitatea din oraș ne arată că nu este suficient pentru ca șoferii să își schimbe comportamentul. În continuare există mașini parcate pe trotuare, pe spații verzi, parcate ilegal pe locurile adaptate pentru persoanele cu dizabilități.

⚠️ Cu toții dorim ca Iașul să fie un oraș organizat și prietenos cu locuitorii și vizitatorii săi. Cum ne place să vedem în orașele europene de referință. Dar organizarea se poate obține numai prin instituirea unor reguli ce trebuie respectate, iar în cazul încălcării lor să fie aplicate amenzi. Doar prin realizarea infrastructurii pentru mobilitatea sustenabilă, informarea publicului și prin măsuri coercitive se poate ajunge la un oraș bine organizat.

🚓👮 Poliția trebuie să își intensifice prezența în spațiul public în paralel cu măsurile de dezvoltare a transportului alternativ ale administrației ieșene, și aplicarea unui plan coerent de organizarea a spațiilor de parcare. În prezent Planul de parcare sustenabilă a municipiului Iași, realizat la inițiativa APTA în colaborare cu PMI, este în faza de definitivare la echipa specialistului în mobilitate, Tudor Măcicăşan. Pentru implementarea eficientă a acestui plan, administrația și instituțiile de ordine publică trebuie să își amplifice capacitatea de a impune respectarea regulilor de parcare.

» Primăria Municipiului Iași

#MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni

Checkpoint-uri pentru creșterea siguranței în trafic

🚗 De câțiva ani tot mai multe orașe europene (Paris, Grenoble, Lille, Bruxelles, Bilbao) au început să implementeze 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝘃𝗶𝘁𝗲𝘇𝗮 𝗱𝗲 𝟯𝟬𝗸𝗺/𝗵, iar rezultatele sunt remarcabile în ce privește siguranța în trafic:

🔸scăderea masivă a numărului de victime rezultate din accidente 🚘;

🔸creșterea preferinței pentru utilizarea 🚶🚋🚍 pentru deplasările zilnice;

🔸creșterea numărului de persoane care utilizează 🚲ca mijloc de transport.

Toate acestea înseamnă de fapt o creștere majoră a calității vieții. Străzile sunt mai sigure datorită scăderii numărului de accidente. Poluarea (din noxe, din pulberi și poluarea sonoră) se reduce și ea datorită scăderii numărului de autovehicule, iar odată cu scăderea numărului de autovehicule scade și numărul ambuteiajelor.

În același timp, în 𝗜𝗮𝘀𝗶:

1️⃣ 𝗖𝗼𝗺𝗶𝘀𝗶𝗮 𝗱𝗲 𝗖𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝘁𝗶𝗲 aplică o singură măsură prin care consideră că salvează pe cei vulnerabili, 𝗗𝗘𝗦𝗙𝗜𝗜𝗡𝗧𝗘𝗔𝗭𝗔 𝗧𝗥𝗘𝗖𝗘𝗥𝗜 𝗗𝗘 𝗣𝗜𝗘𝗧𝗢𝗡𝗜 “𝗣𝗘𝗥𝗜𝗖𝗨𝗟𝗢𝗔𝗦𝗘”. De parcă marcajul cu benzi albe – zebra ucide, nu cei ce conduc mașini și nu-l respectă. Persoane aflate în instituții menite să asigure ordinea și siguranța consideră că pietonul se aruncă în fața mașinii, o aberație fără margini, contrazisă de bunele practici din țările civilizate. Desființarea trecerilor de pietoni este folosită de aceeași Comisie de Circulație și pentru “fluidizarea traficului”, metodă prin care nu se face de fapt decât încurajarea utilizării autovehiculelor, deci îngreunarea traficului.

2️⃣ 𝗦𝗲𝗳𝘂𝗹 𝗦𝗲𝗿𝘃𝗶𝗰𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗥𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗜𝗮𝘀𝗶 𝗿𝗲𝗳𝘂𝘇𝗮 𝘀𝗮 𝗮𝘃𝗶𝘇𝗲𝘇𝗲 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗮 𝗽𝗶𝘀𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝗯𝗶𝗰𝗶𝗰𝗹𝗲𝘁𝗲 care s-ar realiza în Iași pe motive subiective nu pe un temei legal. Pur și simplu i se pare nesigură o pistă de biciclete realizată pe carosabil și ar fi o povară prea mare asigurarea respectării acesteia. Oare consideră că este sigură modalitatea haotică în care se realizează acum circulația bicicletelor: pe stradă printre mașini, pe benzile roșii de pe trotuare și pe trotuare printre pietoni? Trebuie să mai citească o dată Codul Rutier care spune că bicicleta este vehicul și nu are ce căuta printre pietoni?𝗣𝗶𝘀𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝗯𝗶𝗰𝗶𝗰𝗹𝗲𝘁𝗲 𝗔𝗴𝗿𝗼𝗻𝗼𝗺𝗶𝗲 – 𝗧𝘂𝗱𝗼𝗿 𝗩𝗹𝗮𝗱𝗶𝗺𝗶𝗿𝗲𝘀𝗰𝘂 𝗮𝗿 𝗳𝗶 𝘁𝗿𝗲𝗯𝘂𝗶𝘁 𝘀𝗮 𝗳𝗶𝗲 𝗱𝗮𝘁𝗮 𝗶𝗻 𝗳𝗼𝗹𝗼𝘀𝗶𝗻𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝗺𝗮𝗶 𝗯𝗶𝗻𝗲 𝗱𝗲 𝘂𝗻 𝗮𝗻 și ar fi fost un proiect pilot pentru transportul alternativ ieșean. Și da, ar fi prima pistă pentru biciclete din Iași. 𝗩𝗼𝗽𝘀𝗲𝗮𝘂𝗮 𝗿𝗼𝘀𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗽𝗲 𝘁𝗿𝗼𝘁𝘂𝗮𝗿𝗲 𝗻𝘂 𝗲 𝗽𝗶𝘀𝘁𝗮 ci doar o modalitate meschină prin care s-a legalizat circulația bicicletelor pe trotuar, o fentă aplicată Uniunii Europene pentru a primi bani necesari pentru modernizarea străzilor. Fentă care a întipărit în mintea conducătorilor auto ideea că bicicleta trebuie să se deplaseze pe trotuar. Totodată a condus la creșterea agresivității șoferilor față de bicicliști, adică descurajează mersul pe bicicletă.

3️⃣ Primarul orașului afirmă că 𝗻𝘂 𝘀𝗲 𝗺𝗼𝗻𝘁𝗲𝗮𝘇𝗮 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝗮𝘁𝗼𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲 𝘃𝗶𝘁𝗲𝘇𝗮 𝗽𝗲 𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶 𝗽𝗲 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝘃𝗶𝘁𝗲𝘇𝗮 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝟯𝟬𝗸𝗺/𝗵, 𝗰𝗮 𝗻𝘂 𝗰𝘂𝗺𝘃𝗮 𝘀𝗮 𝘃𝗶𝗻𝗮 𝘂𝗻 𝘀𝗼𝗳𝗲𝗿 𝗶𝗻 𝘃𝗶𝘁𝗲𝘇𝗮 𝘀𝗶 𝘀𝗮 𝘀𝗲 𝗿𝗮𝘀𝘁𝗼𝗮𝗿𝗻𝗲 𝗰𝘂 𝗺𝗮𝘀𝗶𝗻𝗮!

👎Modalitatea aceasta de creștere a siguranței prin limitarea celor vulnerabili, pietoni și bicicliști (care pot deveni victime), nu prin măsuri concrete aplicate celor ce pot face victime (cei din spatele volanului) se reflectă în seria sumbră de accidente ce au loc în Iași.

sursă foto: Știrea de Iași

» Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica #MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni

Măsuri pentru îmbunătățirea transportului în comun ieșean

💳Conform Proiectului de Hotărâre privind majorarea tarifelor tichetelor de călătorie valabile pe mijloacele de transport ale Societății Compania de Transport Public S.A. Iași, 𝗯𝗶𝗹𝗲𝘁𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝟭𝟮𝟬 𝗺𝗶𝗻𝘂𝘁𝗲 𝘃𝗮 𝗰𝗿𝗲𝘀̦𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝟮.𝟱 𝗹𝗲𝗶 𝗹𝗮 𝟯 𝗹𝗲𝗶, 𝗶̂𝗻 𝘁𝗶𝗺𝗽 𝗰𝗲 𝗮𝗯𝗼𝗻𝗮𝗺𝗲𝗻𝘁𝘂𝗹 𝘂𝗻𝗶𝗰 𝗽𝗲 𝟯𝟬 𝘇𝗶𝗹𝗲 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝟴𝟬 𝗹𝗲𝗶 𝗹𝗮 𝟭𝟭𝟬 𝗹𝗲𝗶, din cauza creșterii cheltuielilor CTP cu combustibilii, utilitățile și salariile.

✍️În termenul legal acordat dezbaterii publice, APTA a transmis executivului si deliberativului necesitatea urgentării măsurilor privind creșterea calității transportului public, Iașul fiind în procedură de infringement din cauza poluării aerului, cu o dublare în decurs de aproximativ 2 ani a numărului de automobile înmatriculate în municipiu, de la 124 661 în 2019, la 267 553 în 2021, din care aproximativ 150 000 de vehicule au o vechime mai mare de 15 ani, cu congestii din ce în ce mai mari.

🚋În ciuda unor îmbunătățiri importante – refacerea liniilor de tramvai, noile autobuze și tramvaie, banda unică Nicolina – și cu un plan tarifar actual foarte avantajos, vedem cu toții, în trafic, că transportul public nu este încă un serviciu suficient de atractiv.

👎Fie că păstrăm 2.5 lei biletul sau îl facem 3 lei, sau 7 lei, problemele transportului public nu se vor rezolva: 𝑓𝑟𝑒𝑐𝑣𝑒𝑛𝑡̦𝑎 𝑠𝑐𝑎̆𝑧𝑢𝑡𝑎̆, 𝑛𝑒𝑟𝑒𝑠𝑝𝑒𝑐𝑡𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑢𝑛𝑢𝑖 𝑜𝑟𝑎𝑟, 𝑎𝑔𝑙𝑜𝑚𝑒𝑟𝑎𝑡̦𝑖𝑎 𝑖̂𝑛 𝑚𝑖𝑗𝑙𝑜𝑎𝑐𝑒𝑙𝑒 𝑑𝑒 𝑡𝑟𝑎𝑛𝑠𝑝𝑜𝑟𝑡 𝑖̂𝑛 𝑐𝑜𝑚𝑢𝑛 𝑙𝑎 𝑜𝑟𝑒𝑙𝑒 𝑑𝑒 𝑣𝑎̂𝑟𝑓, 𝑖𝑛𝑓𝑟𝑎𝑠𝑡𝑟𝑢𝑐𝑡𝑢𝑟𝑎 𝑝𝑖𝑒𝑡𝑜𝑛𝑎𝑙𝑎̆ 𝑝𝑟𝑒𝑐𝑎𝑟𝑎̆, 𝑛𝑒𝑠𝑖𝑔𝑢𝑟𝑎̆, 𝑑𝑒𝑧𝑣𝑜𝑙𝑡𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑠𝑙𝑎𝑏𝑎̆ 𝑖̂𝑛 𝑍𝑜𝑛𝑎 𝑀𝑒𝑡𝑟𝑜𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑎𝑛𝑎̆ 𝐼𝑎𝑠̦𝑖.

👉Astfel, complementar creșterii prețului tichetelor de călătorie, am propus următoarele măsuri menite a crește calitatea transportului public, a numărului de călători, deci și a încasărilor CTP:
◾️ Crearea de noi benzi unice, pentru a crește viteza operațională în trafic, scăzând astfel și consumul de carburanți;
◾️ Sincronizarea semafoarelor cu mijloacele de transport în comun, pentru a le prioritiza în trafic, a le mări viteza iar oamenii să nu mai piardă autobuzul/tramvaiul stând la semafor;
◾️ Înființarea de treceri de pietoni pe ambele părți la toate refugiile, pentru a crește siguranța pietonilor și a-i încuraja să folosească mijloacele de transport în comun, reînființarea trecerilor de la Agronomie, Tg. Cucu;
◾️ Lărgirea măcar la dimensiunile anterioare a tuturor refugiilor de tramvai, care acum sunt impracticabile de către persoanele vulnerabile (utilizatori de scaun rulant, părinți cu cărucior etc.) punându-le în pericol, situație observată și de ancheta AJPIS Iași care a constatat nerespectarea lățimii unor refugii în conformitate cu normativele în vigoare. CTP Iași are termen de remediere până pe 14 aprilie 2022, în caz contrar compania va fi sancționată;
◾️ Rezolvarea nemulțumirilor din partea utilizatorilor de transport public referitoare la comportamentul neadecvat al șoferilor/vatmanilor, nefuncționarea unor dispozitive de achiziționare a biletelor din autobuze/tramvaie și ineficiența serviciului de sesizări al CTP.

» Primăria Municipiului Iași | Compania de Transport Public Iasi
#MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni

În doar doi ani s-a dublat numărul de mașini înmatriculate în municipiul Iași!

👉Conform datelor furnizate de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, în decurs de aproximativ doi ani s-a dublat numărul de automobile înmatriculate în municipiu, 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝟏𝟐𝟒 𝟔𝟔𝟏 𝐢̂𝐧 𝟐𝟎𝟏𝟗, 𝐥𝐚 𝟐𝟔𝟕 𝟓𝟓𝟑 𝐢̂𝐧 𝟐𝟎𝟐𝟏, 𝐝𝐢𝐧 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐚𝐩𝐫𝐨𝐱𝐢𝐦𝐚𝐭𝐢𝐯 𝟏𝟓𝟎 𝟎𝟎𝟎 𝐝𝐞 𝐯𝐞𝐡𝐢𝐜𝐮𝐥𝐞 𝐚𝐮 𝐨 𝐯𝐞𝐜𝐡𝐢𝐦𝐞 𝐦𝐚𝐢 𝐦𝐚𝐫𝐞 𝐝𝐞 𝟏𝟓 𝐚𝐧𝐢 (Planul de ordine și siguranță publică al mun. Iași, pentru anul 2022, întocmit de către Poliția Locală Iași).

❕Un număr dublu de mașini în trafic îngrijorează din perspectiva creșterii gradului de poluare fonică și cu noxe, a ambuteiajelor, a presiunii pe spațiul public pentru parcarea acestor mașini.

🏗În ultimii 2 ani s-a construit mult, au apărut noi blocuri de locuințe, doar o mică parte cu suficiente locuri de parcare. Mașinile parcate pe trotuare, scuaruri și spații verzi din cartierele rezidențiale noi și vechi le-au transformat în cartiere dormitor, spații de locuit, nu de trăit. Chiar dacă s-ar construi locuri de parcare rezidențiale pentru toate mașinile (lucru imposibil din bani publici), rămâne problema utilizării zilnice a acestor mașini. Mersul la serviciu, la piață, la teatru, în vizită cu mașina personală distruge Iașul.

⏳Situația este gravă și trebuie să determine administrația ieșeană să pună în aplicare cât mai repede măsurile indicate în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă, plan strategic asumat de Primăria Municipiului Iași, și să transmită mesaje de conștientizare publicului în vederea beneficiilor utilizării transportului alternativ.

⏱Este necesară o schimbare de paradigmă la nivel administrativ în modul în care percepem mobilitatea într-un oraș în creștere. Desființarea de treceri de pietoni, idei promovate precum pasaje sau supralărgiri, toate acestea vor aglomera și mai tare orașul cu mașini, cu impact asupra sănătății publice. În prezent, la nivel european, se aplică măsuri de limitare a accesului mașinilor în zona centrală a orașelor, măsuri semnificative de reducere a vitezei mașinilor prin bariere fizice și electronice (max 30 km/h: Bruxelles, Paris etc.) pentru siguranță și scădere a nivelului de poluare fonică și a aerului (la viteze mici nu se ridică particulele periculoase) și măsuri de dezvoltare a pietonalelor (trotuare largi și prietenoase), a transportului public și a infrastructurii pentru biciclete.

🚋Transportul alternativ există în discursul administrației ieșene, dar în realitatea orașului se simte din păcate lipsa măsurilor de dezvoltare a infrastructurii pentru mobilitatea durabilă și, de aceea, s-a ajuns la dublarea numărului de mașini personale. Înființarea unor benzi unice și achiziția tramvaielor noi sunt măsuri foarte bune, dar nu suficiente cât să convingă publicul să utilizeze transportul în comun. Trebuie crescut ritmul de dezvoltare a infrastructurii transportului alternativ și a îmbunătățirii calității serviciilor. În caz contrar, anii trec, poluarea se intensifică iar ieșenii vor avea tot mai mult de suferit.

👉Administrația trebuie să aibă curajul și determinarea să aplice măsuri care și-au demonstrat eficiența în orașele cu viziune și se vor dovedi benefice și pentru Iași pe termen lung.

» Primăria Municipiului Iași | Mihai Chirica
#MobilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

Testimonial legat de calitatea transportului public din Iași

👉Vă invităm să citiți un testimonial al unui coleg din A.P.T.A., legat de calitatea transportului public din Iași, cu părțile bune, dar, mai ales, cu părțile problematice care ar trebui reglate pentru ca transportul în comun să fie atractiv și să fie o alternativă reală mașinilor personale. Vă rugăm să ne spuneți dacă vă regăsiți în întâmplările expuse de colegul nostru:

🗣„După ce s-au realizat benzile unice pentru transportul public, am încercat să conving dintre cunoscuți să renunțe, chiar și pentru o perioadă de câteva zile, la mașina personală și să încerce transportul public.

⌚️Argumentul era că poate face 20 de minute de acasă până la muncă utilizând transportul public, în loc să facă 50 de minute cu mașina. Ca prin minune cineva a și încercat.

În zilele în care totul a mers bine, cele 20 de minute au fost mai mult decât suficiente pentru acel drum.

Însă au fost și altfel de zile.
◾️ S-a întâmplat ca așteptând la semafor pentru a ajunge pe refugiu a pierdut tramvaiul/autobuzul. Lucru care i s-a părut foarte absurd și incorect. Transportul în comun ar trebui să fie sincronizat cu semafoarele, încât așa ceva să nu se petreacă.
◾️ S-a întâmplat ca aparatul din tramvai/autobuz, cel ce îți dă bilet, să nu funcționeze deloc sau să nu-ți dea biletul, ceea ce face imposibilă utilizarea lui în timpul celor două ore. Adică nu poți coborî și folosi alt autobuz/tramvai cu același bilet de 2,5 lei cum ar fi normal. Ba mai mult, sunând la Telefonul Verde i s-a zis că trebuie să coboare și să-și cumpere bilet, nu a primit scuze și o soluție reală de rezolvare a problemei.
◾️ În altă zi, vatmanul a trebuit să se retragă la depou, dar fără să anunțe pe cei din tramvai, care s-au trezit duși în altă direcție față de cea dorită. Când i s-a atras atenția de către pasagerii surprinși acesta a aruncat cuvinte ofensatoare celor nemulțumiți.

☹️În urma acelei perioade de încercări persoana care a avut curajul să încerce transportul public a revenit la mașina personală și la cele 50 de minute pierdute pe un drum care ar fi putut dura 20 de minute. O risipă de o oră pe zi.”

👎Toate aceste probleme există de mult și au anulat efectul pe care ar fi trebuit să-l aibă benzile unice, acela de a face atractiv transportul public. Concluzia este că administrația și instituțiile acesteia ar trebui să-și facă mult mai bine treaba pentru ca niște măsuri bune (precum benzile unice) chiar să aibă efect. Detalii precum lățimea peroanelor ce impactează confortul călătorilor, funcționalitatea dispozitivelor, curățenia în mijloacele de transport și comportamentul personalului din mijloacele de transport pot fi determinante în decizia de a utiliza sau nu transportul public.

❕Reamintim că o mașină personală ocupă 12 metri pătrați din spațiul public, poluează cu noxe și fonic, creează ambuteiaje și necesită costuri mai mari decât utilizarea transportului în comun pentru drumurile zilnice de a ajunge la muncă și nu numai.

👉Aviz Compania de Transport Public Iasi și Primăria Municipiului Iași.

sursă foto: apix.ro
#ImplicareCivica #OrașePentruOameni