A.P.T.A. Iași
A.P.T.A. Iași

A.P.T.A. – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ Iași face un apel pentru 20 de voluntari

Dacă te-ai săturat să ocolești mașinile parcate haotic și îți dorești un oraș mai bine organizat, cu pietonale prietenoase, transport alternativ eficient  și cu un aer mai curat, te invităm să sprijini inițiativa noastră pentru transformarea Iașului.

A.P.T.A. – Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ Iași face un apel pentru 20 de voluntari – studenți, profesori sau oricine dorește – care să participe timp de două zile la măsurătorile necesare realizării „Politicii de parcare sustenabilă a Municipiului Iași” împreună cu echipa de specialiști în mobilitate coordonată de Tudor Măcicășan (www.macicasanul.com), în colaborare cu administrația ieșeană.

Acest plan strategic de parcare va fi ulterior implementat de administrația locală la nivelul Iașului astfel încât beneficiile să rezulte în cel mai scurt timp și să contribuie la creșterea calității vieții ieșenilor.

Zile de lucru: 13 – 14 decembrie

  • » luni, 13 decembrie – training de instruire, timp desfășurare 2 h
  • » marți, 14 decembrie – 5 runde de colectare date în 18 zone ale Iașului, începând cu 6/6.30 dimineața, ultima rundă la 19.30/20.00. În funcție de gradul de acoperire, se va ține cont de preferințele voluntarilor pentru anumite zone.
    Intervale preconizate:
    06.00 – 06.30
    08.45 – 09.15
    aprox. 11.00
    aprox. 15.00
    aprox. 20.00

Ziua se va încheia cu predarea chestionarelor și pizza 

Participanții vor primi adeverință de participare în cadrul acestui proiect cu viziune, bazat pe tendințele moderne de dezvoltare a mobilității urbane, ce va aduce multiple beneficii ieșenilor.

Realizarea acestei strategii de parcare este o inițiativă a grupului civic APTA Iași și este bazat în proporție de 80% pe voluntariat, fondurile disponibile fiind utilizate integral pentru acoperirea cheltuielilor logistice, de analiză și pentru campania de promovare și mapare a parcărilor.

Pentru o organizare eficientă, rugăm persoanele interesate să ne transmită până pe data de 11 decembrie: prenume, nume, nr. de telefon, email și ocupația (ex: student/profesor) la următoarele contacte (sau completând formularul de mai jos):

voluntari@aptaiasi.ro

www.facebook.com/APTAIASI

Vă mulțumim și vă așteptăm alături de noi să transformăm Iașul în orașul pe care ni-l dorim!

Detalii proiect:




    Proiectul nostru prezentat la Cercul Donatorilor Bruxelles – ediția a VI-a – online a avut succes și a primit sprijinul minunaților donatori din diaspora și din țară

    Proiectul nostru prezentat la Cercul Donatorilor Bruxelles – ediția a VI-a – online a avut succes și a primit sprijinul minunaților donatori din diaspora și din țară 🙂

    👍 Publicul a rezonat cu nevoile ieșenilor și ne bucurăm să putem spune că am strâns suma de 3000 € pentru proiect, bani ce vor fi direcționați integral către onorariile specialiștilor cu care vom colabora în realizarea politicii de parcare sustenabilă în Iași și pentru desfășurarea campaniei de informare a publicului.

    🌟 Evenimentul a fost grozav, surprinzător de interactiv în condiții online, iar publicul a fost interesat de modul în care arată lucrurile în Iași din perspectiva mobilității și cum vom colabora cu autoritățile pentru realizarea și implementarea acestui plan strategic de organizare a spațiilor de parcare.

    🙏 Mulțumim din suflet oamenilor inimoși ai Cercului Donatorilor, ambasadoarei noastre, Luana Bidașcă 💖 și tuturor susținătorilor!

    👏 Felicităm și Climb Again & Asociația Dream Project România pentru proiecte generoase ce au primit susținere alături de noi la eveniment!

    👨‍🏭 Noi pornim deja treaba pe organizarea realizării studiului și a campaniei de awareness, iar pe voi vă invităm să susțineți demersul nostru pentru un Iași mai prietenos 🚶‍♀️👨🏻‍🦽🚴🚃🚙🌳 donând pentru proiect până pe 24 decembrie: https://cerculdonatorilor.be/doneaza/

    👉 Detalii proiect: https://bit.ly/prezentareapta

    Foto: Cercul Donatorilor Bruxelles, prezentarea proiectului a fost susținută de Alex LUCHICI, președintele APTA Iași.

    #MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică#OrașePentruOameni

    În seara aceasta, Alex Luchici, președintele APTA, va prezenta în cadrul finalei Cercul Donatorilor Bruxelles – ediția a VI-a – online

    👨🏼‍🏫 În seara aceasta, Alex Luchici, președintele APTA, va prezenta în cadrul finalei Cercul Donatorilor Bruxelles – ediția a VI-a – online motivele pentru care considerăm că proiectul nostru „Politică de parcare sustenabilă pentru Municipiul Iași” poate transforma Iașul într-un oraș mai organizat și mai prietenos cu locuitorii săi.

    🚶‍♀️👨🏻‍🦽🚃🚙🚴🌳 Cu toții ne dorim trotuare libere, spații verzi generoase, transport alternativ eficient, parcări puse la punct, așadar, vă invităm să susțineți acest proiect benefic pentru comunitate prin participarea online la eveniment, la h 20.00 (ora României) și printr-o donație ce va acoperi onorariul specialistului în mobilitate urbană implicat și necesarul desfășurării campaniei de informare a publicului.

    👉 Detalii proiect: https://bit.ly/prezentareapta

    🔗 Link înscriere eveniment: https://www.crowdcast.io/e/cercul-donatorilor-4

    👥 Participanții la eveniment pot fi din diaspora sau din țară.

    💸 Procedură donații: după ce anunță suma donată în chat-ul evenimentului, pot dona direct prin platformă sau ulterior prin transfer bancar. Toți vor încheia un acord de donație ce le va fi comunicat cu rol de follow-up (timp completare 30 sec).

    📃 Cei care vor să doneze, dar nu pot participa la eveniment trebuie să completeze acest formular: https://cerculdonatorilor.be/angajament/

    ❕ Ar fi important să completeze și să anunțe, astfel, suma înainte de eveniment ca să fie menționată în LIVE, dar se pot face donații și ulterior – până pe 24 decembrie.

    👉 Opțiuni donație: https://cerculdonatorilor.be/doneaza/

    🙏 Vă mulțumim și vă așteptăm la eveniment să ne susțineți!

    #MobilitateSustenabilă#ImplicareCivică#OrașePentruOameni

    Joi este ziua cea mare!

    🤩 Pe 25 noiembrie vom prezenta diasporenilor cu drag de țară proiectul elaborării unei politici de parcare pentru Municipiul Iași, prin informare, dialog și dezbatere între cetățenii municipiului și autorități.

    Îi mulțumim ambasadoarei noastre pentru susținere 🙏

    Accesibilizare spațiu public și parcări

    📃✒️ În momentul de față, chiar dacă există legi și normative care reglementează clar accesibilizarea spațiului public, există nenumărate probleme în Iași care împiedică ieșenii vulnerabili să poată avea o viață activă în siguranță.

    🧑🏻‍🦼👩‍🦯👴🏻🤰🏻 Persoanele cu dizabilități, părinții cu cărucioare cu copii, vârstnicii, femeile însărcinate sunt nevoite să se expună riscului de a circula pe carosabil atunci când nu există rampe și întâmpină borduri înalte sau când trotuarele sunt ocupate, pe nedrept, de mașini.

    📽️🚷 Imaginile din acest video sunt de la audiența echipei APTA la sediul Poliției Rutiere și evidențiază neregulile de accesibilitate din zonă: trotuare accesibilizate parțial cu rampe și acelea neconforme – având unghi nepotrivit, fără pavaj tactil pentru nevăzători, zone de acces blocate de mașini și nici un spațiu de parcare adaptat în apropierea instituției.

    ✍️ Vom comunica aceste nereguli conducerii instituției.

    👉 Din păcate astfel de situații sunt întâlnite des în oraș. Îmbunătățirea accesibilizării infrastructurii publice reprezintă una dintre preocupările APTA și facem tot posibilul ca prin comunicarea și implicarea noastră să determinăm autoritățile publice să pună cât mai mult accent pe aceste nevoi de accesibilitate. Comisia de recepție a primăriei TREBUIE să fie riguroasă iar autoritățile să remedieze neregulile de acces la nivel stradal și în instituții.

    Politia Rutiera Iasi | Primăria Municipiului Iași#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni#MobilitateSustenabilă

    Administrația ieșeană trebuie să acționeze pentru a reduce poluarea

    👩‍🎓 Grupul interguvernamental pe problema schimbărilor climatice (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) al Națiunilor Unite a publicat astăzi raportul influenței umane asupra acestor transformări. Omenii de știință au avertizat că ne aflăm sub un „Cod roșu pentru umanitate”, iar unele schimbări sunt deja ireversibile.

    🚗🚛 Transportul urban este o sursă majoră de emisii de gaze cu efect de seră. De asemenea, transporturile sunt și o sursă importantă de poluare atmosferică cu particule în suspensie și dioxid de azot (NO2), ce dăunează sănătății umane și mediului.

    🆘 Iașul, alături de alte orașe mari din țară, este în procedură de infringement pentru depășirile de NO2. Acum este cu atât mai urgentă schimbarea paradigmei, adoptarea unui model de transport metropolitan sustenabil.

    🔚Administrația trebuie să oprească definitiv investiția în pasajele auto supraterane din Podu Roș, de-a lungul Bahluiului, precum și alte proiecte, decizii ce contravin politicilor europene de mediu. Scăderea emisiilor, decarbonizarea transporturilor se fac nu construind și mai multă infrastructură pentru mașina personală în plin centrul orașului, peste luciul de apă, ci revitalizând Bahluiului, transformându-l într-un culoar verde și încurajând mijloacele de transport alternative.

    🇪🇺👩‍🦽🧑‍🦯🏃‍🚴🚎Iașul trebuie să-și asume, alături de alte orașe europene, un rol important în implementarea de măsuri care vizează stimularea utilizării de energii și vehicule alternative cu emisii scăzute de dioxid de carbon, încurajarea mobilității active – mersul cu bicicleta și mersul pe jos, transportul public și sistemele de bike și car sharing, pentru a reduce emisiile și poluarea.

    sursă foto: IPCC» Mihai Chirica | Daniel Juravle

    » Primăria Municipiului Iașii

    #ClimateChange

    #ClimateReport

    #MobilitateSustenabilă

    #OrașePentruOameni

    Despre noua bandă unică și alte măsuri pentru mobilitate sustenabilă

    🚎🚋 Banda unică și prioritizarea intersecțiilor pentru mijloacele de transport în comun sunt elemente cheie ale unei mobilități urbane durabile, sănătoase.

    👍🛣️ Salutăm demersul Primăriei Municipiului Iași de a realiza banda unică pe șoseaua Nicolina, însă e limpede că sunt necesare și alte măsuri complementare pentru îmbunătățirea mobilității în Iași: benzi unice pentru transport în comun pe întreaga lungime a marilor artere, dezvoltarea infrastructurii pentru pietoni și biciclete, înființarea de parcări tip Park & Ride la intrarea în oraș, dezvoltarea infrastructurii în relație cu Zona Metropolitană Iași, semaforizare inteligentă și creșterea frecvenței mijloacelor de transport de masă.

    👉 Chiar dacă banda unică de pe Nicolina este doar o mică parte din tronsonul ce ar fi trebuit făcut de mulți ani, conform Planului de Mobilitate Urbană Durabilă adoptat, este totuși un prim pas spre transformarea Iașului într-un oraș european. Facem apel la administrația ieșeană să dezvolte această bandă pe întreg tronsonul Nicolina, așa cum e prevăzut în planurile strategice, astfel încât să ajute fluența transportului în comun.

    🏢 Cetățenii trebuie să înțeleagă că nu folosirea mașinii personale este soluția pentru deplasările urbane ci transportul în comun. De prea mult timp autoritățile nu au făcut decât să încurajeze folosirea mașinii personale, ceea ce a dus la situația de acum: aglomerarea traficului, deficit de locuri de parcare, creșterea nesiguranței rutiere, poluarea excesivă a orașului și timpi foarte mari irosiți în trafic.

    ❗ Niciun mare oraș, care s-a confruntat cu problemele cu care ne confruntăm noi acum, nu a reușit să rezolve problemele de trafic construind mai multă infrastructură pentru utilizarea mașinii personale. Soluția viabilă la care au ajuns a fost infrastructura pentru mijloace de transport în comun rapid, ieftin, predictibil și confortabil și încurajarea modurilor de deplasare active: pe jos, cu bicicleta/trotineta. Acest lucru a dat posibilitatea cetățenilor să-și poată alege modul de deplasare dorit, fără să pună presiune pe o singură modalitate de transport.

    👉 Deplasările cu mașina personală, deși sunt cele mai confortabile, au un mare minus în orașe, necesită foarte mult spațiu (străzi late, parcări). În același timp, deplasările cu mijloace active și cu transportul în comun sunt foarte eficiente din punct de vedere al spațiului. Orașul este determinat și de clădiri, între care există spații limitate cu diverse utilizări. Acesta nu poate fi mărit încât să poată găzdui atâtea benzi de circulație încât toți să ne putem deplasa cu mașina personală, deci este nevoie să fie folosit mai eficient pentru a ne putea satisface nevoile de deplasare, iar cel mai eficient mod de a folosi spațiul pentru deplasare este utilizarea lui pentru transport în comun și transport cu mijloace active.

    ❗ Dacă transportul în comun nu este rapid (prioritizat în intersecții și cu bandă unică) el nu va fi atractiv pentru cetățenii care pun pe primul loc timpul scurt de deplasare și nu confortul mașinii personale, și nu ar fi o alternativă reală.

    👌 De aceea benzile unice și încurajarea deplasărilor active sunt direcții pentru viitor, iar în această privință administrația are responsabilitatea de a realiza simulări de trafic cu softuri dedicate și de a implica specialiști în dezvoltarea mobilității urbane.

    👮 De asemenea, Poliția are un rol esențial în asigurarea respectării acestor benzi unice. Măsurile coercitive punctuale și informarea publicului în privința beneficiilor utilizării transportului în comun sau a mijloacelor active vor armoniza în timp atmosfera pe străzile Iașului.

    » Mihai Chirica | Daniel Juravle
    » Primăria Municipiului Iași#MibilitateSustenabilă#OrașePentruOameni

    APTA va colabora cu autoritățile ieșene pe proiectele de mobilitate

    👍 Echipa #APTA a mai făcut astăzi un pas înainte spre implementarea proiectelor pentru dezvoltarea mobilității sustenabile în Iași pe care le-am înaintat administrației locale și care au fost prinse în bugetul actual.

    👥 În audiența de la Primăria Municipiului Iași cu Viceprimarul Iașului, Daniel Juravle, am stabilit grupurile de lucru pentru implementarea proiectului Master Planului pentru dezvoltarea infrastructurii pentru biciclete în municipiul Iași și a proiectului accesibilizării pietonalelor zonei Păcurari: Rond Păcurari – BCU.

    👨‍🏫 APTA va fi parte a acestor grupuri de lucru de la nivelul primăriei și intenționăm ca, printr-o colaborare constructivă cu administrația, să dezvoltăm aceste proiecte cu profesionalism în beneficiul comunității ieșene. Avem promisiunea că vom fi implicați în desfășurarea proiectelor și ni s-au comunicat contactele responsabililor pe departamentele specifice. Urmează să îi contactăm și să stabilim împreună un mod concret de lucru.

    👉 Totodată, am adus anumite completări pe proiecte aflate în prezent în derulare sau care urmează a fi implementate – Iași VELOCITY, Parcul din Copou cu accesibilizări pentru persoanele cu dizabilități, realizarea Studiului de fezabilitate pentru accesibilizarea clădirii Primăriei Iașului și a Direcției economice și a finanțelor publice, Proiectul privind echiparea și reabilitarea spațiilor de joacă pentru copii din Iași – mențiuni pe aspecte de accesibilitate ce au fost primite cu receptivitate de către administrație.

    🤝 Apreciem deschiderea Primăriei în vederea colaborării cu societatea civilă pe dezvoltarea acestor proiecte ce vizează direct îmbunătățirea calității vieții ieșenilor.

    🙂 Participanți APTA – de la stânga la dreapta în fotografia de grup: Anca GHERASIM – CIVICA, Lucian COCEA-LIONESCU – aPunct, Alexandru LUCHICI – Asociația euRespect | Președinte APTA, Oana MOCANU – Asociația Nevăzătorilor Iași, Marian SCAFARU – Asociația S.T.U.P, Gabriel LAZĂR – Asociația Real Sports.

    #MobilitateSustenabilă#GuvernareDeschisă#IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni

    Discuții cu autoritățile ieșene pe dezvoltarea mobilității durabile

    👥 Astăzi, 8 iulie, echipa APTA a participat la o audiență cu reprezentanții Consiliului Județean Iași pe tema dezvoltării infrastructurii zonei metropolitane, la nivel de județ și municipiu.

    ⚠️ APTA a subliniat faptul că, dincolo de măsurile de lărgire a carosabilului, este necesară dezvoltarea infrastructurii transportului alternativ: construirea pietonalelor conform standardelor de accesibilitate, eficientizarea transportului în comun de masă, realizarea pistelor pentru biciclete și a parcărilor interconectate la intrările în oraș.

    👍 Astfel de măsuri sustenabile, în ansamblu, reprezintă soluția optimă pentru fluidizarea traficului în perspectiva dezvoltării unei infrastructuri a municipiului și a județului Iași în acord cu principiile europene, în beneficiul cetățenilor.

    🤝 Apreciem că astăzi administrația a aderat la aceste principii enunțate de APTA, care, de altfel, se reflectă în planurile strategice ale Iașului și considerăm un pas înainte în colaborarea cu instituția Consiliului Județean faptul că am fost invitați să avem un rol consultativ în realizarea proiectului imediat următor ce vizează lărgirea DJ 248 în zona CUG. APTA a propus și un parteneriat reprezentanților CJ ce a fost luat în calcul în vederea dezvoltării mobilității durabile la nivelul Iașului.

    👉 În cadrul audienței s-a discutat și pe importanța colaborării inter-instituționale dintre Consiliul Județean Iași și Primăria Municipiului Iași pentru a putea fi îndeplinite aceste obiective și mizăm pe faptul că vor progresa lucrurile în acest sens.

    Din partea APTA a participat: Anca GHERASIM – CIVICA, Oana MOCANU Asociația Nevăzătorilor Iași, Gabriel LAZĂR – Asociația Real Sports, Marian SCAFARU – Asociația S.T.U.P., Alexandru LUCHICI – Asociația euRespect – Președinte APTA.

    Foto
    #MobilitateSustenabilă #OrașePentruOameni #IașiOrașCurat

    Articol în TheMayor.eu despre proiectul „IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI” inițiat de APTA

    🇪🇺 Ne bucurăm să vedem că veștile despre demararea proiectului „IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI” în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași au ecou și în publicațiile europene.

    🤝 Colaborarea dintre municipalitate și societatea civilă este esențială în vederea soluționării problemelor comunității și este un semnal pozitiv faptul că TheMayor.EU a apreciat ca fiind un exemplu de bună practică acest parteneriat pentru îmbunătățirea accesibilității în Iași.

    👨‍🏫 În cadrul primei întâlniri pe care am avut-o cu echipa primăriei pe proiect am discutat chestiunile logistice și am rămas în punctul prinderii finanțării proiectului pilot, care constă în accesibilizarea integrală a pietonalelor șoselei și a străzii Păcurari.

    👉 Ne dorim ca acțiunile de accesibilizare să înceapă cât mai curând, poate chiar din această primăvară, în beneficiul ieșenilor care se confruntă zi de zi cu dificultățile de acces.

    👩‍🦽🧑‍🦯 IAȘUL ACCESIBIL PENTRU TOȚI trebuie să devină realitate și, de asemenea, participarea la competiția Access City Award.

    📄 Citește articolul din The Mayor.

    #IașulAccesibilPentruToți#OrașePentruOameni